Оповідання С. Гавриша «Чумацький шлях»ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 4-Й КЛАС
 
ЗНАЙ СВОЇ ПРАВА
 
Мета: на матеріалі оповідання С. Гавриша закріплювати знання учнів про юридичний зміст права на працю, відносини, що регулюються нормами трудового права; розвивати вміння пояснювати й застосовувати статті Закону України «Про охорону дитинства»; формувати свідому позицію щодо важливості права людини на працю; розвивати усне зв'язне мовлення, пам'ять, увагу; виховувати громадянські риси і переконання, дотримання законів України.
Обладнання: ілюстрації до оповідання; репродукції картин М. О. Онацька та І. Айвазовського «Чумаки»; картки зі статтею 21 Закону України «Про охорону дитинства».

Хід уроку

І. Організаційний момент

Доброго рамку. сонечко ясно,
Доброго ранку, земле прекрасна,
Доброго ранку, дерева багряні,
Доброго ранку, квіти духмяні,
Доброго ранку, птахи галасливі,
Доброго ранку, люди щасливі!
 
ІІ. Актуалізація опорних знань

?? Експрес-опитування. Гра «Так чи ні?»

Назвіть документи, у яких ідеться про працю дітей, про заборону залучення ї х до примусової праці.

? Діти не повинні допомагати батькам мити посуд, прибирати кімнаті. (Ні)
? Жодна дитина не повинна бути примусово залучена до праці. (Так)
? Діти повинні використовуватися як дешева робоча сила. (Ні)
? Неповнолітні не можуть залучатися до підземних робіт, підіймання чи переміщення важких речей. (Так)
? Держава встановлює мінімальний вік для прийому на роботу і визначає вимоги до умов праці неповнолітніх. (Так)
? Дитину іноді можна залучати до робіт, які можуть бути шкідливими для її здоров'я. (Ні)

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні ми знову звернемося до оповідання Степана Гавриша, щоб закріплювати знання про право дитини на працю.

IV. Робота над темою уроку

1. Словникова робота

Чумаки (вожчики, виноторгівці, солеторгівці) — категорія населення на Україні та Півночі Росії ХVІ-ХІХ століть, які займалися торгівельно-перевозним промислом. Чумаки вирушали на волах до Чорного та Азовського морів за сіллю та рибою, розвозили їх по ярмарках, а також займалися доставкою інших товарів.

2. Опрацювання тексту «Чумацький шлях». Читання «вчитель - учні»

25.01.2015-2
3. Бесіда за прочитаним з елементами вибіркового читання

- Про що мріяв Пилипко? Чого прагнув понад усе?
- У чому виявилася увага батьків до хлопчика?
- Що сподобалося хлопчикові у поході з чумаками?
- Яку науку він засвоїв від старого чумака?

V. Фізкультхвилинка

Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки.
Вище руки підніміть,
А тепер їх опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз,
За роботу, все гаразд.
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Читання вірша М. Рильського «Чумаки» та розглядання малюнків про чумаків

Ходив ЧУМАК у синьоокий Крим
По рідному сухому океані
І голосом розложисто-смутним
Складав пісні покинутій коханій,
Що линули, стелилися як дим,
І колихались у яснім тумані,
Щоб на далекім озері розтать,
Де лебеді полякані ячать...
 
25.01.2015-1-5т
 
2. Бесіда-роздум

- Як наші пращури обирали професію своїм дітям? Як вони враховували їхні здібності?
- Що означає для людини улюблена праця?

3. «Правова скринька»

- Прочитайте та перекажіть статтю Закону України «Про охорону дитинства», що названа «Дитина і праця».

Стаття 21. Дитина і праця

Порядок застосування праці дітей визначається законодавством України про працю.

Вік, з якого допускається прийняття дитини на роботу, становить 16 років. Діти, які досягли 15-річного віку, можуть прийматися на роботу, що не завдає шкоди їх здоров'ю і навчанню, за згодою одного з батьків або особи, яка замінює батьків.

Для дітей, молодших 16 років, тривалість робочого часу обмежується відповідно до потреб їх розвитку та професійної підготовки.

Час, витрачений дитиною за згодою власника або уповноваженого ним органу на професійну підготовку в межах встановленого законодавством робочого часу, зараховується як робочий час.

VII. Підсумок уроку

- Що ви найбільше запам'ятали на сьогоднішньому уроці?
- Який висновок ви можете зробити для себе?
- Одна із заповідей Василя Олександровича Сухомлинського: «Не можна байдикувати, коли всі працюють». Як ви її розумієте?
 
 
Навчальне видання «ПРАВА ДИТИНИ. Розробки уроків
варіативного курсу. 4 клас» / Г. А. Артамонова, О. Д. Семикіна –
Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 176 с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 5 (125)).