Оповідання С. Гавриша «Чесноти лицаря XXI століття» (II частина). ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 4-Й КЛАС
 
ПРАВА, ОБОВ'ЯЗКИ І ЧЕСНОТИ
 
Мета: продовжити роботу над оповіданням; учити порівнювати, аналізувати, робити висновки; виховувати повагу до правових Законів України та Законів інших країн.
Обладнання: оповідання С. Гавриша; правові документи за темою; малюнки до оповідання; правові знаки.

Хід уроку

І. Організаційний момент
 
Я свою школу поважаю.
Вранці друзів зустрічаю,
Поспішаю на урок,
Бо дзвенить уже дзвінок.
 
ІІ. Актуалізація опорних знань

- З яким оповіданням С. Гавриша ми ознайомилися на попередньому уроці?
- Якою е основна думка оповідання «Чесноти лицаря XXI століття»?
- Про що автор хотів повідомити читача в першу чергу?
- Кому так важливо усвідомити найважливіші цінності людського життя та дотримувати загальнолюдських цінностей?
- За порушення яких прав дитини винних притягають до відповідальності?
- Діти, хто захищає права дитини, піклується про всіх? (Держава)


ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з оповіданнями С. Гавриша, закріпимо знання про права дитини.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Вступне слово вчителя

- Держава — це люди, які в ній живуть; це закони, які ці люди ухвалюють і виконують; це справи, які ці люди роблять; це ти і я.

2. Читання оповідання (II частина)

- Які статті Конвенції про права дитини розкрито у цій частині оповідання?

3. Опрацювання статей з оповідання

Стаття 6 — право кожної дитини на життя з моменту її народження гарантує її право на охорону здоров'я, кваліфіковану медичну допомогу, сприяє створенню умов для здорового розвитку дитини.

- У якому документі України записано це право дитини? (Конвенція про права дитини)

- Коли Україна приєдналася до Конвенції про права дитини? (1991 року, як стала демократичною, незалежною та суверенною державою.)

Стаття 7 — дитина стає справжнім громадянином, а на підтвердження цього отримує свідоцтво про народження.
Стаття 9 — якщо виникне потреба, дитину можуть заслухати в суді.
Стаття 10 — держава здійснює захист дитини від усіх форм фізичного та психологічного насильства.
Стаття 11 — батьки несуть відповідальність за виховання та розвиток дитини.
Стаття 14 — коли батьки жорстоко поводяться з дитиною, не піклуються про неї, суд може змусити їх проживати окремо від дитини.
Стаття 15 — порядок участі у вихованні та спілкуванні визначають державні органи.
Стаття 24 — влаштовують дітей у притулок або розшукують їхні сім'ї, передають до дитячих притулків, інтернатів.
Стаття 25 — діти, які тимчасово або назавжди втратили своє сімейне оточення і залишилися без батьківського піклування, мають право на особистий захист та допомогу держави.

2. Робота над текстом оповідання

- Про які права дитини йдеться у цій частині оповідання?

V. Фізкультхвилинка
 
Вітер віє нам в лице,
Захиталось деревце.
Вітер тихше, тихше, тихше.
Деревце все вище, вище.
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Бесіда за змістом прочитаного з елементами вибіркового читання
 
- Як ви розумієте названі права? Зачитайте з тексту.
- Як ви розумієте право на користування інформацією?
- А як дитина може отримати інформацію, яка її цікавить? (З книжок, журналів, газет, програм радіо та телебачення; на уроках у школі, від людей, які розуміються в певному питанні, з Інтернету)
- Дійсно, шляхів отримання правової інформації безліч — обирай найкращий!

2. Гра «Склади речення»

- Складіть речення про права дитини за правовими знаками за темою «Я знаю свої права!».
 
30.01.2015-1-2ш

(Право на медичну допомогу, на повноцінне харчування, на любов та турботу батьків, на освіту, на відпочинок та дозвілля, на інформацію, на вільне спілкування)

VII. Підсумок уроку

- Про які права дитини йдеться у другій частині оповідання?

? Право на життя, на індивідуальність;
? право на власні погляди і думки;
? право на отримання інформації;
? право на особливий захист і допомогу держави;
? право на свободу, особисту недоторканість і захист гідності.

30.01.2015-2с      30.01.2015-2сс
 
- Напишіть твір про захист прав дитини.
 
 
Навчальне видання «ПРАВА ДИТИНИ. Розробки уроків
варіативного курсу. 4 клас» / Г. А. Артамонова, О. Д. Семикіна –
Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 176 с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 5 (125)).