ФОРМУВАННЯ ЗДОРОВ'ЯЗБЕРЕЖУВАЛЬНОЇ
КОМПЕТЕНТНОСТІ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ.
НАВЧАЛЬНИЙ НАПРЯМ
КОМПЕТЕНТНОСТІ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ.
НАВЧАЛЬНИЙ НАПРЯМ
Мета: ознайомити учнів з принципами і методами загартовування; вивчити правила приймання повітряних, сонячних ванн; пояснити необхідність водних процедур; виховувати прагнення використовувати різні види загартовування у повсякденному житті для зміцнення власного здоров'я.
Обладнання: додатковий матеріал для проведення гри; музичний супровід.
Тип уроку: урок-подорож.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності
У ч и т е л ь. Діти, рада вітати вас! З нетерпінням чекала на цю зустріч. Приємно бачити вас усіх здоровими, усміхненими.
?? Метод «Коло»
- Станьте у пару зі своїм сусідом по парті.
Повторюйте слова вірша разом із рухами.
Щиросердно привітаєм в цьому класі нас усіх.
В парах дружно покружляєм, не шкодуєм ніг своїх.
Три плескання, три притопи.
Присідання і підскок.
Посміхнулись, привітались
І почнемо наш урок.
В парах дружно покружляєм, не шкодуєм ніг своїх.
Три плескання, три притопи.
Присідання і підскок.
Посміхнулись, привітались
І почнемо наш урок.
?? Бесіда
- Про що ви мрієте найбільше? (Про лижі, ляльку, машину, ковзани, книги тощо)
- Це дуже гарні мрії. Усі ці іграшки та речі можна купити за гроші.
- Але є те, чого не купиш за гроші. Що це? (Життя, здоров'я)
ІІ. Повідомлення теми та очікуваних результатів уроку
?? Вправа «Очікування»
- Любі діти, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
- Хто завітав до нас?
- Ви любите подорожувати? Я хочу запросити вас до подорожі!
Сьогодні ми завітаємо до казкової країни. Нашим гідом буде досвідчений хлопчик. Погукаймо його дружно!
Під музичний супровід вбігає Незнайко.
ІІІ. Робота над темою
Н е з н а й к о. Добрий день, дітлахи! Ви впізнали мене? Хто я? Я досвідчений, талановитий і мудрий. Ледве дістався до вас! То дощить, то сонце... Змок зовсім! Вітер цей... Якби не моя звичка загартовуватися, напевне захворів би!
- Шановний Незнайко, ми з дітьми готові вирушити у вашу казкову країну. Жодні випробування нас. дорогою не злякають. Згодні, діти?
Н е з н а й к о. Не вірю я вам! А перевірити - перевірю! Готові?
? Чи згодні ви, що зарядка - запорука бадьорості та здоров'я? (Так)
? Чи згодні ви, що жуйка зберігає зуби і навіть може замінити зуб" ну пасту? (Ні)
? Чи згодні ви, що загартовування повинне бути регулярним, без пропуску днів? (Так)
? Чи згодні ви, що хокей, лижі, фігурне катання - літні види спорту? (Ні)
? Чи згодні ви, що не можна гладити незнайомих собак, кішок? (Так)
? Чи згодні ви, що із липи можна зробити чай та мед? (Так)
? Чи згодні ви, що сонце, повітря і вода - наші найкращі друзі? (Так)
? Чи згодні ви, що не можна гладити незнайомих собак, кішок? (Так)
? Чи згодні ви, що із липи можна зробити чай та мед? (Так)
? Чи згодні ви, що сонце, повітря і вода - наші найкращі друзі? (Так)
Н е з н а й к о. Правильно! Тоді й решту випробувань, гадаю, здолаєте!
- Діти, в дорогу! Дивіться йа мене і слухайте уважно! Ми їдемо в казковому потязі.
- Визирніть у віконечко! Чим зранку займаються жителі казкової країни?
?? 1-ша зупинка
Сонце встало, сонце встало!
Прокидайся і вставай!
Скинь швиденько з себе ковдру.
Не тягни, не позіхай!
На майданчик по порядку
У прекрасний день оцей,
На зарядку! На зарядку!
Ми збираємо дітей!
Вище руки, ширше плечі,
Раз, два, три!
Від зарядки ти зміцнієш.
Станеш спритним і сильнішим!
Раз, два, три!
Без занять по фізкультурі
Не зміцнить мускулатури!
Прокидайся і вставай!
Скинь швиденько з себе ковдру.
Не тягни, не позіхай!
На майданчик по порядку
У прекрасний день оцей,
На зарядку! На зарядку!
Ми збираємо дітей!
Вище руки, ширше плечі,
Раз, два, три!
Від зарядки ти зміцнієш.
Станеш спритним і сильнішим!
Раз, два, три!
Без занять по фізкультурі
Не зміцнить мускулатури!
Потяг вирушає далі.
?? 2-га зупинка
Сценка
Заєць грає в кеглі. Підходить Вовк і розкидає все. Заєць зупиняє хулігана. Вовк здивований, що не може перемогти.
З а є ц ь
Соромно дивитись.
Отакий ти жовто-синій...
Краще б спортом ти займався,
Набирався сили й духу
Отакий ти жовто-синій...
Краще б спортом ти займався,
Набирався сили й духу
В о в к
Ой, ой, ой! Я більш не буду!
І про бійки теж забуду.
Буду спортом я займатись,
Сил, здоров'я набиратись.
І про бійки теж забуду.
Буду спортом я займатись,
Сил, здоров'я набиратись.
- Діти, що трапилося з Вовком?
- Чому він такий слабкий?
- Він не займався спортом, не робив зарядки вранці, не дотримував режиму, не загартовувався.
- Ви чули слово загартовуванню?
- Що воно означає? (Міць, сила, гарт)
- Які фактори природи сприяють загартовуванню!
- Чому він такий слабкий?
- Він не займався спортом, не робив зарядки вранці, не дотримував режиму, не загартовувався.
- Ви чули слово загартовуванню?
- Що воно означає? (Міць, сила, гарт)
- Які фактори природи сприяють загартовуванню!
?? 3-тя зупинка «Загадкова»
? Голуба хустина, жовтий клубок.
По хустині качається, людям, усміхається (Сонце)
? Чисте, напоєне запахом квітів.
Дихати без нього не можна. (Повітря)
? Вона прозора, як сльоза,
І кольором, мов бірюза.
На все вона спроможна.
Без неї прожити неможна ...
Тепер відгадай, хто вона -
Ота звичайна рідина. (Вода)
- Ще в давні часи вчені зрозуміли необхідність використання людиною природних факторів, що загартовують: сонце, повітря, воду. Тільки за допомогою загартовування можна вилікувати багато хвороб. Починати загартовування потрібно поступово. Загартований організм не боїться хвороб і холоду.
- Чим є загартовування для вас?
- Для мене, наприклад, це:
? щодня гуляти на свіжому повітрі;
? обливатися холодною водою;
? обтиратися мокрим рушником;
? щоденно гуляти на свіжому повітрі за будь-якої погоди:
? приймати душ;
? щодня мити ноги прохолодною водою;
? купатися в річці;
? ходити босоніж:
? приймати сонячні ванни:
? обливатися вранці водою.
- Молодці! Ви назвали багато процедур загартовування.
- Чи є серед вас сміливці, які займаються загартуванням?
?? 4-та зупинка «Моржування»
- Ще один шлях до здоров'я – це моржування, зокрема купання в холодній воді взимку у відкритій водоймі з метою загартування організму людини. В Україні майже в кожному великому місті є секції «моржів», є любителі зимового плавання. Займатися моржуванням можна тільки здоровим людям. Зимове плавання - це одна з форм загартовування холодом. Правильне моржування сприяє підвищенню працездатності, знижу захворюваність на грип, ангіну та інші хвороби.
?? 5-та зупинка «Сніжна»
- Можна загартовуватися, розтираючись снігом. Ця процедурі май значний оздоровчий ефект, сприяє підвищенню опору організму до простудних захворювань.
Займатися моржуванням та розтиранням снігом можуть здорові люди з багатим досвідом загартовування. Купатися. взимку рекомендовано не частіше, ніж чотири рази на тиждень. Зимове плавання — це один із методів загартовування організму людини, що потребує суворого дотримання всіх рекомендацій.
?? 6-та зупинка «Сонячна»
- Здавна відомі цілющі властивості сонця.
Його промені зміцнюють нерви, посилюють обмін речовин в організмі, вбивають шкідливі бактерії. Саме тому люди, які загартовуються сонцем, менше хворіють на інфекційні хвороби, рахіт. Добре під час таких процедур грати у рухливі і гри, кататися на велосипеді або човні.
?? 7-ма зупинка «Водна»
Загартовування водою. Відмінність загартування водою від попередніх процедур полягає в тому, що вода здатна викликати більш сильне термічне подразнення. У цьому полягає, перевага водних процедур, адже вони потребують меншої витрати часу, ніж повітряні. Це, зокрема, обтирання, обливання, купання, плавання.
?? 8-ма зупинка «Ходіння босоніж»
Дуже ефективний спосіб загартовування ходити і бігати босоніж. Для уникнення можливого переохолодження, слід привчатися на ніч миті; ноги холодною водою. Ходьбу босоніж як засіб загартування та зміцнення здоров'я і навіть лікування деяких захворювань використовували з давніх часів. На підошві ступні існує безліч зон, безпосередньо пов'язаних з різними органами людини. Натискаючи на них, можна позбутися болю. Ходити босоніж краще вдома, на природі. на пляжі. Кожна людина має усвідомити, що її ступня — це своєрідне джерело здоров'я, отже, ступню необхідно загартовувати, частіше використовувати для оновлення і збереження здоров'я. Тому потрібно частіше ходити босоніж.
IV. Підсумок уроку. Рефлексія
?? Вправа «Зворотний зв'язок»
- Останнє завдання — вправа «Зворотний зв'язок». По черзі продовжте фразу: «На цьому уроді я зрозумів..., дізнався..., навчився..., повторив... .»
Здоров'я бережіть, доки малі,
І мудрими йдіть по цій землі.
Хай кожен з вас запам'ятає,
Що без здоров'я щастя не буває!
І мудрими йдіть по цій землі.
Хай кожен з вас запам'ятає,
Що без здоров'я щастя не буває!
Навчальне видання «Формування здоров'язбережувальної
компетентності молодших школярів» / Упоряд. Божко О. В. –
Х. : Вид. група «Основа», 2014. – 141,[3] с. – (Б-ка журн.
«Початкове навчання та виховання»; Вип. 1 (121)).
компетентності молодших школярів» / Упоряд. Божко О. В. –
Х. : Вид. група «Основа», 2014. – 141,[3] с. – (Б-ка журн.
«Початкове навчання та виховання»; Вип. 1 (121)).