ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 4-Й КЛАС
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 4-Й КЛАС
ЗНАЙ СВОЇ ПРАВА
Мета: допомогти учням з'ясувати, як і де можуть бути реалізовані права дитини в суспільстві; викликати бажання знати свої права; сприяти розумінню важливості прав дитини для розвитку особистості; розвивати самостійність; виховувати повагу до законів України, бажання неухильно їх дотримувати.
Обладнання: аудіозапис пісні «Родина» Н. Яремчука; картки для індивідуальної роботи; презентація «Правова скринька»; зображення зозулі; ілюстрація до казки «Попелюшка».
Обладнання: аудіозапис пісні «Родина» Н. Яремчука; картки для індивідуальної роботи; презентація «Правова скринька»; зображення зозулі; ілюстрація до казки «Попелюшка».
Хід уроку
І. Організаційний момент
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Слухання пісні «Родина» Н. Яремчука
- Про що ця пісня? (Про родину)
- Назвіть близькі за значенням слова до слова родина. (Сім'я, родичі)
2. Вправа «Поміркуймо»
- Що таке сім'я, на вашу думку?
- З кого складається сім'я?
3. Вправа «Шифрувальник» (висновок)
Сім'я – цегрупалюдей,щоскладастьсязчоловіка,жінки,дітейтаіншихблизькихродичів,якіживутьразом(підспільнимдахом).
(Сім'я - це група людей, що складається з чоловіка, жінки, дітей та інших близьких родичів, які живуть разом ( під спільним дахом).
4. Бесіда
- Як називають дитину, яка залишилася без піклування батьків? (Дитина-сирота чи дитина під опікою)
- Як ви вважаєте, наша держава піклується про таких дітей?
- Як саме?
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Сьогодні на уроці ми спробуємо з'ясувати, як наша держава піклується про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які права мають такі діти.
IV. Робота над темою уроку
1. Розглядання презентації «Правова скринька». Пояснення вчителя
Сирота — дитина, яка не досягла повноліття і росте без одного чи обох батьків (відповідно: напів- або повна сирота).
Закон України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування».
Стаття 164 «Сімейного кодексу України» — «Підстави для позбавлення батьківських прав».
- Які, на вашу думку, можуть бути підстави для цього? (Не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов'язків стосовно виховання дитини; жорстоко поводяться з нею; с хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.)
Стаття 166 Кримінального кодексу України — «Злісне невиконання обов'язків по догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлена опіка чи піклування».
Стаття 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення — «Невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов'язків щодо виховання дітей».
Індивідуальну правову консультацію можна отримати, записавшись за телефоном «гарячої лінії» 221-51-41.
Нещасні ті діти, яких не вчать ані батько, ані матір.
V. Фізкультхвилинка «Зозуля»
Облітала я лісок вздовж,
ушир і навкосок.
Відпочила в холодку
на кленовому листку.
І росинок з тирличу
напилася досхочу.
Діти йшли через лісок —
подала їм голосок.
Налічила їм літа: двадцять,
тридцять, аж до ста.
Щоб ні горя, ні біди,
щоб росли як із води.
ушир і навкосок.
Відпочила в холодку
на кленовому листку.
І росинок з тирличу
напилася досхочу.
Діти йшли через лісок —
подала їм голосок.
Налічила їм літа: двадцять,
тридцять, аж до ста.
Щоб ні горя, ні біди,
щоб росли як із води.
VI. Закріплення вивченого матеріалу
1. Хвилина цікавинок «Зозуля»
- Що вам відомо про зозулю?
- Чи можна її назвати матір'ю?
- Найцікавішим у житті зозулі є те, що вона не будує власного гнізда, а підкидає яйця у гнізда інших видів, причому часто у гнізда того виду птахів, які вигодували її саму. Коли самка зозулі знаходить придатне гніздо і поблизу немає господарів, вона викидає одне яйце і відкладає замість нього власне, для цього пташці потрібно всього кілька секунд. Іноді ці гнізда належать видам, які менші від пташеняти зозулі, і «батькам» слід невтомно працювати, щоб прогодувати велетенського підкидька, помилково вважаючи його власним. Зозуленя з'являється на світ раніше, ніж пташенята господарів гнізда, і викидає звідтіля всі яйця — це так званий рефлекс викидання. Воно підлазить під рідне пташеня прийомних батьків, натягує його на спину, притримуючи піднятими вгору крильцями. Потім задкує до краю гнізда, а дійшовши, привстає і кидає його «за борт», щоб залишитися в гнізді одному. Пташеня зозулі так вимогливо вимагає корму, що іноді його годують й інші птахи, не тільки його «вихователі». Усього в гнізді воно проводить майже три тижні. Залишаючи гніздо, зозуленя ще погано літає. Добре літати воно починає лише через тиждень після вильоту. Тому прийомні батьки годують зозуленя ще 1-1,5 місяця після виходу з гнізда.
2. Сімейний кодекс України
- У Сімейному кодексі визначено п'ять способів охорони прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування:
1) усиновлення;
2) опіка і піклування;
3) патронат — передавання за договором дитини, яка є сиротою або з інших причин позбавлена батьківського піклування, на виховання у сім'ю іншої особи (патронажного вихователя) до досягнення дитиною повноліття;
4) прийомна сім'я;
5) дитячий будинок сімейного типу.
3. «Казкова сторінка про права дитинки»
- Відгадайте загадку.
Працювала я у хатці,
Танцювала у палаці.
Є така у мене звичка —
Десь губити черевички. («Попелюшка»)
Танцювала у палаці.
Є така у мене звичка —
Десь губити черевички. («Попелюшка»)
- Попелюшка була повного сиротою чи напівсиротою?
- Як називають нерідну матусю? (Мачуха)
- Як їй жилося з мачухою?
- Які права були порушені? (Жодну дитину неможна примусово залучати до праці.)
VII. Підсумок уроку
1. Права десятирічної дитини
Десятирічний громадянин:
? дає згоду на зміну свого імені та прізвища;
? дає згоду на своє всиновлення або передачу в прийомну родину, або відновлення батьківських прав своїх батьків;
? висловлює свою думку про те, з ким із його батьків, після розірвання шлюбу, він хотів би жити.
2. Обов'язки кожної дитини
З повагою ставитися до людей, які піклуються про нас.
3. Розучування вірша з таблиці
Малюк, що залишився один у цілому світі,
Нормально не зможе жити та рости.
Дорослі, ті, що за дитинство у відповіді,
Дитині сім'ю допоможуть знайти.
Нормально не зможе жити та рости.
Дорослі, ті, що за дитинство у відповіді,
Дитині сім'ю допоможуть знайти.
Навчальне видання «ПРАВА ДИТИНИ. Розробки уроків
варіативного курсу. 4 клас» / Г. А. Артамонова, О. Д. Семикіна –
Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 176 с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 5 (125)).
варіативного курсу. 4 клас» / Г. А. Артамонова, О. Д. Семикіна –
Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 176 с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 5 (125)).