ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 1-Й КЛАС.
ЛЮДИНА У СВІТІ ПРАВИЛ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 1-Й КЛАС.
ЛЮДИНА У СВІТІ ПРАВИЛ
Мета: продовжувати ознайомлювати учнів з людськими чеснотами; довести до свідомості дітей, що друга поважають за його людські риси; викликати у дітей бажання творити добро й уникати злих учинків між людьми.
Обладнання: малюнки казкових героїв; оповідання Бруно Фереро «Дві хустинки».
Хід уроку
І. Організаційний момент
Дзвоник всім нам дав наказ:
До роботи взятись враз!
Розпочнемо свій урок,
Тож назад не зробиш крок.
Будемо ми трудитись гарно,
Не мине й хвилинки марно.
До роботи взятись враз!
Розпочнемо свій урок,
Тож назад не зробиш крок.
Будемо ми трудитись гарно,
Не мине й хвилинки марно.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Бесіда
- Як ви розумієте слово дружба?
- Чи можлива дружба між членами сім'ї?
- Кого ви вважаєте у своїй родині найкращим другом?
- Якими рисами повинен володіти справжній друг?
2. Розглядання ситуацій, обговорення
?? Ситуація 1
Сергійко впав у калюжу, а Роман стоїть і сміється.
- Як учинили б ви?
- Чи можна назвати їх друзями?
?? Ситуація 2
- Синку, будь ласка, піди до крамниці та купи хліба.
- Мамо, хіба ти не бачиш, що на дворі дощ? — з докором буркнув син.
- Яку пораду можна дати хлопцеві?
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Кожна людина живе в оточенні інших людей. Необхідно дотримувати правил гуртожитку. Саме про такі правила ми будемо сьогодні говорити.
- Кожна людина живе в оточенні інших людей. Необхідно дотримувати правил гуртожитку. Саме про такі правила ми будемо сьогодні говорити.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Слухання оповідання Бруно Фереро «Дві хустинки». Обговорення почутого
Одна дівчинка, приходячи до дитячого садка, завжди приносила у сумочці дві хустинки. Вихователька запитала її:
- Навіщо тобі дві хустинки?
- Бо так сказала мені моя мама, — відповідала дівчина.
- А навіщо вони тобі? — питає далі вихователька.
- Одна для носа...
- А друга?
- А друга... друга... — і дівчинка опустила очі.
- А друга? — наполягала вчителька.
- Щоб витирати очі моїх товаришів і товаришок, коли вони плачуть.
- Ви також маєте дві хустинки?
- Чого мама хотіла навчити дівчинку? (Співчувати, виявляти доброзичливість, ділити горе друзів.)
2. Гра «Що потрібно робити, щоб...»:
? бути добрим? (Робити добрі вчинки.)
? бути ввічливим? (Говорити ввічливі слова.)
? бути милосердним? (Виявляти співчуття.)
? бути щедрим? (Ділитися з друзями іграшками тощо.)
? бути сумлінним? (Не обманювати, говорити правду.)
V. Фізкультхвилинка
Станемо струнко! Руки в боки!
Пострибаємо, як сороки,
Як сороки-білобоки!
Стрибу-стрибу! Скоки-скоки!
А тепер, як жабенята,
Хочемо трохи пострибати.
Ква-ква-ква! Ква-ква-ква! —
Щоб спочила голова!
Пострибаємо, як сороки,
Як сороки-білобоки!
Стрибу-стрибу! Скоки-скоки!
А тепер, як жабенята,
Хочемо трохи пострибати.
Ква-ква-ква! Ква-ква-ква! —
Щоб спочила голова!
VI. Закріплення вивченого матеріалу
1. Бесіда
- Як необхідно ставитися до інших людей, щоб вас поважали? (До інших людей необхідно ставитись так, як ви хочете, щоб ставилися до вас.)
- Будьте добрими, милосердними, не байдужими до чужої біди, допомагайте тим, хто потребує вашої допомоги.
- Розкажіть про добрі вчинки своїх однокласників.
- Що ви скажете, якщо:
? друг забився і йому боляче;
? подруга загубила іграшку і плаче;
? однокласник забув вдома бутерброд і стоїть осторонь голодний?
2. На гостині у казки
- Почуєте ім'я доброго казкового героя — плескайте в долоні, а злого — затуляйте очі долоньками.
? Кіт Леопольд;
? Попелюшка;
? Карабас-Барабас;
? Баба Яга;
? Мальвіна;
? Кощій Безсмертний.
VII. Підсумок уроку
Хто добра людям бажає, той і сам добро має.
- Як ви навчилися робити добро?
- Назвіть добрі вчинки наших учнів.
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 1-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 108,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 2 (122)).
варіативного курсу. 1-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 108,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 2 (122)).