Оповідання С. Гавриша «Слоненя Гунда» ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 4-Й КЛАС
 
КОЖНА ДИТИНА МАЄ ПРАВО...
 
 
 
Мета: на матеріалі оповідання С. Гавриша продовжити формувати в учнів уявлення про людей різних професій, їх значення для інших людей; учити аналізувати, робити висновки; виховувати повагу до людей праці, бажання вчитися.
Обладнання: ілюстрації до оповідання; малюнки із зображенням людей різних професій.

Хід уроку
 
І. Організаційний момент

Зішли, Боже, ласку на дітей маленьких,
Щоб ми виростали на потіху неньки.
Май, Боже, в опіці всю нашу родину,
Глянь ласкавим оком ще й на Україну.
 
ІІ. Актуалізація опорних знань

?? Вікторина «Світ професій»

? Лікар, сталевар, будівельник — це... (професії).
? Хто навчає школярів основ різних наук? (Учитель)
? Хто головна людина в лісі? (Лісник)
? Хто пише музику? (Композитор)
? Хто виконує твори композитора? (Музикант)
? Хто пише книги? (Письменник)
? Хто намагається зробити будинки не схожими один на одного? (Архітектор)
? Кому в роботі потрібні пензлі, фарби та мольберт? (Художникові)
? Хто добуває з-під землі кам'яне вугілля? (Шахтар)
? Як називають повара на пароплаві? (Кок)
? Ким працював Пєчкіп з книги про дядю Федора? (Поштарем)
? Хто вступає в бій з вогнем? (Пожежник)
 
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні на уроці ми продовжимо ознайомлення з оповіданням відомого вам автора Степана Гавриша, який писав для дітей про їхні права. Ознайомимося з професією, яку обрав хлопець на ім'я Піччі.

IV. Робота над темою уроку

1. Словникова робота

Оселя - приміщення для проживання людей; житло.
Обряд - традиційні символічні дії, що в образній формі виражають визначні події в житті людини.
Сенс життя - що є метою життя.
Глузувати - висміювати когось, глумитися, посмішкуватися.
Скеля - високий вертикальний або майже вертикальний виступ гірської породи.

2. Читання тексту вчителем

- Як індійці ставилися до дітей?
- Кому більше уваги приділяли у вихованні — хлопчикам чи дівчаткам?

3. Робота над змістом прочитаного

- До якої касти належить Піччі?
- Яким було його життєве призначення за звичаями тодішнього індійського суспільства?
- Чого хлопчик навчайся змалку?
- Хто така Мері?
- Чим Піччі сподобався Мері?
- Яка пропозиція дівчини викликала сум'яття в душі малого?

V. Фізкультхвилинка «Трудівники»
 
Бджоли зранку вилітають
І над квітами кружляють.
Як зачують десь нектар,
То присядуть зразу там.
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Вибіркове читання

- Хто й коли зумів переконати Піччі, що його призначення в житті - йти дорогою своєї касти, бути погоничем слонів?
- З якої родини була Мері?
- Ким стати пропонувала Мері хлопцю?
- Як до цього поставився Піччі?

2. Переказування уривків з оповідання за ілюстраціями

3. Бесіда про прана дитини

- Якого права не мав Піччі?
- Які правові документи забезпечують це право нашим дітям?
- Чому так важливо зробити правильний вибір своєї професії?

4. Вправа «Мікрофон»

- Які рекомендації щодо вибору професії ви могли б дати Піччі?

VII. Підсумок уроку

- Поміркуйте, які ви маєте здібності. Чи розвиваєте їх? Як саме?
 
 
Навчальне видання «ПРАВА ДИТИНИ. Розробки уроків
варіативного курсу. 4 клас» / Г. А. Артамонова, О. Д. Семикіна –
Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 176 с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 5 (125)).