Права дитини на здобуття інформації про свої права ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 4-Й КЛАС
 
ПРАВА, ОБОВ'ЯЗКИ І ЧЕСНОТИ
 
Мета: формувати основи правових знань учнів; ознайомити з правом дитини на здобуття інформації про свої права; виховувати переконання про важливість сумлінного ставлення до своїх прав та обов'язків.
Обладнання: Конвенція про права дитини; Закон України «Про освіту»; музичне та віршоване оформлення за темою.

Хід уроку

І. Організаційний момент
 
День, як пісенька весела,
Облетів міста і села.
Кожен учень, кожен клас,
Розпочав урок для вас!
 
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
 
- Назвіть документи, що захищають ваші права. (Конституція України, Конвенція про права дитини, програма «Діти України»)
- Як назву має вищий законодавчий орган України? (Верховна Рада України)

ІІІ. Актуалізація опорних знань

?? Правовий турнір

1. До якого віку вас уважають дітьми? (До 18 років)
2. 1959 рік, місто Женева — було ухвалено документ про права дитини. Як він називається? (Декларація)
3. 1989 року ухвалено новий документ. Який? (Декларація про права дитини)
- Що містить цей документ? (Положення)
4. У квітні 2001 року У країна ухвалила Закон «Про охорону дитинства». Назвіть основне завдання цього Закону. (Захист прав дитини)
5. Основну відповідальність за виховання дитини, за створення умов для її всебічного розвитку несуть... Хто? (Батьки)
6. Кожна дитина після народження має право на що? (На ім'я)

Підбиття підсумків турніру.

IV. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні ми спробуємо з'ясувати, де дитина може отримати інформацію про свої права.

V. Вивчення нового матеріалу

?? Повідомлення вчителя

- Кожна дитина має право на отримання інформації про свої права. Повага до людей, знання своїх прав, своєї цінності вимагає отримання інформації про свої права. Отже, кожна дитина має право на гідне ставлення до своєї особистості. Кожна дитина — особистість, тому вона має право на особисте життя. Хлопчики та дівчатка можуть обирати собі друзів, ніхто не має права їм наказувати, з ким дружити, а з ким не дружити, яку музику слухати. Звісно, це не означає, що батькам може бути однаково, з ким ви спілкуєтеся, де буваєте, як одягаєтеся. Вони можуть порадити вам, переконати, пояснити, що їм не подобається у вашій поведінці. Але ніхто не має права втручатися та переробляти життя людини. Інколи це призводить до великого лиха. Тому ми повинні дослухатися до порад своїх батьків, які бажають нам кращого.

30.01.2015-1-1ш
VI. Фізкультхвилинка
 
Хмарка сонечко закрила,
Слізки срібні уронила,
Ми ті слізки пошукаємо,
У травичці позбираємо.
Пострибаємо, як зайчата.
Політаємо, як пташенята,
Потанцюємо ще трішки,
Щоб спочили ручки, ніжки.
 
VII. Продовження роботи над новою темою

?? Гра «Так чи ні?». Азбука безпеки

? Не сідай до машини з незнайомцями, чи з тими, з ким маєш погані стосунки. Так чи ні?
? Не наближайся до незнайомця, навіть, якщо тебе кличе. Так чи ні?
? Ніколи не кажи, що ти один удома. Кажи, що мама і тато не можуть підійти до телефону, тому зателефонують пізніше. Так чи ні?
? Вільно заходь у дім до незнайомців. Так чи ні?
? Завжди бери солодощі від незнайомців. Так чи ні?
? У класі можна брати речі в однокласників без дозволу. Так чи ні? Обговорення результатів гри.

VIII. Закріплення вивченого матеріалу

?? Складання звернення дітей до дорослих про свої права та обов'язки

Ми, діти світу, ким би не були наші батьки, де б ми не жили і в що б ми не вірили, вимагаємо: поводьтеся з нами, як з рівними. Ми гідні того, щоб отримувати все найкраще з того, що може дати світ.

? Нехай у нас буде любляча сім'я.
? Забезпечте нас їжею.
? Доглядайте нас, коли ми захворіємо.
? Добре навчайте нас.
? Захистіть нас від жорстокості й від тих, хто з нами погано поводиться.
? Ростіть нас в умовах свободи та любові.

30.01.2015-1    30.01.2015-1c
 IX. Підсумок уроку

- З яких джерел ви здобуваєте інформацію про свої права?
- Хто с першим помічником здобуття інформації про права дитини?
- Чи вдячні ви своїм батькам за ваше виховання у сім'ї?
- Як ви їм допомагаєте у виконанні своїх прав?
 
 
Навчальне видання «ПРАВА ДИТИНИ. Розробки уроків
варіативного курсу. 4 клас» / Г. А. Артамонова, О. Д. Семикіна –
Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 176 с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 5 (125)).