ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 4-Й КЛАС
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 4-Й КЛАС
ЗНАЙ СВОЇ ПРАВА
Мета: ознайомити учнів з правом на особисту свободу; розвивати в учнів відповідальність та навчити цікавитися корисною для них інформацією; виховувати почуття обов'язку.
Обладнання: ілюстрації за темою уроку; презентація; фонограма; різнокольорові олівці та папір для малювання.
Обладнання: ілюстрації за темою уроку; презентація; фонограма; різнокольорові олівці та папір для малювання.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Добрий день, сонце золоте!
Добрий день, небо голубе!
Добрий день, усі люди!
Добрий день, мої любі!
На уроці треба, діти,
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно й плідно працювати.
Добрий день, небо голубе!
Добрий день, усі люди!
Добрий день, мої любі!
На уроці треба, діти,
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно й плідно працювати.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Яке оповідання Степана Гавриша ми читали на попередньому уроді?
- Яка його основна думка?
- Про що ви розповіли своїм батькам після нашого уроку?
- Які права має дитина зі статусом біженця?
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Сьогодні ми поговоримо про право дитини на особисту свободу, про захист дітей від викрадення та продажу.
- Обов'язки держави полягають у тому, щоб докладати всіх зусиль для попередження викрадення дітей, торгівлі дітьми та їх контрабанди. Діти — не товар, яким можна торгувати.
Якщо народився ти на божий світ,
Знай, що ти з'явився жити цілий вік,
Що для тебе в небі сонечко сія.
Що для щастя треба перш за все життя.
Знай, що ти з'явився жити цілий вік,
Що для тебе в небі сонечко сія.
Що для щастя треба перш за все життя.
IV. Робота над темою уроку
1. Календар важливих дат
1 червня — Міжнародний день захисту дітей.
20 листопада — Всесвітній день дітей.
2 грудня — Міжнародний день скасування рабства.
10 грудня — Міжнародний день прав людини.
2. Робота над загадкою
У матері 54 доньки — хто до них звертається, той ними і захищається. Про який документ, на вашу думку, йдеться? (Конвенція про права дитини)
- Так, дійсно, про Конвенцію про права дитини.
3. Вправа «Мікрофон»
- Які права мають діти?
Ми, діти, маємо права на:
? життя і здоровий розвиток;
? любов та піклування;
? ім'я;
? захист від викрадення та продажу...
4. Додаткова інформація вчителя. Презентація «Правова скринька»
? Стаття 27 Конституції України 1996 року — закріплено право кожної людини на життя.
? Стаття 32. Закон України «Про охорону дитинства».
Захист дитини від незаконного переміщення.
? Право дитини на особисту свободу охороняється статтею 38 Закону України «Про охорону дитинства».
? 3 1 вересня 2006 року для України набула чинності Конвенція про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей, яка на сьогоднішній день застосовується у відносинах між Україною та 55 державами-учасницями.
Метою цієї Конвенції є забезпечення негайного повернення дітей до держав їхнього постійного місця проживання, захист від шкідливих наслідків їх незаконного переміщення до інших держав або незаконного утримування та забезпечення того, щоб права на опіку і на доступ ефективно дотримували в інших державах.
Відповідно до статті 8 Конвенції, особа або установа, які стверджують, що дитина була вивезена з держави-учасниці або утримується на території іноземної держави з порушенням прав піклування про дитину, може звернутися із заявою до спеціально призначеного Центрального органу за місцем постійного проживання дитини або будь-якої іншої Договірної держави за допомогою у забезпеченні повернення дитини або реалізації права доступу до дитини, яка постійно проживає в іноземній державі, на підставі статті 21 Конвенції.
Таким чином, суть Конвенції полягає в тому, що один із батьків не має права одноосібно ухвалювати рішення про зміну місця проживання дитини та вивозити її в іншу державу. У випадку виникнення такої ситуації дитина має бути негайно повернута в державу свого постійного проживання для того, щоб рішення про визначення місця проживання дитини та участь у її вихованні батьків ухвалив компетентний орган держави постійного місця проживання дитини.
? Європейська конвенція про здійснення прав дітей.
Стаття 5 Європейської конвенції гарантує право кожного на свободу та особисту недоторканність. Нікого не може бути позбавлено свободи інакше, ніж відповідно до процедури, встановленої законом.
Статті 11 ти 35 Конвенції про права дитини гарантують захист дітей від викрадення та продажу.
Право на свободу містить такі аспекти, як гарантії від незаконного арешту та затримання, свободу пересування, вільний вибір місця проживання, право залишати Україну та повертатись в Україну.
Стаття 149 Кримінального кодексу України.
Продаж, інше оплатне передавання людини, а так само здійснення стосовно неї будь-якої іншої незаконної угоди, пов'язаної із законним чи незаконним переміщенням за її згодою або без згоди через державний кордон України для подальшого продажу чи іншого передавання іншій особі (особам) з метою сексуальної експлуатації, використання в порнобізнесі, втягнення у злочинну діяльність, залучення в боргову кабалу, усиновлення (удочеріння) з комерційною метою, використання у збройних конфліктах, експлуатація її праці,— караються позбавленням волі на термін від трьох до восьми років.
V. Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній.
І до сонця потягніться.
В різні боки нахиліться.
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте.
І за парти тихо сядьте.
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній.
І до сонця потягніться.
В різні боки нахиліться.
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте.
І за парти тихо сядьте.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
1. Подорож «Сторінками казок»
- Кому належать ці слова?
Я по світі шукаю свого милого Кая,
Що забрала в полон свій Королева лихая!
Що забрала в полон свій Королева лихая!
- Хто автор цієї казки? (Г. К.Андерсен)
- Які права дитини порушено в казці?
Кожна дитина має право на захист від викрадення та продажу. Обов'язки держави полягають у тому, щоб докладати всіх зусиль для запобігання викраденню дітей, торгівлі дітьми та їх контрабанді. До Кримінального Кодексу України було внесено статтю, що передбачає суворе покарання за торгівлю людьми.
- Яка це стаття? (149)
- Відгадайте загадку.
Бабуся дівчинку дуже любила,
Червону шапочку їй подарувала.
Червону шапочку їй подарувала.
- Хто автор цієї казки? (Шарль Перро)
- Яке право порушено? (На особисту недоторканість, життя та свободу)
2. Робота в групах. Гра «Квіти-квіточки»
- Тепер злого Вовка в лісі більше немає. І ви зможете зібрати букет квітів для Бабусі та Червоної Шапочки в подарунок. Поки звучить музика, необхідно намалювати квіти та зібрати їх у букет. Виграє та команда, в букеті якої виявиться більше квітів. Щасливої вам прогулянки казковим лісом!
VII. Підсумок уроку
- Який висновок ми можемо зробити? (Право дитини на особисту свободу охороняється законом.)
Кожна в нас дитина має добре знать,
Що її повинна держава захищать,
Що малече має всі людські права
На здоров'я, мрію, освіту і життя.
Що її повинна держава захищать,
Що малече має всі людські права
На здоров'я, мрію, освіту і життя.
Навчальне видання «ПРАВА ДИТИНИ. Розробки уроків
варіативного курсу. 4 клас» / Г. А. Артамонова, О. Д. Семикіна –
Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 176 с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 5 (125)).
варіативного курсу. 4 клас» / Г. А. Артамонова, О. Д. Семикіна –
Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 176 с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 5 (125)).