МОЯ СІМ’Я — МІЦНА ДЕРЖАВА. УРОК 30ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 2-Й КЛАС.
ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
 
Мета: поширювати знання учнів про сім'ю та її значення у житті людей; розвивати активність мислення, творчу думку учнів; виховувати бережливе ставлення до сім'ї як міцного ланцюжка держави, бажання піклуватися про членів родини.

Обладнання: ілюстративний матеріал за темою; ребуси.

Хід уроку

І. Організаційний момент
 
Урок розпочато, тихенько вставайте,
Сил набирайтесь і гордо злітайте,
Благословляю я вас на політ,
То ж всі навчайтесь й прославте весь світ!
 
ІІ. Повторення вивченого матеріалу

?? Бесіда

- До кого ви можете звернутися за допомогою, якщо порушують ваші права?

- Що вам відомо про соціально-психологічну службу, «Телефон довіри»?

- Назвіть номер телефону довіри.

- Як ви піклуєтеся про своїх близьких?

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Разом розгадаймо ребуси!

Розкажу вам, друзі, я,
Що таке моя сім'я,
Разом дружно проживаєм,
І пісні про це співаєм,
Люба матінко моя, —
Як пишаюсь нею я.
 
7' Я (Сім'я)
- Сьогодні на уроці ми згадаємо, що нам відомо про сім'ю.
 
22.05.2015-1сс1          22.05.2015-1сс2

IV. Робота над темою уроку

1. Бесіда

- Яка в тебе сім'я? (Відповіді учнів.)

- Що ви святкуєте всією родиною?

- Чому у народі кажуть: «Моя сім'я — моя підтримка»? Чи так у вашій родині?

2. Робота над віршем. Фронтальне обговорення прочитаного

- Скільки родичів у баби Параски?
 
Є у мене син Омелько,
В нього невеличка сімейка,
Тільки він та вона,
Та старий, та стара,
Та Іван, та Степан,
Та Василь, та Панас,
Та той хлопець, що в нас,
Та дві дівки косаті,
Та два парубки вусаті. (14 членів сім'ї)
 
- Хто хоче розповісти про свою сім'ю?

- Сім'я складається з багатьох членів родини. Як ви вважаєте, чим сім'ї різняться між собою? Імена бувають однаковими, але прізвище у кожної сім'ї своє. Людина без сім'ї, без родини жити не може.

Ріка вмирає без джерел,
Дерева сохнуть без коріння.
У ріднім краї ти — орел,
Твій родовід тут — покоління.
                                        В. Вихрущ
 
- Як ви розумієте слова автора?

- Якою є основна думка цього вірша?

V. Фізкультхвилинка
 
- Ладусі-ладусі,
Де були?
- В бабусі.
Пригоща старенька
Онучат рідненьких.
Всіх гарненько зустріла
І в кімнаті розсадила:
Сергійко сів на стільчик,
Андрійко — на ослінчик,
Іванчик — на диванчик,
Василько сів на грубці,
Щоб бути всім укупці.
Дуже раді внучата,
Почали всі танцювати.
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Складання родоводу учнів. (Учитель може виготовити трафарети для дерева.)
 
20.04.2015-1-1пов

- Свої маленькі листочки на цьому дереві має кожен з вас. Стовбур — бабуся і дідусь, коріння — ваші прабабуся й прадідусь.

- Діти! Бережіть своїх рідних. Сім'ї становлять нашу державу. Сім'я — це фундамент нашої держави, її опора, сила. Кожна родина робить свій внесок у розвиток нашої країни.

2. Тестування за темою «Сім'я»

1) Як називають групу близьких родичів?

а) Сусіди;
б) родина;
в) однокласники.

2) Як ще називають батька?

а) Тато;
б) дідусь;
в) дядько.

3) Ким для тебе є мамин брат?

а) Родич;
б) односелець;
в) дядько.

4) Маленький хлопчик або дівчинка — це:

а) сусіди;
б) діти;
в) близькі.

5) Як називають сім'ю, рідню?

а) Фундамент держави;
б) школа;
в) товариші.

VII. Підсумок уроку

?? Вивчення прислів'їв

? Добрі діти — батькам вінець, а погані — батькам кінець.

? Яка сім'я, такий і я.

? Який кущ, така й калина, яка мати, така й дитина.

- Отже, шануйте свою сім'ю! Удома намалюйте свою родину.
 
20.04.2015-1-2пов
 
 
22.05.2015-1с            22.05.2015-1сс
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 2-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 124,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 3 (123)).