Корисні та шкідливі мікроорганізми. Захисні сили організму. Профілактика інфекцій, що передаються контактним і повітряно-крапельним шляхом. Практична робота. Моделювання поведінки під час епідемії грипу (УРОК 7)Матеріали до уроків з основ здоров'я для 3-го класу
за підручником «Основи здоров'я» (Бех І.Д.)

Мета: дати учням уявлення про шкідливі і корисні мікроби, шляхи проникнення інфекції в організм; розкрити суть понять «імунітет», «природний імунітет», «штучний імунітет», «набутий імунітет»; учити учнів правильно поводитись у різних ситуаціях; розвивати вміння працювати у парах, групах; сприяти вихованню навичок гігієни і культури, турботи про своє здоров'я і здоров’я навколишніх.

Обладнання: таблиці, іграшковий мікрофон, аркуші паперу, кольорові олівці, малюнки овочів, фруктів, лікарських рослин, марлеві пов’язки, мікроскоп.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

Учитель. Який у вас настрій? Зобразіть його на обличчі.

Усміхніться самі до себе, усміхніться до мене, поділіться гарним настроєм із товаришами.

Я дуже хотіла б, аби гарний настрій був у вас до кінця уроку.

 

IІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів

Метод «Обговорення»

? Що ви зробили сьогодні зранку, щоб бути здоровими?

? Що ви зробите для цього ввечері?

? Що може трапитись, якщо цього не робити?

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

 

IV. Вивчення нового матеріалу

Бесіда з елементами розповіді про корисні і шкідливі мікроорганізми

- Що таке мікроби?

05.10.2014-1-6

Мікроби (мікроорганізми: мікроби — лише шкідливі, бактерії — шкідливі і корисні) — дрібні, частіше одноклітинні тваринні або рослинні організми.

Мікроорганізми бувають корисні і шкідливі.

Корисні мікроорганізми:

? ґрунтові бактерії, які підвищують родючість ґрунту;

? бактерії для виробництва ліків;

? молочнокислі бактерії, які використовують для отримання кефіру, сиру, ряжанки;

? речовини, отримані з бактерій, які використовують для виготовлення синтетичних миючих засобів.

Поряд із корисними існують шкідливі мікроорганізми. Вони здатні спричинити захворювання. Тому їх називають хвороботворними, а хвороби — заразними або інфекційними.

 

Вправа «Мікрофон»

Як мікроорганізми можуть потрапити в організм людини?

(Найчастіше інфекція потрапляє в організм повітряно-крапельним або контактним шляхом.)

Розповідь з елементами бесіди про захисні сили організму

05.10.2014-1-7

05.10.2014-1-8

Учитель. Імунітет, який ти успадковуєш при народженні від батьків, називають природним імунітетом.

Імунітет, який виникає внаслідок того, що людина перенесла ту або іншу хворобу, називають набутим.

Для запобігання захворюванню на інфекційні хвороби у людей виробляють штучний імунітет унаслідок щеплення (введення в організм вакцини).

05.10.2014-1-9

Посилює імунітет:

? правильне харчування;

? фізичні вправи;

? загартовування;

? щеплення.

 

Послаблюють імунітет:

? часті хвороби;

? перевтома;

? переохолодження;

? шкідливі звички.

 

Учитель. Що таке хвороба?

Хвороба — це послаблення захисних сил організму.

 

Вправа «Асоціативний кущ»

Учитель. Із якими словами у вас асоціюється слово «хвороба»?

05.10.2014-1-10

Учитель. Мікроби можна побачити лише за допомогою спеціальних приладів — мікроскопів, які у тисячі та мільйони разів збільшують зображення. (Учитель демонструє учням мікроскоп.)

Збудника грипу вчені та лікарі побачили під дуже сильним електронним мікроскопом і назвали його вірусом.

05.10.2014-1-11

Віруси, що викликають грип, оселяються у ротовій порожнині та в горлі хворого. Коли хворий розмовляє, кашляє або чхає, з його рота чи носа вилітають найдрібніші віруси грипу. Якщо здорова людина разом із повітрям буде вдихати ці крапельки, то вона може заразитися і захворіти на грип. Проникнення в організм людини хвороботворних мікроорганізмів називають інфекцією, тобто зараженням.

На грип хворіють у всьому світі, навіть у тропіках, до того ж захворюваність там не залежить від пори року. У нашій місцевості основна маса захворювань на грип припадає на період із листопада по березень.

Найкращий спосіб захиститися від інфекції — не дати їй проникнути в організм. Тому під час епідемії грипу у школах оголошують карантин.

05.10.2014-1-12

Яких правил потрібно дотримуватися під час карантину?

Щоб запобігти грипу і подолати його, гострих респіраторних захворювань, нежитю, можна скористатися лікарськими рослинами, овочами, фруктами.

 

Робото у групах

Вправа «Прожени мікроби»

Учитель. Послухайте вірш «Поради лікаря Нехворійка» і складіть правила запобігання захворювання на грип.


Чудовий лікар Нехворійко

У місті нашому живе.

Дасть вам пігулку чи настійку —

Здоров'я буде як нове.

 

Він повідомив:

«Лютий ворог до міста нашого пробравсь. Це грип».

Можливо, дуже скоро

Він завітає і до нас.

Як нам від грипу вберегтися?

 

По-перше, ти запам'ятай:

побережись, не застудися!

На вус, як кажуть, намотай,

Що у застудженому тілі

Грип швидше візьметься за діло.

В теплі ж незатишно йому.

 

По-друге, руки мий.

Чому? Руками ти за все хапався.

Звичайно, вірусів набрався.

Тепер додому їх приніс.

Вони потраплять в рот і в ніс.

Це лихо треба зупинити!

Хутчіш із милом руки мити.

05.10.2014-1-13

По-третє, їжте всі часник.

Щоб вірус грипу зовсім зник:

Цей вірус часнику боїться.

Запам'ятайте, знадобиться!

 

Нарешті, всім потрібно знати,

Що здатний вірус цей літати.

Хтось хворий кашлянув чи чхнув,

Чи просто біля вас зітхнув —

Хворобу вірус вже поніс

 

Прямісінько до вас у ніс!

Та ватно-марлева пов'язка

Врятує вас!

Носіть, будь ласка!

 

Наш добрий лікар Нехворійко

Завжди навчає малюків:

«Щоб вам не знадобились ліки,

Любить своїх помічників!

 

Це мед, малина і калина,

А ще цибуля і часник,

Смородина, лимон, шипшина.

Природа — справжній чарівник!

 

Запам’ятайте, що рослини -

Природні ліки, справжній дар!

В них — мінерали, вітаміни —

Здоров'я і життя нектар!»

 

Наш добрий лікар Нехворійка

Нам розповів про чистоту:

Потрібно з милом руки мити,

Бо це — з мікробами війна.

Як часто змушує хворіти

Рука, коли вона брудна!

А ще сказав наш мудрий лікар.

Що щирий і веселий сміх

І гарний настрій наш — теж ліки

Найкращі від хвороб усіх!

05.10.2014-1-14

Робота з підручником (с. 36—40)

(Опрацювання статей підручника. Розгляд малюн­ків і їх обговорення.)

 

Фізкультхвилинка

Встаньте, діти, усміхніться.

Землі нашій поклоніться

За щасливий день вчорашній.

І до сонця потягніться,

В різні боки нахиліться, веретеном покрутіться.

Раз присядьте, два — присядьте

І за парти тихо сядьте.


V. Закріплення вивченого матеріалу

Робота в зошиті

 

Вправа «Малюнок за уявою»

(Діти, працюючи в парах, на аркушах паперу ма­люють корисні і шкідливі мікроби такими, якими вони їх уявляють. Презентація малюнків.)

05.10.2014-1-15

Гра «Найрозумніший»

Учитель. Відгадайте загадки. Що об'єднує всі ці назви?

Лист різний із оксамиту, соком ягідка налита.

А для хворої дитини кращі ліки — чай з... (малини).

 

Цього фрукта по шматочку

в чай добавлю для смаку.

Запашистий та кисленький,

наче сонечко жовтенький. (Лимон.)

 

Весною росте, літом цвіте,

восени осипається, зимою відсипається;

а квітки — на медок.

Лікує від грипу, кашлю і хрипу. (Липа.)

 

Той, хто їсть її, той знає —

всіх мікробів убиває.

Овоч цей корисний дуже,

та від нього сліз калюжа. (Цибуля.)

 

За хатиною в садочку

у зеленому віночку

у червоному намисті

дівчинонька чепуриться. (Калина.)

 

Кучерявий кущ на кручі

має пазурі дряпучі.

Хто по квіти потовпиться,

за того він ухопиться.

Як дряпоне:

- «Ані руш!».

Угадайте, що за кущ? (Шипшина.)

 

Що то за голова,

що лиш зуби та борода? (Часник.)

 

Росте в лісочку, має червону сорочку.

Хто йде — той поклониться. (Суниця.)

 

Практична робота. Моделювання поведін­ки під час епідемії грипу

Група 1. Оленка дізналася, що її подруга захворіла на грип. Як вона може її підтримати?

Група 2. Олесь прокинувся вранці і відчув, що в нього болить горло і голова. Що він має зробити?

Група 3. У Богдана у школі оголосили карантин. Чим він може зайнятися?

05.10.2014-1-16

Гра «Лікар і пацієнт»

(Діти одягають та зав'язують марлеву пов'язку.)

 

VI. Підсумок уроку. Рефлексія

Інтерактивна вправа «Кубування»

? Які бувають мікроби?

? Назвіть корисні і шкідливі мікроби.

? Що таке імунітет?

? Що таке карантин?

? За допомогою чого можна побачити мікроби?

? Що треба робити, щоб не захворіти на грип?

Учитель. Що найбільше сподобалося на уроці? Який у вас зараз настрій? Зобразіть його на обличчі.

 

Перша всеукраїнська газета для першого вчителя
«Початкова освіта» № 11 (731), червень 2014