ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 2-Й КЛАС.
ТИ — ЛЮДИНА, ОТЖЕ, МАЄШ ПРАВА
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 2-Й КЛАС.
ТИ — ЛЮДИНА, ОТЖЕ, МАЄШ ПРАВА
Мета: формувати в учнів уявлення про те, що праця є першоосновою життя для людини; розширювати знання учнів про професії; прищеплювати трудові навички; виховувати сумлінне ставлення до праці, повагу до людей праці.
Обладнання: ілюстративний матеріал «Професії твоїх батьків»; книжки «Світ навколо тебе».
Хід уроку
І. Організаційний момент
Гей, дівчата та хлоп'ята,
Нумо урок розпочинати.
Всі за партами сідають
Та на вчителя уважно поглядають.
Нумо урок розпочинати.
Всі за партами сідають
Та на вчителя уважно поглядають.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
1. Вправа «Мікрофон»
- Навіщо потрібно навчатися в школі?
- Що вам дає навчання?
- Чи слід виконувати режим дня?
2. Робота над віршем
Я не гаю часу марно,
Вчу уроки я справно,
Пишу охайненько, чистенько,
Щоб сонечко всміхнулось
Мені раденько.
Вчу уроки я справно,
Пишу охайненько, чистенько,
Щоб сонечко всміхнулось
Мені раденько.
?? Гра «Без труда — нема плода»
- Чи можна прожити без роботи, навчання в школі, без роботи батьків на виробництві?
- Що трапилося б, наприклад, якщо не працював би електрик? (Відповіді учнів: немає світла, не працює електрообладнання, не працює пекарня, хворі у лікарні залишилися без апаратури тощо.)
- Кожен повинен добросовісно виконувати свою роботу.
- Чи вважаєте ви навчання у школі великим трудом, працею?
IV. Фізкультхвилинка
Ця цікава Варвара
Гляне вліво, гляне вправо,
Вгору очі піднімає,
На підлозі щось шукає.
Ви погляньте лиш, малята:
Наче дзиґа оченята.
Гляне прямо — не моргне,
Научила і мене.
Гляне вліво, гляне вправо,
Вгору очі піднімає,
На підлозі щось шукає.
Ви погляньте лиш, малята:
Наче дзиґа оченята.
Гляне прямо — не моргне,
Научила і мене.
V. Повідомлення теми та мети уроку
- Сьогодні ми поговоримо про людей праці, про те, яку роль у житті кожної людини має її професія. Чи завжди людина обирає роботу до душі?
VI. Вивчення нового матеріалу
1. Бесіда
- Які професії вам відомі?
- Ким працюють ваші батьки?
2. Робота над загадками
Хто розносить нам листи?
Телеграми і газети?
Ой, важка у нього ноша?
Діти, хто він?.. (Листоноша).
Він нам, як мама, дорогий,
Він хоче нас навчити
Любити край чудовий свій.
Це мудрий наш... (учитель).
Він хоче нас навчити
Любити край чудовий свій.
Це мудрий наш... (учитель).
У пору літню, в час осінній,
Навесні — в гарячий час,
Косять, жнуть вони і сіють,
Орють лан у котрий раз! (Хлібороби)
Навесні — в гарячий час,
Косять, жнуть вони і сіють,
Орють лан у котрий раз! (Хлібороби)
3. Робота над віршем
- У кожній державі найцінніша — людина, її життя. В. Симоненко написав такі рядки.
Ти знаєш, що ти — людина?
Ти знаєш про це, чи ні?
Усмішка твоя — єдина,
Мука твоя єдина,
Очі твої одні!
Ти знаєш про це, чи ні?
Усмішка твоя — єдина,
Мука твоя єдина,
Очі твої одні!
- Що хотів сказати автор?
4. Робота за таблицею «Люди різних професій»
Обговорення роботи, яку виконують люди різних професій.
- А ким хоче бути кожен з вас у майбутньому? Чому?
VII. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота над прислів'ями та приказками про працю
? Землю сонце прикрашає, а людину — праця.
? Маленька бджілка, але і та працює.
? Праця людину годує, а лінь марнує.
- Чи є найважливіша, найголовніша професія? (Ні)
- Чому ви так уважаєте? (Діти висловлюють власні думки.)
2. Гра «Упізнай професію»
За описом діти відгадують професії.
? Без цвяхів, болтів, гайок я скріплюю металеві конструкції. (Зварник)
? Біля великої плити, як у цеху, він готує те, що необхідно кожній людині. (Кухар)
? Чарівною палицею за мить зупиняє сотні автомобілів, стежить за безпекою руху. (Регулювальник)
? Увесь рік працюють у полі, щоб колосок став хлібом на столі. (Хлібороб)
Висновок. Усі професії важливі. Кожна річ — результат праці багатьох людей.
3. Робота в групах. Гра-інсценування «Без труда нема плода»
Кожна група отримує малюнок, що стосується певної професії. Діти інсценують, що роблять люди цієї професії.
4. Бліцопитування
- Що можна навчитися робити самому?
? Дотримувати чистоти і порядку;
? мити посуд;
? підмітати підлогу;
? чистити взуття;
? прати носовичок, шкарпетки.
- А як можна допомагати батькам?
? Ходити до магазину;
? гратися з молодшим братиком чи сестричкою;
? сервірувати стіл;
? доглядати свійських тварин.
- Позначте стрілочками свої улюблені хатні справи. Впишіть, якщо є, інші. Поясніть і напишіть, чому вам подобається виконувати певну справу.
VIII. Підсумок уроку
- Яка людина є працьовитою? лінивою?
- Чи важлива праця для людини в її житті?
Поки ще малий — учися все у світі робити,
Рано встати потрудися — і цікаво буде жити.
Та привчай до всього руки, вчись майстерності щоднини,
Пізнавай усі науки, бо ж у світі ти — людина!
Рано встати потрудися — і цікаво буде жити.
Та привчай до всього руки, вчись майстерності щоднини,
Пізнавай усі науки, бо ж у світі ти — людина!
- Намалюйте малюнок «Моя майбутня професія».
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 2-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 124,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 3 (123)).
варіативного курсу. 2-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 124,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 3 (123)).