ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 4-Й КЛАС
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 4-Й КЛАС
ЗНАЙ СВОЇ ПРАВА
Мета: закріплювати знання учнів про право на особисту свободу та захист під незаконного переміщення; розвивати пам'ять, усне зв'язне мовлення; учити доводити правильність своїх думок, оцінювати дії героїв; виховувати повагу до законів нашої країни.
Обладнання: ілюстрація до казки «Гуси-лебеді»; презентація «Правова скринька»; ілюстрації до оповідання С. Гавриша; зображення гори Карадаг, галери, козаків, Запорізької Січі.
Обладнання: ілюстрація до казки «Гуси-лебеді»; презентація «Правова скринька»; ілюстрації до оповідання С. Гавриша; зображення гори Карадаг, галери, козаків, Запорізької Січі.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Добрий день!
В добрий час!
Рада, діти, бачити вас!
Ви почули всі дзвінок?
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Зараз сядьте всі дівчата,
А за ними і хлоп'ята.
В добрий час!
Рада, діти, бачити вас!
Ви почули всі дзвінок?
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Зараз сядьте всі дівчата,
А за ними і хлоп'ята.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
- До якої казки ця ілюстрація? («Гуси-лебеді»)
- Що хотіли зробити гуси-лебеді?
- Яке право дитини вони хотіли порушити?
- Пригадаймо нашу «Правову скриньку» про право на особисту свободу та захист від незаконного переміщення. (Діти називають документи, у яких про це написано, переглядають презентацію)
- Становище дітей-біженців — глобальна проблема сучасності, характерна для багатьох країн і народів. Відповідно до американських джерел, у світі є більше 16 млн. біженців, а разом з переміщеними особами, емігрантами ця кількість збільшується до 40 млн. чоловік.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Сьогодні ми знову звернемося до одного з оповідань Степана Гавриша, в якому записано право на особисту свободу та недоторканість.
То ж девіз тепер згадаємо:
Уважно читаємо,
Чітко розповідаємо,
Мовлення та пам'ять розвиваємо.
Уважно читаємо,
Чітко розповідаємо,
Мовлення та пам'ять розвиваємо.
Робимо висновки.
IV. Робота над темою уроку
1. Словникова робота
Ясир (тур. еsir, «бранець», «поневоленний», «раб») — бранці, яких захоплювали турки й татари під час нападів на українські, російські й польські землі з XV — до середини XVIII століття.
Галера — давній військовий (часом торговий) корабель на веслах (веслярами-галерниками часто були в'язні, прикуті до весел) та вітрилах.
Кафа — назва міста Феодосія в Х-ХV сторіччях.
Гора Карадаг — потухлий вулкан між Судаком та Феодосією.
Козак — представник військового стану, воїн-найманець.
Запорізька Січ — столиця козацьких земель.
2. Робота над змістом тексту. Читання «Учитель — учні»
- Чи зрозуміли ви, яку трагедію наших пращурів увібрало слово ясир?
V. Фізкультхвилинка
Руки в боки.
Нахились вперед,
Нахились назад.
І направо, і наліво,
Щоб нічого не боліло.
Раз, два, три, чотири —
Набираємося сили.
Нахились, повернись,
До товариша всміхнись.
VI. Закріплення вивченого матеріалу
1. Бесіда за змістом з елементами вибіркового читання
- Які взаємини були в сім'ї Одарки та Івана?
- Яким вони уявляли майбутнє своїх дітей? Підтвердить свої слова словами з тексту.
- Як сталося, що Петрик і Оксана потрапили в полон?
- Як вони допомогли одне одному визволитися з неволі?
- Чи були захищені міжнародним правом діти XVI століття від неволі, рабства та торгівлі ними? Відповідь підтвердить прикладами з розповіді.
2. Робота з Конвенцією про права дитини
- Перекажіть статтю 35 Конвенції про права дитини.
Держави-учасниці вживають на національному, двосторонньому та багатосторонньому рівнях всіх необхідних заходів щодо відвернення викрадень дітей, торгівлі дітьми чи їх контрабанди з будь-якою метою і в будь-якій формі.
VII. Підсумок уроку
- Що цінного та важливого ви взяли для себе з сьогоднішнього уроку?
? Бути здоровим хочеш, так здоровим будь!
? Бути успішним хочеш, так успішним будь!
? Гідним ти хочеш бути, ну так гідним будь!
? Бути щасливим хочеш, так щасливим будь!
Навчальне видання «ПРАВА ДИТИНИ. Розробки уроків
варіативного курсу. 4 клас» / Г. А. Артамонова, О. Д. Семикіна –
Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 176 с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 5 (125)).
варіативного курсу. 4 клас» / Г. А. Артамонова, О. Д. Семикіна –
Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 176 с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 5 (125)).