Тому щоб дізнатися якими критеріями керувалися студенти, обираючи свою майбутню спеціальність було проведено анкетування, у якому прийняли участь 10 черкащан, віком від 17-22 років.
У результаті такого анкетування було виявлено:
- на перше запитання "Від чого варто відштовхуватися, обираючи ту чи іншу спеціальність?" 50% опитуваних відповіли, що потрібно керуватися принципом "Чим найбільше тобі подобається займатися, тим і продовжуй займатися". Іншими словами, потрібно робити те, що подобається саме тобі. 25% відповіли, що потрібно врахувати попит певної спеціальності на ринку праці. Так дійсно, адже ринок праці, зокрема в Черкаській області уже перенасичений бухгалтерами, юристами, соціальними працівниками. Ще 25% відповіли, що обираючи майбутню спеціальність, перш за все, враховували позицію старших членів родини, оскільки батьки несуть пряму відповідальність за те, як складеться твоє життя. Ця турбота поширюється й на питання про майбутню професію;
- на друге запитання "На що потрібно звертати увагу, обираючи майбутній фах" - відповіді були різними, проте у відповідях переважала одна закономірність - здібності, таланти, стан здоров'я. Таку стратегію радять використовувати і спеціалісти центрів зайнятості;
- "Які фактори вплинули на Ваш вибір професії?" - відповіді були такі: схильності - 25%, що проявляються в улюблених заняттях, на яких витрачається більша частина вільного часу. Це можуть бути як інтереси, так і здібності. Ще 25% відповіли, що фактор "престижності". 12,5% говорять, що думка батьків , 12,5% – інформованість, яка дає певне уявлення про майбутню спеціальність.
- четвертим запитанням нашої анкети було "Чи існують у Вашому випадку так звані трудові династії?". На що майже всі опитувані відповіли, що ні. Тільки один респондент, який навчається на біологічному факультеті, сказав, що її мама теж учитель біології.
- "На Вашу думку, яка професія є найпопулярнішою?", більшість респондентів (50%) вважає професію юриста, 25% - професію економіста, і ще 25% - професію лікаря.
Отже, результати проведеного опитування серед молоді дають підстави для визначення наступного. Для вибору майбутньої професії респонденти радять враховувати кілька факторів, а саме:
- бажання, цікавість, прагнення
- схильність, таланти, стан здоров'я
- слід також проаналізувати ситуацію на ринку праці.
Автор: Лідія Ракова | http://www.osvita.org.ua