Виконавчу владу в областях і районах, містах Києві і Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. їх склад формують голови місцевих державних адміністрацій. Останні, у свою чергу, призначаються на посаду і звільняються з посади Президентом України за поданням Кабінету Міністрів. При здійсненні своїх повноважень вони відповідальні перед Президентом України і перед Кабінетом Міністрів, підзвітні і підконтрольні органам виконавчої влади вищого рівня.
Місцеві державні адміністрації підзвітні і підконтрольні органам виконавчої влади вищого рівня, в частині повноважень, делегованих їм відповідними районними або обласними радами вони підконтрольні і підзвітні радам. У областях і районах України, містах Києві і Севастополі виконавчу владу здійснюють місцеві державні адміністрації, які представляють центральну державну виконавчу вла¬ду на місцях.
Саме тому голови місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду і звільняються з неї Президентом України за поданням Кабінету Міністрів. Після свого призначення голови місцевих державних адміністрацій формують їх персональний склад, тобто утворюють колективний орган виконавчої державної влади. Місцеві державні адміністрації і їх голови знаходяться під контролем, як по вертикалі, так і по горизонталі. При здійсненні своїх повноважень вони повністю відповідальні перед Президентом і Кабінетом Міністрів, підзвітні і підконтрольні органам виконавчої влади вищого по відношенню до них рівня. Якщо рішення голови місцевої державної адміністрації суперечить Конституції або законам України, воно може бути відмінене Президентом або головою місцевої державної адміністрації вищого рівня.
Окрім цього, місцеві державні адміністрації до певної міри підзвітні і підконтрольні районним і обласним радам, які, згідно Конституції, є ор-ганами місцевого самоврядування. їх контроль полягає в можливості вираження недовіри головам відповідних місцевих державних адміністрацій. При цьому слід враховувати, що якщо така недовіра підтримане простою більшістю депутатів ради, то Президент зберігає за собою право ухвалити остаточне рішення щодо даного голови місцевої державної адміністрації, і зобов'язаний лише дати радам обгрунтовану відповідь з цього питання. Але якщо недовіру голові місцевої державної
адміністрації висловили не менше ніж дві третини складу відповідної ради, то Президент зобов'язаний ухвалити рішення про відставку цієї особи.
Виходячи з того, що Конституція України (ч. З, стаття 133) визначає Київ і Севастополь містами, що мають спеціальний статус, організація, повноваження і порядок здійснення в них виконавчої влади визначаються окремими законами України.
Стаття 119 Конституції України закріплює основні напрями діяльності місцевих державних адміністрацій, які на відповідних територіях уповноважені забезпечувати:
— дотримання Конституції і законів України, актів Президента, Кабінету Міністрів, інших органів виконавчої влади;
— впровадження державних і регіональних програм соціального і культурного розвитку;
— підготовку і реалізацію відповідних обласних, районних бюджетів;-звіт про виконання відповідних бюджетів і програм;
— взаємодія з органами місцевого самоврядування.
МІСЦЕВІ ОРГАНИ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ
- Деталі
- Категорія: Скарбничка