Мета: узагальнення теоретичних знань учнів з трудовою навчання та політехнічної підготовки через реалізацію міжпредметних зв'язків З математикою, фізикою, хімією, біологією, народознавством та іншими предметами; використання практичних знань, умінь та навичок у вирішенні різних питань; розвиток інтелектуальних здібностей, інтуїції, вміння точно і лаконічно висловлювати власну думку, бути переконливими в своїх твердженнях; підвищення інтересу до предмета; проведення профорієнтації, економічного виховання; виховання патріотичних почуттів та екологічної свідомості.
Форма проведення: гра. Місце: класна кімната. Час: виховна година.

Хід заходу
Після вступного слова вчителя на сцену виходить ведуча.
—    Дорогі друзі! Щиро вітаємо вас на турнірі інтелектуалів з трудового навчання та політехнічної підготовки.
Далі ведуча представляє учасників гри.
—    Шановні вболівальники! Вітаємо учасників щирими оплесками!
Перш ніж розпочати гру, проведемо ігрове жеребкування, за яким визначимо послідовність гри у першому конкурсі.
Як відомо, друге місце після сталі за своєю поширеністю посідає алюміній. Одна з головних його переваг — леткість. Його використовують у літакобудуванні, енергетиці, для виготовлення речей, стійких до корозії. Але природа добре сховала алюміній від людського ока. Багато знань довелося накопичити людям, перш ніж вони зуміли ВЗЯТИ у природи цей матеріал.
А тепер увага! Запитання для проведення нашого жеребкування.
Скільки тисяч кВт • год електроенергії необхідно для виробництва однієї тонни алюмінію?
У вашому розпорядженні 10 с для обдумування відповіді.
Правильна відповідь: для виробництва однієї тонни алюмінію потрібно 20 тис. кВт. год.
Ведуча зачитує відповіді учасників і визначає порядок проведення першого конкурсу. Учасник, який дав найточнішу відповідь, отримує заохочувальний бал і право першим відповідати на запитання наступного конкурсу.
Ведуча: Отже розпочинаємо перший конкурс, який називається «Знання та праця».
Далі ведуча пропонує першому учаснику такі теми: «Людина і виробництво››, «Матеріалознавство», ‹‹ Кулінарія››; ‹‹Технологія металообробки», «Технологія обробки тканини і волокнистих матеріалів››, «Технологія деревообробки».
Запропоновані теми включають такі підтеми:
«Людина і виробництво»
1.    Безпека праці.
2.    Організація праці на виробництві.
3.    Основи профорієнтації.
4.    Конструкційні матеріали.
5.    Основи економічних знань.
6.    Основи графічної грамоти.
7.    Основи техніки.
8.    Основи електротехніки.
9.    Виробництво і охорона природи.
‹‹ Матеріалознавство››
1.    Природні матеріали.
2.    Тканина.
3.    Нитки.
4.    Харчові продукти.
5.    Трикотаж.
6.    Деревина.
7.    Напівфабрикати
8.    Металознавство
9.    Електротехніка
          «Кулінарія»
     1. Культура харчування.
     2. Сніданок.
     3. Напої,
4.    Овочі.
5.    Святкові страви.
6.    Крупи.
7.    Універсальний продукт.
8.    Українська кухня.
9.    Десерт.
     « Технологія металообробки››
1.    Слюсарні робот.
2.    Термічна обробка.
3.    Токарний верстат.
4.    Фрезерний верстат.
5.    Свердлильний верстат.
6.    Рубання металів.
7.    Різання металів.
8.    З'єднання деталей.
9.    Нарізання різьби.
      «Технологія обробки тканини і волокнистих матеріалів››
 1. Технологія пошиття.
2.    Ательє.
3.    Подіум.
4.    Вишивка.
5.    Плетіння гачком.
6.    Плетіння спицями.
7.    Шви.
8.    Оздоблення.
9.    Машинознавство.
      «Технологія деревообробки»
 1. Ручні інструменти.
2.    Пиломатеріали.
3.    Професії.
4. Механізована обробка.
     5.  Вироби.
6.    Екологія.
7.    З'єднання деталей.
8.    Оздоблення.
9.    Чудеса хімії.

Умови нього конкурсу такі. Учасник називає підтему, в якої ведучий ставить йому запитання. Відповіді на запитання фіксуються. Правильна відповідь позначається хрестиком, а неправильна нулем. Перекривання лінії з правильних відповідей із першої спроби оцінюється  дев'ятьма балами плюс бонус бали -  максимальна оцінка 12 балів, із повторних спроб - кількістю правильних  відповідей плюс бали за невідкриті запитання. При перекриванні лінії з неправильних відповідей участь у цьому конкурсі припиняється, а учасник одержує кількість балів за правильні відповіді. Кожна правилі відповідь оцінюється 1 балом.

Запитання із теми ‹‹ Людина і виробництво››       
1. Безпека праці. 
     Як правильно надягти спецодяг? (Підібрати волосся, заправити рукави, кінці косинки.)
2.    Організація праці на виробництві.
Кількість продукції або операцій, які треба виконати робітникові за одиницю часу, називається ... (нормою виробітку.)
3.    Основи профорієнтації.
Характеристика, опис професії, основних вимог, які ставить професія до особистих якостей людини, називається.., (професіограма.)
4.    Конструкційні матеріали
Назвати три матеріали, з яких можна виготовити той чи інший виріб. (Пиломатеріали, тканина, дріт або жерсть.)
5.    Основи економічних знань.
Назвати форму власності, якщо власником є фізична особа. (Приватна.)
6.    Основи графічної грамоти.
Документ, який містить точне зображення деталі і відомості, потрібні для її виготовлення із зазначенням масштабу, називається... (кресленням.)
7.    Основи техніки.
Що називають механічними передачами ? (Механізми, призначені для передавання руху.)
8.    Основи електротехніки.
Яка електроарматура призначена для з'єднання побутових приладів з електричною мережею? (Штепсельна вилка.)
9. Виробництво і охорона природи.
Що таке утилізація відходів? (Повторне використання вторинної  сировини, переробка їх на корисну продукцію, добування із неї цінних поживних речовин.)
 
Запитання із теми ‹‹ Матеріалознавство»
 1.   Природні матеріали.
 З якого матеріалу найчастіше виготовляють кошики? (З лози.)
 2.     Тканина.
Назвати типову ознаку лицьовою боку тканини з друкованим малюнком. (Чіткий яскравий малюнок.)
3.    Нитки.
Чим швейна нитка відрізняється від пряжі? (Швейна нитка більше скручена, а тому міцніша. )
4.    Харчові продукти.
З яких компонентів складається гречана каша? (3 крупи, солі, жиру, рідини.)
5.    Трикотаж.
Який вигляд мають лицьові і виворітні петлі на плетеному полотні? (Лицьові — у вигляді кіски, а виворітні — у вигляді хвильки.)
6.    Деревина.
Чим ДВП (дерево-волокниста плита) відрізняється від ДСП (дерево-стружкової плити)? (ДВП товщиною з картон, у вигляді волокон, а ДСП утворена із стружки і клею.)
7.    Напівфабрикати.
Із чого виготовляють фанеру? (Із шпону — тоненького шару деревини.)
8.    Металознавство.
З чого виготовляють сталь? (Із чавуну та металобрухту.)
9.    Електротехніка.
Які матеріали застосовують в електротехніці? (Провідники, напівпровідники, ізолятори.)

Запитання із теми «Кулінарія»
    1. Культура харчування.
    Що таке калорійність їжі? (Кількість калорій, що надходить в організм людини з харчовими продуктами, називають калорійністю їжі.)
2.    Сніданок.
Який продукт завжди є в бутерброді? (Хліб.)
3.Напої.
Яка рослина має сорти : арабіка, харарі, МОККО? (Кавове дерево. )
     4. Овочі.
     Навіщо овочі для салату варять на помірному вогні під закритою кришкою? (Це допоможе зберегти в овочах вітаміни )
    5. Святкові страви.
   На яке свято пекли пиріжки ІЗ яблуками? (На Спаса — 19серпня.)
   6.  Крупи,
   Яку крупу просіюють? (Манну.)
   7.  Універсальний продукт.
   Чим пастеризація молока відрізняється від стерилізації? ( Пастеризація молока — нагрівання до температури 80 — 85ºС протягом кількох секунд, а стерилізація  — нагрівання до 120— 140ºС.)
   8. Українська кухня.
   ЯКИЙ продую входин, до таких українських страв:‹‹балабухи», ‹‹ліниві пироги», «бульбівники»? (Картопля.)
   9. Десерт.
  Як розпушують бісквітне тісто? (Додаванням збитих у густу піну яєць.)

Запитання до теми‹‹Технологія металообробки››
1.  Слюсарні роботи.
За допомогою якого інструменту знімають тонкий шар металу? (Зо допомогою напилка.)
2.  Термічна обробка.
Із чого роблять відпуск металу? (Щоб не був крихкий.)
3.  Токарний верстат.
Що, крім точіння, можна робити на токарному верстаті? (Свердлити, нарізувати різьбу.)
4. Фрезерний верстат.
Яка головна відмінність у роботі органів токарного і фрезерного верстатів? (На токарному різець подається, а фрезерному — рухається.)
5.  Свердлильний верстат.
Як називається передача від двигуна до шпинделя? (ПАСОВА.)
6. Рубання металів.
Який кут загострення для міді? (45º)
7. Різання металів.
Як Здійснюється розведення зубців у ножівці по металу? (Хвилясто)
8.   З’єднання деталей.
 Як класифікують види з’єднань деталей? (Рознімні, нерознімні.)
9. Нарізання різьби.
Які профілі різьб ви знаєте? (трикутна, прямокутна, трапецієвидна, кругла.)

Запитання і теми ‹‹Технологій обробки тканини та волокнистих матеріалів»
1.    Технологія пошиття.
Який технологічний процес називається зметуванням? (Тимчасове зєднання двох приблизно однакових за розмірами деталей.)
2.    Ательє.
Які розмірні ознаки або мірки потрібні для побудови креслення прямого вшивного рукава? (Довжина руки від плеча до зап’ястка, обхват плеча.)
3.    Подіум.
Зовнішній контур форми одягу, його площинне зображення — це ... (силует.)                                    

4. Вишивка.
Чим проста гладь відрізняється від полтавської? (Проста гладь — двобічна, а полтавська — однобічна. Проста — без прикріпу, о полтавська — з прикріпом.)
5.    Плетіння гачком.
З яких елементів розпочинається плетіння гачком? (З повітряних петель або ланцюжка.)
6.    Плетіння шпицями.
Як визначити горизонтальну щільність плетеного зразка? (Необхідно кількість петель поділити на ширину зразка в сантиметрах.)
7.    Шви.
Яким швом найчастіше обробляють нижній зріз одягу? (Упідгин з закритим зрізом.)
8. Оздоблення.
Чим краще оздобити швейний виріб, виконаний в народному стилі? (Вишивкою, оборками, рюшами, плетеними деталями, мереживом тощо.)
9. Машинознавство.
Яке колесо — ведуче чи ведене — в машині з електроприводом робить більше обертів? (Ведуче. )

Запитання з теми ‹‹ Технологія деревообробки»
1. Ручні інструменти.
Які інструменти застосовуються для стругання деревин»? (Шерхебель, рубанок, фуганок.)
2.    Пиломатеріали.
Назвати основні види пиломатеріалів. (Дошка, брус, рейка, планка.)
3.    Професії.
Назвати три професії, пов'язані з деревообробкою. (Тесляр, столяр, червонодеревник.)
4.    Механізована обробка.
Які інструменти використовують для точіння деревини? (Рейєр, мейсель.)
5.    Вироби.
Якими способами з'єднуються деталі у готовий виріб? (Шипове, клейове, цвяхами, шурупами, шкан.)
6.    Екологія.
Де використовують відходи деревини ? (Напівфабрикати — ДВП, ДСП, вітамінне борошно.)
7.    З'єднання деталей.
Назвати види шипових з'єднань. (Глухе, наскрізне, «ластівчин хвіст», у паз і гребінь.)
8.    Оздоблення.
Назвати види оздоблення деревини. (Прозоре, непрозоре, художнє різьблення.)
9.    Чудеса хімії.
На які продукти можна перетворювати деревину хімічним шляхом? (Папір, тканина, спирт, картон.)

Ведуча підбиває підсумки першого конкурсу, визначає лідера. А зараз переходимо до другого конкурсу.
Кожна людина, чим би вона не займалась, повинна вміти спілкуватися з оточуючими, вміти переконувати інших у своїх судженнях, відстоювати свою думку.
Отже, розпочинаємо ток-гейм, на якому ми розглянемо і обговоримо проблему:
— Яким я бачу майбутнє нашої школи ?
Кожен учасник має право поставити своєму супернику запитання з даної проблеми.
Першим виступає наш лідер. На обдумування відповіді дасться 10 с. На виступ 30 с, він має бути змістовним, але лаконічним. Наприкінці цього конкурсу учасники самі себе оцінять. Тож уважно слухайте виступи своїх товаришів.
Для оголошення підсумків слово надасться журі.
- Любі друзі! Мине зовсім небагато часу І ВИ опинитесь перед одним із найважливіших випробувань — вибором своєї майбутньої професії.
Вибір трудового професійного шляху повинен бути свідомим і самостійним. Необхідно враховувати такі важливі фактори, як потреба конкретного економічного району в кадрах; відповідність власних інтересів, нахилів, здібностей, здоров'я вимогам професії, що обирається, умови праці тощо. Щоб правильно обрати професію, треба якомога повніше знати зміст, характер праці та відносин у процесі майбутньої трудової діяльності.
Наступний конкурс, в якому ми пропонуємо вам брати участь, так і називається: «Вгадай професію».
Зараз я зачитаю вам три епіЗОДИ, які описують діяльність представників цієї професії. Ви повинні відгадати її з трьох спроб. ВІДПОВІДЬ на перший епізод оцінюється в 3 бали, на другий — в 2 бали, на третій    в 1 бал. Отже, максимальна оцінка нього
конкурсу — 6 балів.
А тепер увага? Зачитую вам перший епізод.
Про професію, яку ви повинні відгадати, розповідає один із спеціалістів у цій галузі, згадуючи перші дні після закінчення навчального закладу.
До експедиції я розпочав готуватись задовго. Чоботи на розмір більші, спеціальний захисний костюм, на коліна і на лікті якого я нашив по шматку щільної тканини, щоб не протирались. На ватник мені рекомендували надягнути широкий шкіряний ремінь, на який можна навісити різне необхідне приладдя.
Ближче де від'їзду я отримав компас, карту, гвинтівку та кинджал (за спеціальним дозволом).
До якої експедиції готувався автор цих рядків? З якою професією вона пов'язана?
Прошу записати ВІДПОВІДІ на аркушах і передати їх членам журі.
А зараз послухайте другий епізод.
Увечері, після першого маршруту, я поставив намети, зробив настил, тому що ми були змушені зупинитись на болоті, розпалив вогнище.
І пішла робота    - день за днем. О сьомій — підйом. Короткий сніданок, і — маршрут. Ідеш, куди потрібно: вгору, згори, по рівнині, через хащі, згарища, по болотах, не відхиляючись віл лінії, проведеної на карті.
З чим був пов'язаний маршрут, накреслений на карті? Про яку професію йдеться?
І, нарешті, третій епізод.
І ось через декілька днів сталася подія. Мій керівник, Леонід Семенович, запропонував піти до одного місця. Ми пішли, а потім, попливли по річці до того місця, де берег був дещо крутіший, і на поверхню виходили скельні породи.
Леонід Семенович змінився. Його словами і рухами керувала пристрасть. І тут на якусь мить я побачив все його очима. Байдужі пласти гірських порід ожили і заговорили зі мною. Вони почали розповідати про себе, про своє багатомільйонне минуле.
Не бравим туристом повинен ходити я по тайзі, а вченим, під ногами якого знаходиться його матеріал. Там багато років природа із властивим їй розмахом провела експеримент. Мені доручено розшифрувати сам експеримент та його наслідки.
Про яку професію йдеться? З якою метою автор береться розшифрувати експеримент, що провела природа мільйони років тому?
А тепер підіб'ємо підсумки. Слово журі.
- Переходимо до четвертого конкурсу.

А зараз розпочинаємо передостанній конкурс «Відгадай прислів'я». Учасникам пропонується відгадати прислів'я про працю, яке демонструє майстер пантоміми — учениця 11 класу.
Оцінюється точність формулювання прислів'я та кількість спроб, необхідних для відгадування. Максимальна кількість спроб — 3. Максимальна оцінка 6 балів.
Учасникам було запропоновано такі прислів'я:
«Очам страшно, а руки зроблять»
«Сім раз відміряй, один раз відріж»
‹‹ Зробив діло гуляй сміло»
«Бджола мала, а й та працює»
Підіб’ємо підсумки цього конкурсу.
О і же, за кількості балів ІЗ  гри вибувають ...
Виносимо вам подяку за активну, наполегливу, уперту боротьбу за першість.
А до участі в заключному конкурсі, який називається «Поєдинок», ми запросимо наших фіналістів...
Для визначення абсолютного переможця вам буде поставлено 10 запитань, кожне з яких оцінюється в 2 бали. Право відповідати на кожне з них о держить той учасник, який першим підніме руку. Якщо відповідь буде неправильною, право відповідати переходить до суперника.
Отже, увага! Розпочинаємо!
1. Сукупність правил поведінки у товаристві, на службі, в громадських місцях називається... (етикет.)
2.  Що входить до складу бронзи? (Олово, мідь.)
3.  Яку тканину називають північним шовком ?(Лляну.)
4.  Який міст через Дніпро відрізняється від інших і чим? (Міст Патона, зварний.)
5.  До якої групи одягу належить українська юпка: поясного чи плечового? (Плечового.)
6.  Який вид обробки металу не змінює його форми? (Термічна.)
7.   Коли використовується рушник, при укЛаданні шлюбу ? (Молоді стають на рушник,)
За підсумками останнього конкурсу переможцем визнано…