Для одержання точної інформації велике значення має виділення з об’єкту дослідження тої сукупності суб’єктів, яка буде підлягати вивченню ? вибіркової сукупності.
Отже, вибірка в експерименті ? це визначення кількісного та якісного складу учасників експерименту.
Тип вибірки визначає особливості процесу відбору одиниць спостереження, об’єм вибіркової сукупності дозволяє розрізнити вибірку в рамках вибраного типу по кількості одиниць спостереження.
При достовірності результатів 0,95 об’єм вибіркової сукупності в масовому педагогічному експерименті повинен складати не менше 384 осіб.
У соціально-педагогічних дослідженнях достатня вибірка об’ємом 100-250 чоловік.
Обов’язкова вимога до вибірки ? її репрезентативність ? властивість вибіркової сукупності відтворювати характеристики генеральної сукупності. Якщо величина відхилення вибіркової сукупності не перевищує в середньому 5 % параметри генеральної сукупності, то така вибірка вважається репрезентативною.
При вибірці слід враховувати:
- 1) ступінь оформленості учасників майбутнього експерименту в групи, класи та інші колективи чи здатність учасників переформуватися в нові групи, необхідні для експериментування, що значно полегшує організацію та проведення експерименту;
- 2) відповідність учасників експерименту за своїми основними характеристиками ідеї, гіпотезі експерименту, незалежній змінній;
- 3) психологічну готовність учасників експерименту провести важливу наукову роботу.