ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
ПОДОРОЖ ДО КРАЇНИ ПРАВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
ПОДОРОЖ ДО КРАЇНИ ПРАВ
Мета: озброїти школярів знаннями з питань самовиховання; показати перевагу позитивних звичок над негативними; переконати учнів у необхідності працювати над своїм характером і поведінкою; надати допомогу в оцінюванні самих себе; учити міркувати, доводити правильність своїх думок; виховувати позитивні звички, моральні якості.
Обладнання: картки для словникової роботи; сюжетні малюнки; картки для запису правил із самовиховання.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Станьте, діти, всі рівненько,
Щоб урок пройшов гарненько.
А тепер сідайте рівно
І працюйте всі активно.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Ми сьогодні спробуємо з'ясувати, що таке самовиховання. Зробимо висновок про те, що можна робити, а чого — не можна.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. Міркування учнів. Вправа «Мікрофон»
- Що таке звичка?
- З яких слів складається слово самовиховання?
- Спробуйте пояснити значення цього слова.
2. Словникова робота. Читання тлумачення слів з карток
Звичка — це форма поведінки людей, що виникає під час навчання і багаторазового повторення у різних життєвих ситуаціях.
- Якими бувають звички? (Корисними і шкідливими)
- Які у вас є корисні звички? шкідливі?
Самовиховання — це діяльність людини, спрямована на зміну своєї особистості.
3. Читання та пояснення вислову В. О. Сухомлинського
Побороти дурні звички легше сьогодні, ніж завтра.
IV. Робота над темою уроку
1. Розповіді дітей про свої доручення в школі та вдома (можна за сюжетними малюнками)
2. Робота в групах. Розробляння правил «сприятливого» самовиховання
Завдання. Поміркуйте і запишіть:
? п'ять «потрібно»;
? п'ять «можна»;
? п'ять «добре»;
? п'ять «не можна».
V. Фізкультхвилинка
Довго слухали малята,
Час настав відпочивати.
Руки — вгору, руки — вниз
І легесенько прогнись.
Покрутились, повертілись,
На хвилинку зупинились.
Пострибали, пострибали,
Раз — присіли, другий — встали.
Вдих глибокий — раз, два, три...
Вчитись знову почали.
VI. Продовження роботи над темою уроку
1. Виступ спікерів груп. Оформлення «Дерева самовиховання»
П'ять «потрібно»
? Завжди допомагати батькам.
? Виконувати вимоги вчителів, учитися сумлінно.
? Бути чесним.
? Підпорядковувати особисті інтереси колективним.
? Завжди й усюди бути сумлінним.
П'ять «можна»
? Веселитися й грати, коли робота виконана на «відмінно».
? Забувати образи, але пам'ятати, кого й за що ти скривдив сам.
? Не сумувати у разі невдач; якщо захотіти — все вийде!
? Учитися в інших, якщо вони краще працюють.
? Запитувати, якщо не знаєш, просити допомогти, якщо не можеш упоратися сам.
П'ять «добре»
? Уміти володіти собою (не губитися, не боятися, не гніватися через дрібниці).
? Планувати кожний день.
? Оцінювати свої вчинки.
? Спочатку думати, а потім — робити.
? Братися спочатку за найважчі справи.
П'ять «не можна»
? Учитися без старання, ліниво й безвідповідально.
? Грубити й битися з однолітками, кривдити молодших.
? Терпіти в собі недоліки, інакше вони візьмуть гору. Будь сильнішим, ніж свої слабості.
? Проходити повз, коли поруч кривдять малюка, знущаються з товариша, брешуть.
? Критикувати інших, якщо сам страждаєш на подібний недолік.
2. Гра «Упіймай, що потрібно тобі самому»
? Бути чесним! Сила людини в правді, її слабість — неправда.
? Не потрібно працювати. Це потребує багато часу.
? Не боятися невдач у новій справі.
? Бути чуйним і турботливим!
? Не варто займатися ранковою гімнастикою, загартовуватися.
? Не тренуй увагу, пам'ять.
? До тебе будуть добре ставитися, якщо ти до інших також добре ставишся.
? Годину на день виділяй на прогулянки, ще годину працюй або займайся спортом.
VII. Підсумок уроку
Пам'ятайте ж, любі діти,
В злагоді потрібно жити.
А обов'язки й права —
Це усьому голова.
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).