ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 4-Й КЛАС
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 4-Й КЛАС
ПОДОРОЖ ДО КРАЇНИ ПРАВ
Мета: сформувати в учнів усвідомлення правової захищеності; розвивати зв'язне мовлення, уміння використовувати знання з правових документів; виховувати відповідальність, повагу до законів, до правопорядку.
Обладнання: Конвенція про права дитини; Конституція України.
Обладнання: Конвенція про права дитини; Конституція України.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Нумо, діти підведіться, одне одному всміхніться.
Чули, вже дзвенів дзвінок — починаємо урок.
То ж один одному всміхніться!
Та ласкаво подивіться
І всі разом скажіть: «Добрий день!»
Чули, вже дзвенів дзвінок — починаємо урок.
То ж один одному всміхніться!
Та ласкаво подивіться
І всі разом скажіть: «Добрий день!»
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Фронтальне опитування
То ж працюйте наполегливо, швидко, старанно,
Щоб жодна хвилина не втрачалася марно.
- Які правові документи захищають права дитини?
- До кого ви можете звернутися у разі порушення ваших прав?
- До кого ви можете звернутися у разі порушення ваших прав?
2. Гра «Встановіть зв'язок»
2001 року в Україні було ухвалено Декларацію прав дитини.
1991 року Україна приєдналася до Закону України «Про охорону дитинства».
У Женеві 1959 року ухвалено документ «Конвенція про права дитини».
3. Казкова правова вікторина
Мачуха забороняла Попелюшці брати участь в іграх та забавах сестер. (Порушено право на відпочинок та розваги.)
Мауглі з народження жив у тваринному середовищі. Чи можна вважати, що він має рівні права зі звичайною людиною? (Так, Конвенція визначає, що дитиною вважають кожну людську істоту, яка не досягла 18років.)
- Баба Яга, яка викрадає в казках дітей, відносить їх за тридев'ять земель. Які права дітей вона порушує? (Право не розлучатися з батьками.)
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Сьогодні ми продовжимо працювати над вивченням прав дитини.
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Робота над оповіданням
- Як ви гадаєте, коли наші пращури дійшли розуміння того, що права людини слід захищати? (Відповіді учнів.)
- Так, давним-давно у людей виникла необхідність відстоювати свої права. Послухайте оповідання. Зробіть висновок.
В одному селі людям набридли всілякі правила.
- Усе обмежене правилами, — нарікали вони, — коли потрібно вставати, коли йти на роботу, коли припадає неділя, а коли — робочий день.
Діти висловлювали незадоволення, що, згідно з правилами, у школах розпочинається навчання, вони повинні носити в наплічниках підручники й виконувати домашні завдання, а вдома чистити зуби й мити руки.
Одного дня мешканці села сказали:
- Досить!
Того ж дня урочисто проголосили: «Відсьогодні немає жодних законів і правил. Розпочинаємо нове, щасливе життя».
Зрозуміло, що школа відразу спорожніла, бо діти не мали бажання вчитися. Люди повиставляли столи посеред вулиць, бо там було найбільш сонячно. Молоді люди ввімкнули приймачі й магнітофони, сиділи перед будинками й слухали голосну музику двадцять чотири години на добу. А коли після купання в річці Петрик вийшов на берег і хотів одягнутися, то не знайшов своїх штанів. Виявилося, що їх одягнув Андрій.
- Немає жодних правил! — вигукнув злодюжка й чкурнув додому.
Галинка повернулася додому й застала у своїй кімнаті Марійку, сусідську дівчинку, яка саме робила лезом операцію її улюбленій ляльці Мальвіні.
- Що ти робиш? — обурено запитала Галинка.
- Немає жодних правил! — відповіла Марійка, а потім поклала Мальвіну до своєї торбинки й пішла.
В іншому будинку розсерджені батьки запитували в сина, де він вештався цілісінький день.
- Я був у школі, — виправдовувався Марко.
- Не обманюй! — гримнув тато. Він знав, що син, виходячи з дому, навіть не взяв із собою наплічника.
- Але ж немає жодних правил! — нахабно відповів син. — А тому я не роблю нічого поганого, коли кажу неправду.
Настав вечір. Люди полягали спати, але приймачі, увімкнені на повну гучність, не давали змоги заснути. У багатьох мешканців почали зникати гроші, а діти не поверталися додому. На дорогах постійно сигналили авто, бо водіям перешкоджали столи, що стояли посеред вулиць. Дедалі частіше можна було почути, як хтось гукав:
- Де діти?
- Хто зіпсував мій улюблений стіл?
- Куди поділися мої гроші?
- Де поліція?
Однак у відділенні поліції ніхто не чергував і нікому було приймати телефонні дзвінки. Поліціанти переселилися до іншої місцевості. Коли немає правил, то не потрібні ті, хто стежить за порядком.
Наступної ночі якийсь хуліган шарпнув за мотузку — і на церковній дзвіниці забили дзвони. У нічній тиші їхній звук лунав доволі грізно. Люди зірвалися з ліжок. Коли зібралися всі разом, один із мешканців вигукнув:
- Це неможливо витримати!
- Так далі жити не можна! — підхопили інші.
- Ми повинні ввести якісь правила, щоб у нашому селі знову запанував лад!
Так повернулися правила. Діти знову слухалися батьків, а батьки піклувалися про своїх дітей. Заборонено було кривдити один одного, а також говорити неправду.
Так, ці правила нам потрібні. Вони справді добрі.
2. Робота над віршем
- Кожна держава піклується про дітей. Про це зазначено у Конвенції про права дитини.
Знаєте, що усі ви рівні від народження в правах.
І людина — змалку вільна, наче в небі синій птах!
Знайте, змалку всіх діток треба вчить, оберігать
І ніхто у цілім світі їх не сміє ображать
Треба дітям всього світу не сваритись, а дружить.
І по правилах хороших, по закону треба жить!
І людина — змалку вільна, наче в небі синій птах!
Знайте, змалку всіх діток треба вчить, оберігать
І ніхто у цілім світі їх не сміє ображать
Треба дітям всього світу не сваритись, а дружить.
І по правилах хороших, по закону треба жить!
- Чи ми вже читали цей вірш?
- Що вам найбільше запам'яталося з вірша?
- Так, дітям потрібно знати свої права та виконувати свої обов'язки.
- Що вам найбільше запам'яталося з вірша?
- Так, дітям потрібно знати свої права та виконувати свої обов'язки.
V. Фізкультхвилинка
Хмаринка сонечко закрила.
Слізки срібнії зронила.
Ми ті слізки пошукаємо,
У травичці позбираємо.
Пострибаємо, як зайчата.
Політаємо, як пташенята.
Потанцюємо ще трішки,
Щоб спочили ручки, ніжки.
VI. Закріплення вивченого матеріалу
?? Гра «Спіймай слово»
Упродовж років було ухвалено низку правових документів щодо захисту дитини.
Що з минулого прийшло,
Звемо ми — права дитини.
В душах відгук це знайшло,
У суспільстві їх встановлюють
І протягом життя виконують.
І за правилом народу
По закону треба жить.
Звемо ми — права дитини.
В душах відгук це знайшло,
У суспільстві їх встановлюють
І протягом життя виконують.
І за правилом народу
По закону треба жить.
- Які правила вам відомі?
- Як ви їх виконуєте?
- Чи завжди ваші права виконуються?
- Чи не порушуєте ви, часом, права інших дітей?
- Кожна людина повинна дотримувати Законів України, свідомо їх виконувати.
- Як ви їх виконуєте?
- Чи завжди ваші права виконуються?
- Чи не порушуєте ви, часом, права інших дітей?
- Кожна людина повинна дотримувати Законів України, свідомо їх виконувати.
VII. Підсумок уроку
- Чи згодні ви з тим, що Закони потрібно виконувати свідомо?
- Як виховати в собі свідоме виконання Законів?
- Які права в сім'ї має кожна дитина?
- За що ти несеш відповідальність?
- Які інші питання з правового виховання ви хотіли б розглянути на уроках?
Все найкраще у себе візьмемо,
І в майбутнє ми пронесемо,
Щоб «спасибі» нащадки сказали
За державу, що ми збудували!
І в майбутнє ми пронесемо,
Щоб «спасибі» нащадки сказали
За державу, що ми збудували!
Навчальне видання «ПРАВА ДИТИНИ. Розробки уроків
варіативного курсу. 4 клас» / Г. А. Артамонова, О. Д. Семикіна –
Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 176 с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 5 (125)).
варіативного курсу. 4 клас» / Г. А. Артамонова, О. Д. Семикіна –
Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 176 с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 5 (125)).