Основа слова. Частини основи: корінь, суфікс, префіксУКРАЇНСЬКА МОВА. ЗАНЯТТЯ 5
 
Мета: формувати поняття про будову слова; учити знаходити в словах закінчення; сприяти усвідомленню учнями поняття про спільну частину споріднених слів — корінь; досліджувати словотворчу роль суфікса; дати поняття про префікс; розвивати мовне чуття; виховувати товариські почуття.
Обладнання: таблиця-опора «Будова слова»; тлумачний словник; картки.

Хід заняття

І. Організаційний момент

?? Привітання
Учитель пропонує учасникам пританцьовуючи привітатися одне з одним різними частинами тіла: великими пальцями руки, ліктями, колінами, носами, вухами тощо. Кожний учасник має привітатися з рештою.
- Діти, ось ви і привіталися. Можливо, хтось не просто привітався, але й подружився?
- Як ви розумієте слово дружба?
- Назвіть закінчення у словах: дружба, дружній, дружбою.


ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Фронтальне опитування
- Що таке закінчення?
- Навіщо воно потрібне?

2. Лінгвістична гра «Естафета»
1) Завдання до гри.
1-ша група. Назвати чотири назви овочів. Виділити закінчення.
2-га група. Назвати чотири назви фруктів. Виділити закінчення.

2) Узагальнення на основі виконаних завдань.
- Що цікавого ви помітили у словах? (Деякі слова не мають закінчення.)
- Якщо в змінюваному слові у якійсь його формі відсутнє закінчення, то говорять, що це слово має нульове закінчення, що позначається порожньою клітинкою.
Кожна з груп наводить приклади слів з нульовим закінченням.
- Як можна змінити слово? (За допомогою питань)
- Прочитайте. У виділених словах назвіть закінчення.
Читаю (що?) книги, журнали, газети. Цікавлюсь (чим?) книгами, журналами, газетами. Прочитав (у чому? де?) у книгах, журналах, газетах.
Якщо в слові неодмінно
Є його частина змінна,
То є та, що не зникає.
Як її ми називаємо? (Основа слова)
- Частину слова без закінчення називають його основою. Основу позначають так: книги.

ІІІ. Робота над темою заняття

1. Робота в зошитах
- Спишіть, дописуючи у словах пропущені закінчення. Позначте у цих словах закінчення й основу.
1) Де думка одна, там дружб... міцна. 2) У нашій дружб... наша сила. 3) Люди сильні своєю дружб... 4) Без дружб... і згоди не можуть жити народи.
- Поясніть прислів'я.
- Назвіть головні та другорядні члени у третьому реченні. Поставте до них питання.

2. Каліграфічна хвилинка
Люди сильні своєю дружбою.
- Прочитайте. Визначте тему тексту. Доберіть заголовок. Рідний край! Дорога серцю земля батьків і прадідів наших... Рідний дім. Дорога батьківська хата. Гостинна ласкава оселя. Які близькі й знайомі нам ці слова! Тут ти народився, вперше побачив світ, зробив свій перший крок.
- Визначте у виділених словах основу й закінчення.
- Прочитайте текст ще раз і знайдіть у ньому синоніми.

3. Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться.
В різні боки похиліться,
Веретеном покрутіться,
Ще й до сонця потягніться,
За промінчики взялись.
Будемо дружно присідати,
Сонечко розвеселяти,
За щасливий день вчорашній,
Встали — сіли, встали — сіли,
Бачте, як розвеселили?
І за парти тихо сіли.
 
4. Робота над загадкою
 
Я у кожній деревинці,
Квітці, кущику, травинці.
В класі на уроці мови
Ти побачиш мене в слові. (Корінь)
 
5. Розв'язування проблемних ситуацій
- Чи правильне твердження: «Від одного слова можна утворити кілька інших слів»? (Дати можливість дітям поспілкуватися.)
- Поміркуймо разом!
Сад садок садовий садівник садити.
- Чи мають ці слова спільну частину?
- Чи є щось спільне в значенні цих слів?
- Нам допоможе тлумачний словник.
Садок — молоденький сад.
Садити — класти в землю для зростання.
Садівник — людина (професія).
Садовий (+ інвентар) — інструменти для праці в саду.
Висновок. Корінь — це спільна частина споріднених слів.
- «Виростіть» слово з кореня -ліс-.

6. Гра «Розподіл»
- Запишіть у два стовпчики: 1 — спільнокореневі; 2 — форми слова. Обґрунтуйте відповідь.
Калини, калинонька, калиною, калинова, калину, калині.
- Яка частина слова не виділена?
- Чи утворюються нові слова за допомогою цієї частини?
- Після якої частини слова вона стоїть?
Висновок. Суфікс позначається так: /\.
Стоїть після кореня. Утворює нові слова.
- Родина Кореня була завжди в дорозі, й тому втомилася все ЙТИ ти ЙТИ... І друзі загубилися. Ось і здавалося, що слово це дуже нещасливе. Проте на галявині з'явилася весела і галаслива частинка слона. Познайомилися. Це виявився Префікс. Поділилося ЙТИ своєю проблемою. Префікс запропонував свою допомогу. Побігла частинка ПРИ- і стала попереду. (Прийти) Далі частинка За- взялася допомагати. (Зайти) Зраділо слово друзям. Уже перепочило і зібралося ВИЙТИ, а дорогою річечка перетинає шлях. Діти, яку часточку запросили? (Пере-) (Перейти)
- Ось так дружні частинки Префікса допомогли слову ЙТИ всі труднощі подолати, до мети ДІЙТИ, а все тому, що справжніх друзів удалося ЗНАЙТИ.
Ми віддавна і віками
Чесно дружимо з майстрами,
Які вміють нас так вжити,
Щоб нові слова творити. (Суфікс і префікс)
 
IV. Рефлексія
- Чого ви навчилися під час заняття?
- Що нового дізналися?
- Що повторили?
Пам'ятайте завжди, любі діти,
У житті всім потрібні знання.
А ще завжди слід добро творити
Щохвилини та щодня!
 
Навчальне видання «КОРЕКЦІЙНІ ЗАНЯТТЯ. 3 КЛАС».
Серія «Бібліотека журналу "Початкове навчання та виховання"»,
випуск 10 (130), Харків, Видавнича група «Основа», 2014