ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 4-Й КЛАС
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 4-Й КЛАС
ЗНАЙ СВОЇ ПРАВА
Мета: на матеріалі оповідання С. Гавриша закріплювати знання прав дитини, яка залишилася сиротою або без піклування батьків; ознайомити з історією українського козацтва; учити оцінювати події та вчинки героїв; розвивати пам'ять, усне мовлення; виховувати повагу до Законів України, які захищають права дітей, до історії українського народу.
Обладнання: портрети Богдана Хмельницького, Дмитра Вишневецького; зображення сотника; презентація «Правова скринька».
Обладнання: портрети Богдана Хмельницького, Дмитра Вишневецького; зображення сотника; презентація «Правова скринька».
Хід уроку
І. Організаційний момент
От і знову дзвінок лунає,
Мелодійно і срібно дзвенить.
Він до класу дітей скликає,
Щоб успішно вас знову вчить.
Підросли ви всі й зміцніли,
І цікавістю очі горять.
Дай нам, Боже, здоров'я і сили,
Щоб багато нового пізнать!
ІІ. Актуалізація опорних знань
?? Вправа «Мозковий штурм»
- Що таке сім'я?
- Як називають дитину, яка залишилася без батьківської опіки?
- Які права десятирічної дитини ми вивчили на попередньому уроці?
- Які обов'язки?
- Назвіть способи охорони прав дітей, що записані в Сімейному кодексі.
- Які документи з «Правової скриньки» ви запам'ятали? (Презентація)
- Назвіть телефон «гарячої лінії», за яким ви можете отримати правову консультацію.
- Права якої героїні казки, яка була напівсиротою, були порушені?
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- На уроці ми ознайомимося з історією України. Дізнаємося про життя однієї дитини-сироти за часів козацтва.
IV. Робота над темою уроку
1. Словникова робота
Кобзар - український народний співець і музикант. Кобзарі були творцями, хранителями і передавачами епічної традиції у формі історичних пісень, дум, релігійних піснеспівів, а також казок та переказів, супроводжуваних грою на кобзі, лірі або бандурі, звідки інша їхня назва — лірники або бандуристи.
Сотник — командир підрозділу («сотні») в російському війську з IX століття до початку XVIII століття, а в козачих військах — оберофіцерський чин XII класу.
Лях — пан, поляк.
Гнобити — жорстоко пригнічувати, не давати вільно жити; експлуатувати.
Богдан Михайлович Хмельницький — український військовий, політичний та державний діяч. Гетьман Війська Запорозького. Керівник Хмельниччини — повстання проти панування шляхти в Україні. Перший з козацьких ватажків, якому офіційно було надано титул гетьмана. Намагався розбудувати незалежну українську державу.
Дмитро «Байда» Іванович Вишневецький — руський (український) шляхтич, волинський магнат. Власник маєтків у містечку Вишнівець. Збудований ним замок на острові Мала Хортиця є прототипом Запорозької Січі.
2. Опрацювання тексту оповідання «Козак Василь». Читання «Вчитель — учень»
- Хто такий Василь?
- Що сталося з батьками Василя?
V. Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій уклоніться
За щасливий день вчорашній.
Всі до сонця потягніться,
Вліво, вправо нахиліться,
Веретенцем покрутіться.
Раз — присядьте, два — присядьте
І за парти тихо сядьте.
Землі нашій уклоніться
За щасливий день вчорашній.
Всі до сонця потягніться,
Вліво, вправо нахиліться,
Веретенцем покрутіться.
Раз — присядьте, два — присядьте
І за парти тихо сядьте.
VI. Закріплення вивченого матеріалу
1. Бесіда за змістом з елементами вибіркового читання
- Кому громада віддала хлопчика в науку та в помічники?
- Що було враховано?
- Чи правильно зробили селяни, віддавши Василя на виховання старому кобзареві? Чому?
- Чи безпечним було життя Василя з кобзарем?
- До чого закликали пісні кобзаря?
- Про що Василь дізнався з пісень кобзаря?
- Чому Василь вирішив також стати козаком, коли йому виповниться 16 років?
2. Слухання козацької народної пісні «Козаченьку, куди йдеш?»
«Козаченьку, куди йдеш?
Невже жалю не маєш?»
«Ой не плач же, дівчинонько, не журись
Та до мого серденька пригорнись».
«Я без тебе загину,
Як ти підеш в чужину...»
«Ой не плач же, дівчинонько, не журись
Та до мого серденька пригорнись».
«Чи тебе лихо жене?
Бачу — зрадиш ти мене».
«Я вернуся, серденько, восени,
Як упаде листячко з калини».
Ждала дівка навісна —
Мина осінь і весна.
Нема, нема козаченька та й не чуть,
Злії люди, вороженьки, вже кують.
А як жито зацвіло,
Прийшла вістка у село:
«Не вертатись вже до тебе козаку —
Заснув в степу він, сердега, довіку...»
Невже жалю не маєш?»
«Ой не плач же, дівчинонько, не журись
Та до мого серденька пригорнись».
«Я без тебе загину,
Як ти підеш в чужину...»
«Ой не плач же, дівчинонько, не журись
Та до мого серденька пригорнись».
«Чи тебе лихо жене?
Бачу — зрадиш ти мене».
«Я вернуся, серденько, восени,
Як упаде листячко з калини».
Ждала дівка навісна —
Мина осінь і весна.
Нема, нема козаченька та й не чуть,
Злії люди, вороженьки, вже кують.
А як жито зацвіло,
Прийшла вістка у село:
«Не вертатись вже до тебе козаку —
Заснув в степу він, сердега, довіку...»
3. «Правова скринька»
- Які права дитини при її усиновленні враховано у Конвенції про права дитини?
- Прочитайте та перекажіть статті 21 Конвенції та 24 Закону України «Про охорону дитинства».
Конвенція ООН. Стаття 21
Держави-учасниці, які визнають і /чи дозволяють існування системи усиновлення, забезпечують, щоб найкращі інтереси дитини враховувалися в першочерговому порядку, і вони:
а) забезпечують, щоб усиновлення дитини дозволяли лише компетентні власті, які визначають згідно з застосовуваними законом і процедурами та на підставі всієї інформації, що має відношення до справи і достовірна, що усиновлення допустимо з огляду на статус дитини щодо батьків, родичів і законних опікунів і що, якщо потрібно, зацікавлені особи дали свою усвідомлену згоду на усиновлення на підставі такої консультації, яка може бути необхідною;
б) визначають, що усиновлення в іншій країні може розглядатися як альтернативний спосіб догляду за дитиною, якщо дитина не може бути передана на виховання або в сім'ю, яка могла б забезпечити її виховання або усиновлення, і якщо забезпечення якогось придатного догляду в країні походження дитини є неможливим;
в) забезпечують, щоб у випадку усиновлення дитини в іншій країні застосовувалися такі самі гарантії і норми, які застосовуються щодо усиновлення всередині країни;
г) вживають всіх необхідних заходів з метою забезпечення того, щоб у випадку усиновлення в іншій країні влаштування дитини не призводило до одержання невиправданих фінансових вигод, пов'язаних з цією особою;
д) сприяють у необхідних випадках досягненню цілей цієї статті шляхом укладення двосторонніх і багатосторонніх домовленостей або угод та намагаються на цій підставі забезпечити, щоб влаштування дитини в іншій країні здійснювали компетентні власті чи органи.
Закон України «Про охорону дитинства», стаття 24
Утримання і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та безпритульних дітей
Утримання і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечує держава.
Безпритульні діти в порядку, встановленому законом, тимчасово розміщуються у притулках для дітей служб у справах дітей, у яких створюються належні житлово-побутові умови та умови, спрямовані на забезпечення їх соціальної адаптації та підготовку до повернення у рідні сім'ї або передачі під опіку і піклування, надається правова, психологічна, медична та інша допомога таким дітям.
Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, повинні бути передані під опіку чи піклування, на усиновлення або влаштовані на виховання в сім'ї громадян (прийомні сім'ї), в будинки дитини, дитячі будинки, школи-інтернати, дитячі будинки сімейного типу на повне державне утримання. Вихованцям таких закладів створюються необхідні умови для їх всебічного і гармонійного розвитку, підготовки до самостійного життя та праці.
Усиновлення допускається виключно в інтересах дитини України відповідно до закону.
Усиновлення дитини, яка є громадянином України, іноземцями провадиться, якщо були вичерпані всі можливості щодо передачі під опіку, піклування, на усиновлення чи виховання в сім'ї громадян України.
Усиновлення дитини, яка є громадянином України, не може здійснюватися іноземцем, який не перебуває в шлюбі, за винятком, коли іноземець є родичем дитини.
VII. Підсумок уроку
?? Рефлексія
Я знаю ...
Я вмію ...
Я буду ...
Навчальне видання «ПРАВА ДИТИНИ. Розробки уроків
варіативного курсу. 4 клас» / Г. А. Артамонова, О. Д. Семикіна –
Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 176 с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 5 (125)).
варіативного курсу. 4 клас» / Г. А. Артамонова, О. Д. Семикіна –
Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 176 с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 5 (125)).