Речення. Закріплення знань про речення. Зв’язок слів у реченніУКРАЇНСЬКА МОВА. ЗАНЯТТЯ 3
 
Мета: закріплювати знання учнів про види речень за метою висловлювання; розширювати уявлення про окличні й неокличні речення; учити шанобливо звертатися одне до одного; виховувати культуру спілкування, повагу до людей.
Обладнання: таблиця «Члени речення».
 
Хід заняття

І. Організаційний момент

1. Привітання
Учитель
Любі діти, добрий день!
Зичу праці і пісень,
А ще, друзі, вам бажаю
Сил, натхнення на весь день.
Учні
Добрий день! Добрий день!
Дякуєм за побажання,
На урок берем з собою
Знання, навички, старання.
 
2. Вправа «Очікування»
- Чого ви очікуєте від сьогоднішнього заняття?
 
ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Хвилинка каліграфії
?? Письмо з пам'яті.
Говори тільки про те, що тобі зрозуміло (Л. Толстой).
- Перевірте правильність написаного з дошки.
- Перевірте каліграфічність (взаємоперевірка).
- Як ви розумієте цей вислів?
- Чи приємно спілкуватися з людиною, яка говорить беззмістовно?

2. Творча бесіда
На дошці записано групи речень.
1-ша група
1) Надійшла весна прекрасна.
2) Чому тебе так довго не було?

3) Слався від краю до краю, рідна Вітчизно моя.
2-га група
1) Надійшла весна прекрасна!
2) Чому тебе так довго не було!
3) Слався від краю до краю, рідна Вітчизно моя!
- За якою ознакою речення розподілено на дві групи?
- На що вказує знак оклику?
- Якими є речення за метою висловлювання?
 
ІІІ. Робота над темою заняття

1. Гра «Пошук»
- Складіть якомога більше запитань до запропонованого речення.
Осінь-красуня крокує по землі.
- Хто крокує по землі?
- Яка осінь крокує по землі?
- Що робить осінь-красуня?
- Де крокує осінь-красуня?

2. Гра «Перетворення»
- Перетворіть слова на звертання, введіть їх у речення. Два речення запишіть у зошит.
Мама, тато, син, бабуся, онучка, Сашко, Тетяна.

3. Робота в групах
«Склади речення»
1-ша група. Із поданих слів складіть питальні речення.
1) Море, лелека.
2) Варення, морозиво.
3) Картину, ніч.
4) Погляд, орел.
2-га група. Гра «Навпаки».
Складіть і запишіть речення із поданих слів.
1) Наша, стояла, дача, недалеко, море, від.
2) Діти, в, морська, вода, купалися, часто.
3) На, морі, великі, хвилі, були.
4) Над, вода, літати, чайки.

Фізкультхвилинка

Повіяв сильний-сильний вітер
(Рухи руками над головою.)
І нахилив додолу квіти.
(Нахили тулуба праворуч, ліворуч.)
Квіти нахиляються, у росі вмиваються.
(Діти нахиляються до землі, імітують умивання обличчя.)
Сонечко виглянуло, квіточки підняло.
(Підводяться.)
Бджоли над квітами літають, гудуть.
(Імітують рух крил.)
А учні тихенько за гіарти сідають.
(Сідають за парти)

5. Гра «Учитель»
- Виправте помилки у поданих реченнях.
? Лий нам хмарка щедрий дощ.
? Микола ідемо сьогодні на річку.

6. Колективна робота. Складання «асоціативного куща»
 
04.12.2014-1-1

7. Робота в групах
1-ша група. Зберіть і запишіть речення, підкресліть у них головні й другорядні члени.
1) Цвіте, у, черемха, гаю.
2) Цвіте, в, весна, краю, моїм.
2-га група. Доповніть і запишіть речення, змінюючи слова. Встановіть зв'язок між словами.
Неяс міпроння лизавало оскл.
Аз номвік се вело васпіли хипта.
(Ясне проміння заливало скло.
За вікном весело співали птахи.)
 
IV. Підсумок заняття

?? Гра «Я рада бачити...»
Учитель описує когось із присутніх. Не дивлячись на них; діти здогадуються, про кого йдеться.
 
 
Навчальне видання «КОРЕКЦІЙНІ ЗАНЯТТЯ. 3 КЛАС».
Серія «Бібліотека журналу "Початкове навчання та виховання"»,
випуск 10 (130), Харків, Видавнича група «Основа», 2014