ПЕРЦЕПТИВНІ ЗДІБНОСТІ. СХЕМАТИЧНЕ МИСЛЕННЯ (3-й клас)Мета: навчити знаходити однакові малюнки; розвивати вміння читати текст, заданий символьно; формувати навички читання слів за «заданим маршрутом»; виховувати увагу, спостережливість.

Обладнання: навчальний посібник «Планета Міркувань» (с. 6—13), кольорові олівці, малюнки птахів, риб.

Хід уроку

І. Підготовка класу до уроку

         Всі почули ви дзвінок —

         Він покликав на урок.

         Кожен з вас приготувався,

         На перерві постарався.

         Зараз сядуть лиш дівчатка,

         А за ними — і хлоп'ятка.

ІІІ. Ознайомлення з підручником

(Учні читають звернення на с. 3.)

Учитель. У 2-му класі ми з вами почали вивчати дуже цікаву науку, яка допомагала нам не лише в навчанні, а й у повсякденному житті. Різноманітні вправи на мислення, увагу, пам’ять розвивали наші розумові здібності.

- У 3-му класі ми ще більше поглибимо свої знання з цього курсу. Потрібно докласти багато зусиль, не лінуватись, бути уважними, допитливими. Тож бажаю вам удалих кроків на дорозі пізнання!

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Повідомлення теми та завдань уроку

Учитель. Сьогодні на уроці ми навчимося знаходити однакові малюнки та малюнок такий самий, як заданий.

IV. Робота над матеріалом уроку

Робота з посібником (с. 6)

Завдання 1

Учитель. Розгляньте малюнки.

У рамці — фотографія бігуна. Під яким номером він виступає у команді? (Відповіді дітей.)

- Які ознаки допомогли вам виконати це завдання? (Одяг, кольори.)

Робота в парах

Завдання 2

Робота в групах

Завдання 3

(Учитель пояснює матеріал, а потім учні виконують завдання на с. 9)

Учитель. Знайти двох однакових чарівників.

Завдання 4 (Робота у парах.)

Висновок: Хто уважно дивиться, той побачить.

Фізкультхвилинка

Схематичне мислення

Робота з посібником (с. 11-73)

Схематичне мислення - один із різновидів абстрактного мислення, коли відбувається заміна якогось поняття символом, а дій — схемою.

Учитель. Сьогодні ми навчимося читати текст, заданий символьно (за допомогою геометричних фігур), та складати слова за поданим маршрутом.

(Повторення вивченого про геометричні фігури: круг, п'ятикутник, прямокутник, трикутник.)

Виконати завдання з посібника

Завдання 1 (с. 11)

Прочитай, запиши і відгадай зашифровану загадку. Скористайся кодом, поданим у таблиці.

15.09.2014-1-6

 15.09.2014-1-7

 (Холодна, біла, ліс оголила, скувала річку, струмок спинила.)

Загадка

Прилетіли гості,

Сіли на помості.

Без сокири, без лопати

Поробили собі хати.

    (Пташки)

Криптограми «Птахи»

Учитель. Яких пташок ви ще знаєте? Які птахи прилітають до нас навесні? (Граки, шпаки, жайворонок.)

- Як ви допомагали птахам взимку? (Відповіді учнів.)

Хвилинка—цікавинка

- Найбільший птах у світі. (Африканський страус.)

- Найменший птах. (Колібрі.)

- Птах, який переносить своїх малят у лапах. (Вальдшнеп.)

Завдання 2 (с. 12)

Учитель. Прочитай у таблиці назви пташок і запиши їх. Читати починай із виділеного квадрата. Рухайся в напрямку, який вказують стрілки.

15.09.2014-1-8

Учитель. Прочитай у таблиці назви риб і запиши їх. Читати починай із вказаного квадрата.

Робота в групах

Завдання 3 (с. 12)

Фронтальна перевірка

Учитель. Прочитай у таблиці назви риб і запиши їх. Читати починай із вказаного квадрата.

15.09.2014-1-9

V. Підсумок уроку

Учитель. Чи сподобався вам сьогоднішній урок?

- З якою темою ми ознайомились?

- Поясніть визначення «cхематичне мислення».

- Яка вправа вам найбільше сподобалась?

Галина ХАРИНА,
учитель початкових класів СЗШ № 91, м. Львів
Газета «Початкова освіта» № 7 (727), квітень 2014