ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 4-Й КЛАС
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 4-Й КЛАС
ПРАВА, ОБОВ'ЯЗКИ І ЧЕСНОТИ
Мета: сприяти залученню учнів до поширення інформації про права дитини; ознайомити з питанням соціально-правового захисту дітей; розвивати увагу, пам'ять, уміння висловлювати свої думки; виховувати відповідальність, взаємовиручку.
Обладнання: правові документи; ілюстративній матеріал за темою «Моя Батьківщина — Україна»; тексти правової тематики.
Обладнання: правові документи; ілюстративній матеріал за темою «Моя Батьківщина — Україна»; тексти правової тематики.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Школа — це нелічені книжки,
Задачі і постійні запитання,
Уроків кольорові пелюстки,
Твоє і однокласників навчання.
Задачі і постійні запитання,
Уроків кольорові пелюстки,
Твоє і однокласників навчання.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
- З яким оповіданням С. Гавриша ми ознайомилися на попередньому уроці?
- Чому виникла потреба у створенні Закону України «Про попередження насильства у сім'ї»?
- Про яких героїв із розглянутих раніше історій згадує автор, щоб довести можливість прав дитини?
- Як ви розумієте право на користування інформацією?
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Сьогодні на уроці ми знову будемо говорити про отримання правової допомоги за потреби, пригадаємо, до кого та куди можна звернутися.
IV. Робота над новим матеріалом
?? Робота над віршами про рідний край, права дитини
Красивий, щедрий рідний край,
І мова наша — солов'їна,
Люби, шануй, оберігай
Наш край, що зветься... (Україна)!
І мова наша — солов'їна,
Люби, шануй, оберігай
Наш край, що зветься... (Україна)!
- Якими словами названо нашу країну?
- Які ще слова ви можете дібрати, щоб охарактеризувати нашу рідну Вітчизну?
- Україна — це наш рідний край. Великий, гарний, мальовничий. Потрібно йти два з половиною місяці без зупинку, щоб здолати цей простір із заходу на схід.
- Яка мова є державною? Де про це зазначено? (Стаття 10 Конституції України)
- Як називають Конституцію? (Основний Закон держави)
- В Основному Законі записані правила, що встановлені державою і називаються нормами права.
- Які ще слова ви можете дібрати, щоб охарактеризувати нашу рідну Вітчизну?
- Україна — це наш рідний край. Великий, гарний, мальовничий. Потрібно йти два з половиною місяці без зупинку, щоб здолати цей простір із заходу на схід.
- Яка мова є державною? Де про це зазначено? (Стаття 10 Конституції України)
- Як називають Конституцію? (Основний Закон держави)
- В Основному Законі записані правила, що встановлені державою і називаються нормами права.
У суспільстві право, мораль —
Основа поведінки.
Держава й совість у житті,
Нам ставлять всім «оцінки».
Основа поведінки.
Держава й совість у житті,
Нам ставлять всім «оцінки».
- А які правила нам необхідно виконувати та як?
- Як нам отримувати правову допомогу, щоб жити за правилами?
- Навіщо в житті потрібні правила?
- У яких документах вони записані?
- Як нам отримувати правову допомогу, щоб жити за правилами?
- Навіщо в житті потрібні правила?
- У яких документах вони записані?
Декларація — це просто оголошення всіх прав.
Є права й в дітей, звичайно,
Треба, щоб усяк їх знав.
Знайте, що усі ви рівні
Від народження в правах.
І людина — змалку вільна,
Наче в небі синій птах.
Знайте, змалечку всіх діток
Треба вчить, оберігать.
І ніхто у цілім світі
Їх не сміє ображать.
Треба дітям всього світу
Не свариться, а дружити.
І по правилах хороших,
По закону треба жити.
Треба, щоб усяк їх знав.
Знайте, що усі ви рівні
Від народження в правах.
І людина — змалку вільна,
Наче в небі синій птах.
Знайте, змалечку всіх діток
Треба вчить, оберігать.
І ніхто у цілім світі
Їх не сміє ображать.
Треба дітям всього світу
Не свариться, а дружити.
І по правилах хороших,
По закону треба жити.
- Хто захищає ваші права? (Держава, родина)
- До кого слід звертатися, якщо права дитини порушено? (До вчителя, старших друзів, міліції, соціальних служб)
- До кого слід звертатися, якщо права дитини порушено? (До вчителя, старших друзів, міліції, соціальних служб)
V. Фізкультхвилинка-гра «Світлофор»
Червоний — присісти біля парти.
Жовтий — плескати у долоні.
Зелений — тупотіти ногами.
(Учитель називає кольори світлофора в різному порядку, а учні на певний колір виконують дії.)
VI. Закріплення вивченого матеріалу
1. Гра «Розсипанка»
- У реченні «розсипалися» слова. Спробуйте їх з'єднати — і ви дізнаєтеся про права, що допомагають дитині.
Усідітиможутьотриматиінформаціюпросвоїправа
(Усі діти можуть отримати інформацію про свої права.)
- Як ви розумієте це право?
2. Ознайомлення з «Абеткою прав дитини»
- Намалюйте одне з прав дитини.
3. Оформлення абетки на дошці
VII. Підсумок уроку
Будьте всі щасливі, діти!
З усмішкою в світ ідіть!
Хай вам щиро сонце світить!
Всі здоровими ростіть!
І на згадку про урок,
Щоб не забували ми обов'язки свої
Та права пам'ятали.
Це все записано в Законах, в Конституції у нас,
Бо держава Україна завжди піклується про ВАС!
З усмішкою в світ ідіть!
Хай вам щиро сонце світить!
Всі здоровими ростіть!
І на згадку про урок,
Щоб не забували ми обов'язки свої
Та права пам'ятали.
Це все записано в Законах, в Конституції у нас,
Бо держава Україна завжди піклується про ВАС!
- Що найбільше сподобалося на уроці?
- Назвіть джерела отримання правової допомоги. (Книги, телебачення, комп'ютер, газети та журнали)
- Назвіть джерела отримання правової допомоги. (Книги, телебачення, комп'ютер, газети та журнали)
Навчальне видання «ПРАВА ДИТИНИ. Розробки уроків
варіативного курсу. 4 клас» / Г. А. Артамонова, О. Д. Семикіна –
Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 176 с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 5 (125)).
варіативного курсу. 4 клас» / Г. А. Артамонова, О. Д. Семикіна –
Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 176 с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 5 (125)).