ВЗАЄМОДОПОМОГА ТА ВЗАЄМОПІДТРИМАННЯ ДРУЗІВ (УРОК 12)ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 1-Й КЛАС.
МИ - ГРОМАДЯНИ УКРАЇНИ
 
Мета: поглиблювати знання учнів про товаришування та дружбу; формувати навички дружелюбних стосунків; виховувати почуття дружби, взаємодопомоги та взаємопідтримання.

Обладнання: дитячі малюнки із зображенням друзів; кольорові олівці; картки для індивідуальної роботи.

Хід уроку

І. Організаційний момент
 
День, як пісенька весела,
Облетів міста і села.
Кожен учень, кожен клас
Розпочав урок для вас.
 
ІІ. Повторення вивченого матеріалу

1. Бесіда

- Як потрібно поводитися в класі?

- Що означає дружити?

- Кого ми називаємо другом, товаришем?

- Як ви розумієте зміст вислову: «Справжня ввічливість — це доброзичливість»?

2. Робота над прислів'ям

Друзі пізнаються в біді.

3. Робота за малюнками із зображенням друзів, товаришів

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Що, на вашу думку, може допомогти створити доброзичливу атмосферу між друзями? (Добробут, терпимість, достаток, повага, чесність, заздрість, доброта, упертість, порозуміння, допомога, грубість, егоїзм, хитрість, уміння пробачати, дружелюбність...)

- Сьогодні ми поговоримо про друзів та дружбу, взаємодопомогу і взаємопідтримання одне одному. Що потрібно робити, щоб нас оточували вірні друзі?
 
04.04.2015-3с        04.04.2015-3с9

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Гра «Знайди друзів» (обирання пар друзів)

- Назвемо учнів, які товаришують.
 
04.04.2015-3сс          04.04.2015-3ссс

2. Веселі конкурси «Якщо з другом вийшов пограти»

Парам друзів потрібно обрати спільні ігри. На столі — шахові дошки з шахами, футбольні м'ячі, скакалки, вишиванка, настільні ігри, книжки, альбом для малювання тощо. Друзі обирають собі ігри та пояснюють, як вони їх будуть використовувати у грі.
 
04.04.2015-3сс1          04.04.2015-3сс2

V. Фізкультхвилинка
 
Вітер віє нам в лице
Захиталось деревце.
Вітерець все тихше, тихше,
Деревце все вище, вище.
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Самостійна робота за картками
 
                                ТВОЇ ДРУЗІ

Наведи і прочитай слово. Що для тебе означає дружба?
Познач зеленими квадратиками малюнки зі справжніми друзями.
 
04.04.2015-1-6пр

2. Робота над оповіданням. Обговорення ситуації

ПРИЯТЕЛІ ТА ВЕДМІДЬ
 
Двоє приятелів ішли якось дорогою, що вела через темний небезпечний ліс. Раптом із хащі, з грізним риком перед ними вискочив величезний ведмідь. Один з хлопців, перелякавшись, одразу видряпався на дерево і сховався поміж гілками. Другому не вдалося накивати п'ятами. Побачивши, що утекти від дикого звіра неможливо, він упав на землю і вдав із себе мертвого. Хлопець-то знав, що ведмеді не їдять мертвеччини.

Ведмідь наблизився до нього, понюхав, заревів і спробував тиском перекинути. Бідолаха з усіх сил затримував подих. Ведмідь і справді вирішив, що той мертвий, та й відійшов. Другий приятель, побачивши, що ведмідь зник у хащах, зліз із дерева і запитав друга:

- І що тобі шепотів ведмідь на вухо?

- Він сказав мені, аби я більше не рушав у дорогу з приятелями, які замість допомоги у небезпеці, тікають.
 

- А як вчинили б ви, потрапивши у подібну ситуацію?

Висновок. Необхідно допомагати друзям, бажати робити добро, надавати взаємодопомогу.

VII. Підсумок уроку

- Кого називають справжнім другом?

- Назвіть синоніми до слова взаємодопомога. (Підтримання, допомога, товаришування, дружба)

- Чи часто ви робите добро своїм друзям?

Мудрець сказав:
- Живи, добро звершай!
Та вдячності за це не вимагай.
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізня від мавпи і від звіра.
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра!
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 1-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 108,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 2 (122)).