ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 4-Й КЛАС
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 4-Й КЛАС
КОЖНА ДИТИНА МАЄ ПРАВО...
Мета: формувати в учнів уявлення про зміст і значення праці людей різних професій, про професії батьків, значення їхньої праці для інших людей; розкрити зв'язки між працею людей і ставленням до них; учити аналізувати, узагальнювати; виховувати повагу до трудівників, до законів України, ощадливість і бережливість до результатів праці дорослих, працелюбство.
Обладнання: Конституція Україну; ілюстративний матеріал за темою уроку; картки для індивідуальної роботи.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Раз, два, три — рівненько стали,
Чотири, п'ять — усмішку дістали,
Шість, сім, вісім — до сусіда повернулись,
Дев'ять, десять — посміхнутись не забули.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Бесіда про Основний Закон України
- Як називається Основний Закон України? (Конституція України)
- Якого року він був ухвалений? (28 червня 1996 року на 5-й сесії Верховної Ради України 2-го скликання. Конституція Украйні набула чинності з дня її ухвалення. На пам'ять про ухвалення Конституції в Україні щорічно святкують державне свято — Дет Конституції України.)
- Що записано в Основному Законі України? (Права та обов'язки громадян країни)
2. Вправа «Мікрофон»
- Які вправи дітей вам відомі?
3. Робота над загадками. Вправа на класифікацію предметів
Знань чимало в нього є,
Дітлахам їх віддає.
Міста Знань постійний житель —
Носить горде ймення... (вчитель).
Слоненяті чи качаті,
Котеняті чи курчаті
Дасть пігулку чи відвар
Друг тварин... (ветеринар).
Тисне вчасно гальма й газ,
Відвезе усюди нас.
Для доріг він хлопець свій!
За кермом сидить...(водій).
Вміє справно рахувати
І товар пропонувати.
Зошит, книгу, олівець
Видає нам... (продавець).
Дітлахам їх віддає.
Міста Знань постійний житель —
Носить горде ймення... (вчитель).
Слоненяті чи качаті,
Котеняті чи курчаті
Дасть пігулку чи відвар
Друг тварин... (ветеринар).
Тисне вчасно гальма й газ,
Відвезе усюди нас.
Для доріг він хлопець свій!
За кермом сидить...(водій).
Вміє справно рахувати
І товар пропонувати.
Зошит, книгу, олівець
Видає нам... (продавець).
- Учитель, ветеринар, водій, продавець — це що? (Назви професій)
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Сьогодні на уроці ми ознайомимося з різними професіями та статею Конституції України про вільний вибір професії, про право кожної людини на труд.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Розв'язання віршованої задачі
- Розв'яжіть віршовану задачу і дізнайтеся, у якій статті Конституції України йдеться про право на працю.
ДЯТЛОВІ ЧОБІТКИ
Влітку дятел-швець спішить -
Чобітки на зиму шив
І складав їх у мішок
Для звіряток і пташок:
Совам — десять чобітків,
Ще тринадцять — для вовків.
Підкажіть мені, щоб я повірив:
Скільки дятел взув пташок і звірів? (43)
Чобітки на зиму шив
І складав їх у мішок
Для звіряток і пташок:
Совам — десять чобітків,
Ще тринадцять — для вовків.
Підкажіть мені, щоб я повірив:
Скільки дятел взув пташок і звірів? (43)
- Ким був дятел за професією? (Швець)
2. Робота в парах за картками. Вправа «Роз'єднай слова та прочитай»
ЗгіднозКонституцієюУкраїни,кожниймаєправонапрацю,щовключаєможливістьзароблятисобінажит
тяпрацею,якувінвільнообираєабонаякувінвільнопогоджується.
(Згідно з конституцією України, кожний має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку він вільно погоджується.)
V. Фізкультхвилинка
На пеньочку зайчик сів.
Зайчик плащика пошив.
Нестрашні йому дощі,
Бо тепер пін у плащі.
VI. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота над прислів'ями
- Ким за професією бук зайчик? (Кравець)
- Назвіть правило кравця. (Сім раз відмір, один — відріж.)
- Які пририслів'я про працю вам відомі?
- З'єднайте стрілочками частини прислів'їв та прочитайте їх.
Поясніть значеним.
2. Робота в групах
Діти отримують малюнки із зображенням різних професій. Завдання: визначити професію за малюнком та розповісти, які якості мають бути властивими людям цих професій.
Учитель має бути: добрим, любити дітей, бути грамотним, мати відповідну освіту, працелюбним, уважним, турботливим...
Ветеринар повинен бути: добрим, любити тварин, бути відповідальним, увічливим, грамотним, уміти правильно поставити діагноз та дібрати лікування...
Водій має бути: уважним, добре знати правила дорожнього руху, увічливим, працелюбним...
Продавець має бути: уважним, увічливим, чесним, добрим старанним, працелюбним...
3. Оповідання дітей про професії своїх батьків
4. Хвилинка-веселинка «Плутанина»
Геть усе, усе на світі
Переплутав хлопчик Вітя.
Каже: «Діти вчаться в полі,
А комбайн працює в школі,
Всіх людей стрижуть в лікарні,
А лікують в перукарні.
Ми книжки берем в аптеці,
Ліки - у бібліотеці».
От який Вітько дивак!
Ти ж бо знаєш — це не так!
Діти, звісно, вчаться в... (школі),
А комбайн працює в... (полі),
Ми лікуємось в... (лікарні),
А стрижемось в... (перукарні),
Ліки беремо в... (аптеці),
А книжки — в... (бібліотеці).
Переплутав хлопчик Вітя.
Каже: «Діти вчаться в полі,
А комбайн працює в школі,
Всіх людей стрижуть в лікарні,
А лікують в перукарні.
Ми книжки берем в аптеці,
Ліки - у бібліотеці».
От який Вітько дивак!
Ти ж бо знаєш — це не так!
Діти, звісно, вчаться в... (школі),
А комбайн працює в... (полі),
Ми лікуємось в... (лікарні),
А стрижемось в... (перукарні),
Ліки беремо в... (аптеці),
А книжки — в... (бібліотеці).
VII. Підсумок уроку
- Нема не потрібних професій у світі, -
Сказала, матуся дочці Маргариті.-
Є ті, що людей прикрашають,
Є ті, що завжди процвітають.
- Мамо, яку ж мені з них всіх обрати,
Щоб потім себе за це не карати?
- Дізнайся, яка тобі з них по душі!
Сказала, матуся дочці Маргариті.-
Є ті, що людей прикрашають,
Є ті, що завжди процвітають.
- Мамо, яку ж мені з них всіх обрати,
Щоб потім себе за це не карати?
- Дізнайся, яка тобі з них по душі!
Діти малюють, ким вони хочуть бути.
Навчальне видання «ПРАВА ДИТИНИ. Розробки уроків
варіативного курсу. 4 клас» / Г. А. Артамонова, О. Д. Семикіна –
Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 176 с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 5 (125)).
варіативного курсу. 4 клас» / Г. А. Артамонова, О. Д. Семикіна –
Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 176 с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 5 (125)).