ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 4-Й КЛАС
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 4-Й КЛАС
ЗНАЙ СВОЇ ПРАВА
Мета: сформувати в учнів уявлення про юридичний зміст права на працю, відносини, що регулюються нормами трудового права; розвивати вміння пояснювати й застосовувати положення Конституції України; формувати свідому позицію щодо важливості права людини на працю; розвивати усне зв'язне мовлення, пам'ять, увагу; виховувати громадянські риси і дотримання законів України.
Обладнання: малюнки за темою уроку; картки з прислів'ями; презентація «Право на працю»; ілюстрації до казки Г. К. Андерсена «Дюймовочка».
Обладнання: малюнки за темою уроку; картки з прислів'ями; презентація «Право на працю»; ілюстрації до казки Г. К. Андерсена «Дюймовочка».
Хід уроку
І. Організаційний момент
Дзвінок у класі нас зібрав,
Свої звертання надіслав:
Того, хто справа, похвалити.
Того, хто зліва, збадьорити.
Всіх, хто сумує, звеселити.
Думки красиві говорити.
Свої звертання надіслав:
Того, хто справа, похвалити.
Того, хто зліва, збадьорити.
Всіх, хто сумує, звеселити.
Думки красиві говорити.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Розгадування кросворда
1) Хоч зубата, та не вилка,
Дерево пиляє... (пилка).
Дерево пиляє... (пилка).
2) 3 гострим лезом, не задира,
Нарубає дров... (сокира).
3) Вранці, як лежить роса,
Постриже траву... (коса).
4) Два кінці, два кільця, посередині — цвях. (Ножиці)
5) Поки не вдариш по голові, не слухається. (Цвях)
2. Добирання слів-синонімів до слова праця (труд, робота)
3. Робота над прислів'ями про працю н парі. Вправа «Збери прислів'я»
Хто робить, той... лінь — марнує,
Бджілка мала, а й... діло знайдеться,
Праця людину годує, а... на чоловіка, як робить,
На охочого робочого... та працює,
На дерево дивись, як родить... той голим не ходить.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Сьогодні ми пригадаємо про право дитини на працю, але конкретно поговоримо про ту працю, до якої вона здатна.
IV. Робота над темою уроку
1. Бесіда міркування «Чи можуть мене змусити працювати, якщо я цього не хочу? »
2. Узагальнення відповідей учителем. Додаткова інформація
- Ви миєте посуд, прибираєте, підмітаєте підлогу. Вам робити ці хатні справи неважко; ви виконуєте те, що вам по силах, не шкодить вашому здоров'ю, тобто посильну роботу. Ви працюєте по дому тому, що любите своїх батьків, цінуєте їхній час та їхню працю, намагаєтесь звільнити їх, щоб цю вільну хвилинку побути разом, поспілкуватися.
У деяких країнах діти змушені працювати, починаючи з малого віку, інколи з 6-ти років. Не з власної волі, атому, що їхня родина голодує, не має коштів на необхідні речі. Звісно, нічого поганого немає и чому, що дитина (якщо схоче) у вільний час розноситиме газети чи буде допомагати батькові у майстерні. Та деякі дорослі не цінують дитячий відпочинок, здоров'я. Нехтують правом хлопчика чи дівчинки ходити до школи, читати, спілкуватися. Вони вважають, що дитина може виконувати будь-яку роботу.
Той, хто примушує дітей працювати, порушує їхнє право на відпочинок, освіту, розвиток здібностей. Якщо хлопчик чи дівчинка будуть працювати тривалий час, вони не зможуть займатися спортом, ходити до школи, вільно спілкуватися.
Таке використання праці дітей дорослими для власного збагачення називається «експлуатацією».
Відповідно до статті 150 Кримінального кодексу України експлуатацію дітей заборонено.
Конституція України. Стаття 43. (Діти читають з таблиці.)
Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
V. Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій уклоніться За щасливий день вчорашній.
Всі до сонця потягніться,
Вліво, вправо нахиліться,
Веретенцем покрутіться.
Раз — присядьте, два — присядьте
І за парти тихо сядьте.
VI. Закріплення вивченого матеріалу
1. Розглядання та обговорення презентації «Право на працю»
«Чи має дитина працювати, якщо їй ще не виповнилося 18 років? » Згідно із Законом України «Про охорону дитинства» від 26 квітня 2001 року, статті 188 Кодексу Законів про працю дитина має право працювати у таких випадках:
1) якщо їй виповнилося 16 років;
2) якщо їй виповнилося 15 років, і її тато або мама, опікун, дають свою згоду на це;
3) дитині виповнилося 14 років, її батьки не забороняють дитині працювати на канікулах чи протягом начального року, але у вільний від школи час, не більше ніж 4 годин на день. Але робота не повинна заважати навчанню;
4) дитину не можна залучати до робіт, що можуть бути шкідливими для її здоров'я.
Конвенція ООН про права дитини, статті 32, 36:
«Дитина має право на захист у тих випадках, коли їй доручається робота, яка може нести загрозу її здоров'ю. Держава встановлює мінімальний вік для прийому на роботу і визначає вимоги до умов праці неповнолітніх».
«Чи можуть неповнолітні залучатися до підземних робіт, піднімання чи переміщення важких речей?»
Для дітей 14 років вага речей не може перевищувати трьох з половиною кілограмів — для дівчат, та десяти кілограмів — для юнаків; 15 років — 6 кг для дівчаток, 24 кг — для юнаків.
Жодна дитина не має бути примусово залучена до праці
Заборонено залучення дітей до найгірших форм дитячої праці.
До найгірших форм дитячої праці належать:
? усі форми рабства або практика, подібна до рабства, зокрема, продаж дітей та торгівля ними, боргова залежність, а також примусова чи обов'язкова праця, включаючи примусове чи обов'язкове вербування дітей для використання їх у збройних конфліктах;
? використання примусової праці заборонено;
? використання, вербування або пропонування дитини для зайняття проституцією, виробництва порнографічної продукції чи порнографічних вистав;
? робота, яка за своїм характером чи умовами, у яких вона виконується, може завдати шкоди фізичному або психічному здоров'ю дитини.
2. «На гостині у казки»
Сьогодні у нас незвичайний урок.
У казку ми зараз зробимо крок.
Із казкою ми зустрічались не раз,
І знову вона завітає до нас.
- З якої казки ці слова? Хто її автор?
«Сподобалася дівчинка мишці, ось та й каже: "Можеш залишатися у мене на всю зиму, тільки прибирай добренько мою кімнату та розказуй мені казки, я їх дуже люблю".
І дівчинка почала робити все, що веліла їй добра та стара миша, і було їй дуже добре».
(Г. К.Андерсен «Дюймовочка»)
Чому Дюймовочка із задоволенням виконувала роботу вдома у миші? (Її ніхто не примушував до роботи. Вона охоче допомагала старенькій миші.)
VII. Підсумок уроку
- Що нового про право дитини на працю ви дізналися на уроці?
- Який висновок ви зробили для себе?
- Придумайте слова на кожну літеру слова праця за темою з прав дитини.
П — працюй, поважай...
Р — робота, рівність...
А — агентство...
Ц — центр...
Я — ясність (у справах)...
Хочеш Людиною справжньою стати,
Наші закони навчись поважати.
Навчись їх виконувать завжди і всюди,
Тоді і тебе поважатимуть люди!
Наші закони навчись поважати.
Навчись їх виконувать завжди і всюди,
Тоді і тебе поважатимуть люди!
Навчальне видання «ПРАВА ДИТИНИ. Розробки уроків
варіативного курсу. 4 клас» / Г. А. Артамонова, О. Д. Семикіна –
Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 176 с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 5 (125)).
варіативного курсу. 4 клас» / Г. А. Артамонова, О. Д. Семикіна –
Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 176 с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 5 (125)).