Мета: поглибити знання учнів щодо традицій святкування Дня 8 березня; пронести на святі світлий образ матері, жінки, дівчини, витканий з поезії; формувати в дітей почуття глибокої поваги і шани до вчительки, матері, дівчинки; розвивати кмітливість і спритність, через створену в класі атмосферу добра, дружби і гумору; виховувати любов до жінки.
Форма проведення: розважально-конкурсна програма.
Обладнання і наочність: крейда, дошка, 2 апельсини, 2 повітряні кульки, 2 картоплини, завдання на картках.
Зміст виховного заходу.
І. Вступна частина.
Учень: Хоч Земля ще в холоднім тремтінні,
Та для тебе я світ обійду.
Оживлю напівмертве коріння
І живих тобі квітів знайду.
Принесу тобі сонця келих,
Той, що в серці ношу своїм,
Відблиск дум твоїх – і веселих,
І тривожних про нас у нім,
Може так, як у тебе скроні
Запорошить мені життя,
І баскі понесуть мене коні
У далекі шляхи майбуття.
Ти дала мені жити вміння,
З ним до щастя свого я йду
Оживлю напівмертве коріння.
І живих тобі квітів знайду.
(Під час читання вірша 2 учні підходять до вчительки, беруть її за руки і виводять на центр класної кімнати. Коли учень закінчує декламацію, всі інші діти встають, низько кланяються учительці, а 2 попередніх учні дарують їй дарунок, вітаючи зі святом. Всі займають свої місця.)
Ведуча: (виходить на центр класу) Коли настає весна і на вулицях з’являються перші весняні квіти, в кожному домі, в селі і в місті відзначається величне свято – Міжнародний день – 8 Березня. Ось і сьогодні ми зібралися на свято весни, свято кохання. Ми вітаємо жінок, наших мам, бабусь, сестер. Всіх, кого ми знаємо і не знаємо. Всіх, хто живе поруч з нами і далеко від нас. Посивілих жінок і молодих дівчат. Кланяюсь Тобі, мати роду людського, ім’я якій жінка. Миру і щастя дому твоєму, сім’ї твоїй, роду твоєму. Миру і щастя, Землі, по якій ти ідеш, Жінко! 8 Березня – це свято не тільки мам, бабусь, а й свято наших дівчаток, майбутніх мам і жінок. Отже, запрошуємо винуватців нашої зустрічі на центр класу.
(Хлопчики по двоє підходять до дівчинки і запрошують на центр кімнати)
Ведуча: І в це величне світле свято
Ми вам хочемо побажати
Добра, здоров’я, щастя, долі,
Щоб ви учились гарно в школі.
Росли розумні, не хворіли
І щоб батьки за вас раділи.
(Хлопчики вітають дівчат)
ІІ. Основна частина.
Ведуча: А тепер від ліричної нотки нашого свята ми перейдемо до розважальних конкурсів.
(Звучить музика)
Ведуча: Наше свято продовжується. Тепер вам потрібно поділитись на дві команди з рівною кількістю гравців і придумати назву для вашої команди. Отже, оголошую перший конкурс.
Конкурс перший. (“Соковита естафета”)
Команди діляться по парам і кожна з них отримує апельсин. Завдання: покласти апельсин між лобами двох учасників і, швидко рухаючись, пробігти до лінії і назад, потім передати іншим гравцям. Перемагає та команда, яка швидше справиться з завданням.
В руки брати апельсин можна тільки на старті, щоб встановити його, і на фініші, щоб передати іншим гравцям. Якщо апельсин упав, то гравці зупиняються, кладуть його на місце і рухаються далі. (Ведуча визначає переможців і оголошує другий конкурс)
Конкурс другий. (“Малюнки у темряві”)
Кожна команда вибирає одного учасника. Йому зав’язують очі і просять намалювати на дошці свій будинок з садком біля нього (квіти, дерева).
Перемагає той, чий малюнок буде найкращим і досконалішим.
(Визначається переможець).
Ведуча: А зараз ми перевіримо наскільки наші учні обізнані із процесом приготування деяких страв.
Конкурс третій. (“Кухарі”)
Кожна команда отримує назву страви на папері і конверт з інгредієнтами, що входять до неї або ні. Ваше завдання: вибрати складові продукти страви і обґрунтувати їх використання.
Переможець: команда, що дасть правильну відповідь.
(Оголошується команда переможець)
Ведуча: Ви вже, мабуть, стомились від сидіння, отож наступний наш конкурс із рухливих, прошу.
Конкурс четвертий. (“Кенгурята”)
Кожна команда дістає повітряну кульку. Ви повинні, підтримуючи кульку колінами, проскакати як кенгуру і передати її іншому.
Руками не торкатись, якщо кулька падає, то гравець зупиняється, кладе її на місце і продовжує гру.
(Ведуча оголошує переможців).
Ведуча: Ну що, стомились? Якщо так, то ви маєте змогу трохи відпочити. У наступному конкурсі перевірятиметься ваша спритність і кмітливість у господарчій роботі.
Конкурс п’ятий. (“Господарочка”)
Запрошуються по 1 представнику із кожної команди. Ваше завдання – почистити картоплю, знявши з неї шкірку однією смужкою.
Перемагає той, чия смужка довша, але не товста.
(Визначення переможців)
Ведуча: Наша програма продовжується. У наступному конкурсі ви матимете змогу проявити свої артистичні дані.
Конкурс шостий. (“Театр мініатюри”)
Кожна команда отримує папірець, на якому зазначено дитячий віршик:
“Наша Таня гірко плаче:
Упустила в річку м’ячик!
Годі, Танечко, не плач,
Не потоне в річці м’яч!”
“Впав ведмедик на підлогу.
Відірвали йому ногу…
Всеодно він самий кращий,
Не віддам його нізащо!”
Ваше завдання – зобразити це за допомогою пантоміми (тобто без слів), за допомогою рухів, міміки і жестів. Протилежна команда відгадує. Перемагають ті, хто покаже своє завдання найточніше, найближче де змісту і, відповідно, відгадане глядачами.
ІІІ. Заключна частина.
Ведуча: На жаль, наш час підходить до кінця, і наша конкурсно-розважальна програма завершується. Сьогодні у нас немає переможців і переможених. Ви всі поводили себе чудово, приймали належну участь у конкурсах, показали свої знання, не боялись виявити власні здібності і таланти. Отже ви всі є переможцями.
Я хочу ще раз привітати наших любих дівчаток із святом. Побажати їм щастя, радості, добра, успіху в усіх починаннях, у досягненні власної менти. І пам’ятайте, ви повинні дбати про ваших милих мам, бабусь, сестричок і учителів; не звертати увагу на їхні недоспані ночі і натруджені руки не тільки у дні свят, але й у будні, любити і поважати їх, допомагати їм. Хай у їхніх серцях поселиться гарний настрій, а усмішка стане постійним супутником життя. З святом вас, любі друзі!
Рекомендована науково-популярна і методична література:
1. Буган Ю.В., Тимчишин О.І., Борисюк С.В. Дозвілля школярів (збірник сценаріїв на допомогу педагогічним працівникам загальноосвітніх та позашкільних закладів освіти). – Тернопіль, 1997.
2. Позакласний час: на допомогу вчителю. – Київ, 2001. – №3.
3. Дж. Моррісон. Досуг на вечеринке. – Харьков, 2001.