Мета: удосконалювати вміння аналізувати зміст текстів; розвивати навички «прогнозування» подій; ознайомити із правилами поводження на льоду; формувати навички літературної діяльності; розвивати пам'ять, уяву; виховувати бажання допомагати одне одному.
Обладнання: фото зимових пейзажів та пам'ятників собакам-рятівникам; інструкція про допомогу потопельникам на льоду; презентація.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Привітання
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
1. Читання вчителем вірша Максима Рильського «Як не любити зими...»
Як не любити зими сніжно-синьої
на Україні моїй,
саду старого в пухнастому інеї,
сивих, веселих завій?
Як не любити весни многошумної,
меду пахучих суцвіть,
як не любити роботи розумної,
праці, що дух веселить?
на Україні моїй,
саду старого в пухнастому інеї,
сивих, веселих завій?
Як не любити весни многошумної,
меду пахучих суцвіть,
як не любити роботи розумної,
праці, що дух веселить?
2. Відповіді на запитання до вірша (текст на слайді)
- Які пори року згадано у вірші?
- Як автор описує зиму, іній, завії?
- Чому він назвав весну многошумною?
- Які речення за метою висловлювання використав автор? Чому? (Питальні. Він ніби звертається до нас із запитанням, чи поділяємо ми його думку.)
- Яку пору року любите ви і за що? (Відповіді дітей.)
- Як ви можете порозважатися взимку?
3. Виконання учнями вірша Наталі Забіли «Випав сніг»
Ставаймо на лижі,
Сідаймо в санчата,
Берім ковзани,
Щоб стрілою помчати!
Хай щоки щипає
Мороз жартома.
Хороша погода!
Весела зима!
Ставаймо на лижі,
Сідаймо в санчата,
Берім ковзани,
Щоб стрілою помчати!
Хай щоки щипає
Мороз жартома.
Хороша погода!
Весела зима!
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Але зима не завжди буває веселою, вона може бути і дуже небезпечною. Сьогодні на уроці ми ознайомимось із текстом «Зимова пригода», що написав Іван Бондарчук. Удосконалюватимемо навички аналізу тексту, попрацюємо із деформованим планом, а також складемо вірш за римами.
IV. Робота над текстом «Зимова пригода» Івана Бондарчука (с. 106—107)
1. Розповідь учителя про письменника
- Іван Боднарчук (21 травня 1910, Чернятин — 1990, Торонто) — український письменник, диригент хорів, педагог, журналіст та громадський і культурний діяч. Відомий у середовищі діаспори діяч, укладач навчальних книжок та фундатор різних українських товариств.
Біографічна замальовка
Іван Боднарчук народився 21 травня 1910-го року в селі Чернятин поблизу Городенки. Закінчив школу в рідному селі, гімназію — в Городенці, педагогічний інститут — в Івано-Франківську. Цікавився музикою, співом та, як гімназист, провадив хор в Чернятині. Згодом працював учителем на Косівщині, де організував молодь і був диригентом хорів.
Але складні події 30-40-х років XX століття позбавили його можливості працювати. Крім того, на долю Івана випали митарства післявоєнною Європою і подальша еміграція до Канади разом з родиною (і дружиною Емілією) 1948 року. Там учителював і провадив хор в Інституті ім. Петра Могили в Саскатуні, Кенорі, Віндзорі й Торонто. 1969 року став директором однієї з найбільших українських шкіл Торонто ім. М. Грушевського.
Він став у нагоді тамтешній діаспорній громаді, здебільшого в її мовознавчій та навчальній структурах. Так під його редакцією видавалися студентські журнали «Тихий яр», «На оселі» та «Ватра».
Іваном Боднарчук підготував і видав друком шкільні підручники «Ластівка» (читанка для 2-го класу), «Ромашка» (для 3-го класу), «Соняшник» (для 4-го класу), «Ватра» (для 5-6 класу), «Збірник диктантів» (для молодших і старших класів).
Іван Боднарчук видав друком книжки та оповідання для дітей: « На перехресних шляхах», «Кладка» , «Коляда в діда Миколи», «Квіточка прибраній матусі», «Знайомі обличчя» , «Друзі моїх днів» та ін.
2. Прогнозування подій
- Як ви розумієте значення слова пригода?
- Яка пригода могла трапитися із дівчинкою взимку?
- Яка пригода могла трапитися із дівчинкою взимку?
3. Читання тексту «Зимова пригода» вчителем
4. Перевірка сприймання. Аудіювання тексту
1. Визначте жанр твору.
а) Казка;
б) легенда;
в) оповідання.
2. Де відбувалися події?
а) На березі озера;
б) на березі ставка;
в) на березі річки.
3. На чому каталася Юлечка?
б) легенда;
в) оповідання.
2. Де відбувалися події?
а) На березі озера;
б) на березі ставка;
в) на березі річки.
3. На чому каталася Юлечка?
а) На санчатах;
б) на лижах;
в) на ковзанах.
4. Як звали собаку?
а) Вівчар;
б) Вовчар;
в) Вовчур.
5. За допомогою чого врятувалася дівчина?
а) Шарфа;
б) ремінця;
в) мотузка.
6. Оберіть прислів'я, що найточніше відповідає головній думці твору.
а) «Справжній друг пізнається у біді»;
б) «З добрим дружись, а лихого стережись»;
в) «Людина без друзів, що дерево без коріння».
Взаємоперевірка : 1 в), 2 в), 3 а), 4 в), 5 6), 6 а).
5. Підготовка до читання
1) Словникова робота.
Змушені — вынуждены;
наспіла — поспела;
вдячність — благодарность.
2) «Розчитування». Тренінг пам'яті.
Спочатку учні повторюють слова за вчителем, який стежить за правильною вимовою та наголошуванням. Потім читають словник за різними варіантами: дівчатка, хлопчики, у різному порядку слів, за показом учителя.
Випало по-чор-ні-ли
сосни за-сні-же-но-му
озера ро-зі-гна-лась
річки про-ва-лю-ва-тись
потону по-вер-ну-ти-ся
- Скільки слів було в словнику?
- Пригадайте перше й останнє слово.
- Назвіть двоскладові слова.
3) «Сходинки». Тренінг зору.
І абзац
- Прочитайте слова праворуч у кінці першого абзацу.
ІІ, III абзац
- У другому і третьому абзацах спустіться «сходинками» ліворуч.
IV, V абзац
- У двох останніх абзацах зійдіть зліва направо.
4) Фізкультхвилинка для очей.
Очі вгору, очі вниз — і на двері подивись.
Очі вгору, очі вниз — у віконце подивись.
Очі вгору, очі вниз — вчителеві посміхнись.
6. Читання тексту учнями
І абзац — читання «ланцюжком» (до крапки)
- Зачитайте ознаки зими.
- На чому каталися діти?
- Чому Вовчур залишився із Юлею?
ІІ абзац — читання «мовчки»
- Куди заїхали саночки дівчинки?
- Зачитайте слова-дії льоду.
- Чому на середині річки крига не така міцна?
ІІІ абзац — «інтонування»
Дівчатка читають слова за Юлю, а хлопчики — слова автора.
- Яке це речення за метою висловлювання та інтонацією? (Спонукальне, окличне.)
- Яким тоном потрібно читати цю репліку? (Перелякано)
- З якою силою голосу? (Голосно)
ІV, V абзац — виразне читання
- За що змогла вхопитися для порятунку Юлечка?
- Чому дівчинка гладила й обнімала свого собаку?
7. Визначення теми і мети тексту
1) Повторення правила про тему і головну думку тексту.
Тема: те, про що повідомляється у тексті.
Головна думка: головне, про що хотів сказати автор (повчальний зміст).
2) Визначення дітьми.
Тема: зимова пригода дівчинки на річці.
Головна думка: потрібно виручати друга із біди.
8. Деформований план (редагування) — завдання на аркушах.
4 Вовчур рятує дівчинку.
3 Прохання про допомогу.
- Діти зліпили сніговика.
1 Зимові розваги біля річки.
2 Юля виїхала на тонкий лід.
Взаємоперевірка.
- Зачитайте пункти плану в правильному порядку.
- Назвіть «зайвий» пункт.
9. Висновок
- Чого нас навчає вчинок Вовчура?
- Чи траплялися у вас життєві ситуації, коли ви допомогли комусь у біді? (Відповіді дітей.)
V. Правила спасіння на льоду (показ із рухами)
б) на лижах;
в) на ковзанах.
4. Як звали собаку?
а) Вівчар;
б) Вовчар;
в) Вовчур.
5. За допомогою чого врятувалася дівчина?
а) Шарфа;
б) ремінця;
в) мотузка.
6. Оберіть прислів'я, що найточніше відповідає головній думці твору.
а) «Справжній друг пізнається у біді»;
б) «З добрим дружись, а лихого стережись»;
в) «Людина без друзів, що дерево без коріння».
Взаємоперевірка : 1 в), 2 в), 3 а), 4 в), 5 6), 6 а).
5. Підготовка до читання
1) Словникова робота.
Змушені — вынуждены;
наспіла — поспела;
вдячність — благодарность.
2) «Розчитування». Тренінг пам'яті.
Спочатку учні повторюють слова за вчителем, який стежить за правильною вимовою та наголошуванням. Потім читають словник за різними варіантами: дівчатка, хлопчики, у різному порядку слів, за показом учителя.
Випало по-чор-ні-ли
сосни за-сні-же-но-му
озера ро-зі-гна-лась
річки про-ва-лю-ва-тись
потону по-вер-ну-ти-ся
- Скільки слів було в словнику?
- Пригадайте перше й останнє слово.
- Назвіть двоскладові слова.
3) «Сходинки». Тренінг зору.
І абзац
- Прочитайте слова праворуч у кінці першого абзацу.
ІІ, III абзац
- У другому і третьому абзацах спустіться «сходинками» ліворуч.
IV, V абзац
- У двох останніх абзацах зійдіть зліва направо.
4) Фізкультхвилинка для очей.
Очі вгору, очі вниз — і на двері подивись.
Очі вгору, очі вниз — у віконце подивись.
Очі вгору, очі вниз — вчителеві посміхнись.
6. Читання тексту учнями
І абзац — читання «ланцюжком» (до крапки)
- Зачитайте ознаки зими.
- На чому каталися діти?
- Чому Вовчур залишився із Юлею?
ІІ абзац — читання «мовчки»
- Куди заїхали саночки дівчинки?
- Зачитайте слова-дії льоду.
- Чому на середині річки крига не така міцна?
ІІІ абзац — «інтонування»
Дівчатка читають слова за Юлю, а хлопчики — слова автора.
- Яке це речення за метою висловлювання та інтонацією? (Спонукальне, окличне.)
- Яким тоном потрібно читати цю репліку? (Перелякано)
- З якою силою голосу? (Голосно)
ІV, V абзац — виразне читання
- За що змогла вхопитися для порятунку Юлечка?
- Чому дівчинка гладила й обнімала свого собаку?
7. Визначення теми і мети тексту
1) Повторення правила про тему і головну думку тексту.
Тема: те, про що повідомляється у тексті.
Головна думка: головне, про що хотів сказати автор (повчальний зміст).
2) Визначення дітьми.
Тема: зимова пригода дівчинки на річці.
Головна думка: потрібно виручати друга із біди.
8. Деформований план (редагування) — завдання на аркушах.
4 Вовчур рятує дівчинку.
3 Прохання про допомогу.
- Діти зліпили сніговика.
1 Зимові розваги біля річки.
2 Юля виїхала на тонкий лід.
Взаємоперевірка.
- Зачитайте пункти плану в правильному порядку.
- Назвіть «зайвий» пункт.
9. Висновок
- Чого нас навчає вчинок Вовчура?
- Чи траплялися у вас життєві ситуації, коли ви допомогли комусь у біді? (Відповіді дітей.)
V. Правила спасіння на льоду (показ із рухами)
- не панікуйте, пересильте страх та біль;
- позбавтеся зайвого вантажу;
- утримуючись на поверхні, досягніть краю ополонки з міцнішою кригою;
- розведіть руки в сторони, щоб опертися передпліччями й плечима на кригу;
- намагайтеся лягти на кригу грудьми або спиною;
- якщо крига слабка, підламуйте її (поступово у жодному разі не пальцями! — долучіть лікті) в напрямку до берега й спробуйте вибратися ще раз, коли відчуєте, що вона міцніша;
- у вузькій ополонці спробуйте надати тілу горизонтального положення, опершись ногами в протилежний край, водночас ногами робіть м'які плавальні рухи, ніби виштовхуючи ними себе на поверхню;
- швидко відкотіться якомога далі від краю ополонки й починайте відповзати від провалля;
- покличте на допомогу й спробуйте дістатися людських помешкань;
- обов'язково відігрійтеся, обробіть обморожені ділянки та зверніться до медичного закладу.
V. Узагальнення та систематизація знань
- Дівчатка мають написати відгук до твору, а хлопці, як майбутні рятівники, доповнять інструкцію щодо швидкої допомоги людині, яка провалилася на льоду.
Діти виконують завдання на аркушах. Відгук до твору
1. Автор твору.
2. Назва твору.
3. Головні герої.
4. Стислий зміст (3-5 речень).
5. Висновок (головна думка).
Інструкція правил порятунку потерпілого на льоду
Спочатку покличте на допомогу ... До місця пролому ... Киньте потопельникові... Потім тягніть ... Зніміть із постраждалого ... Дайте випити ... Зігрійте. Відвезіть потерпілого до ...
Довідка: теплий чай; лікарня; мотузка, шарф, ремінь, палиця; повзком; вологий одяг; швидко на лід; дорослих
Учні зачитують відгуки та інструкції. Учитель коментує відповіді. Висновок. Можливо, хтось із вас обере професію рятівника. Це дуже сміливі та впевнені люди, від яких залежить життя інших людей. Демонстрування слайдів порятунку людей: пожежа, землетрус тощо.
VII. Фізкультхвилинка. Вірш Платона Воронька «Сніжинки»
- Виконаймо вірш «Сніжинки» із рухами.
У студеній високості
Народилися сніжинки,
І летять на землю в гості
Діамантові пушинки.
«Ой, які ж вони хороші!» —
Кажуть люди і дерева.
У таночку — у пороші
Линуть білі королеви.
Кличуть вікна всіх будинків
їх щоденно і щонічно:
«Любі зіроньки-сніжинки,
Заквітчайте нам ялинки
Зеленаві, новорічні».
Народилися сніжинки,
І летять на землю в гості
Діамантові пушинки.
«Ой, які ж вони хороші!» —
Кажуть люди і дерева.
У таночку — у пороші
Линуть білі королеви.
Кличуть вікна всіх будинків
їх щоденно і щонічно:
«Любі зіроньки-сніжинки,
Заквітчайте нам ялинки
Зеленаві, новорічні».
- Як автор назвав сніжинки?
- Якими ще словами можна їх назвати? (І ряд)
- У якому таночку линули сніжинки? (У пороші)
- Назвіть танок сніжинок по-різному. (Снігопад, сніговиця, пороша, заметіль, завірюха, завія, метелиця, хурделиця, хуртеча, хуртовина, хуґа, віхола)
- Якими ще словами можна їх назвати? (І ряд)
- У якому таночку линули сніжинки? (У пороші)
- Назвіть танок сніжинок по-різному. (Снігопад, сніговиця, пороша, заметіль, завірюха, завія, метелиця, хурделиця, хуртеча, хуртовина, хуґа, віхола)
VIII. Творчі завдання
1. Мовна гра «Додаванка»
- Багато творів та віршів присвячено зимі. Зараз ви спробуєте себе у ролі поетів. Почнемо із гри «Додаванка». Слухайте уважно вірш і додавайте слова відповідно до рим.
? Зима, зима! Усякий знає:
Вона холодною буває.
Вона холодною буває.
? Летять, кружляють, як пушинки,
Легкі, білесенькі... (сніжинки).
Легкі, білесенькі... (сніжинки).
? От випав сніг. Яка обнова!
Зима тоді така... (чудова).
Зима тоді така... (чудова).
? Міста чистенькі, білі села —
Зима і радісна, й... (весела).
Зима і радісна, й... (весела).
? Мороз і лід озера кута.
Зима, — тоді всі кажуть, — ... (люта).
Зима, — тоді всі кажуть, — ... (люта).
? Вона буває і серйозна:
Суха і вітряна, й... (морозна).
Суха і вітряна, й... (морозна).
? А як насуне хмара сива,
Зима по-своєму... (красива).
Зима по-своєму... (красива).
? І особлива, і чарівна,
Як королева чи... (царівна).
Як королева чи... (царівна).
? Гілок од інею не видно,
Тоді вона, звичайно... (срібна).
Тоді вона, звичайно... (срібна).
? А вранці іній — от обнова, —
Яка зима у нас... (казкова).
Яка зима у нас... (казкова).
2. Римування
Рівень В (12 б.)
- Придумайте рядки вірша відповідно до запропонованих рим.
___________________________________ сніжинки,
___________________________________ пушинки.
___________________________________ кружляли,
___________________________________ упали.
Наприклад:
Біленькі та ніжні сніжинки,
Схожі на легкі пушинки.
У повітрі повільно кружляли,
І на землю тихенько лягали.
Рівень А (9 б.)
- Складіть рядки вірша, використовуючи допоміжні запитання.
(Що зробила? що?) біла,
(Яким? чим? що?) вкрила.
(Звідки? що роблять? які?) сніжинки.
(Хто? що зробили? у чиї?) хатинки.
Наприклад:
Прийшла зима біла,
Срібним снігом землю вкрила.
Із неба летять яскраві сніжинки,
Вони заглядають у наші хатинки.
(Яким? чим? що?) вкрила.
(Звідки? що роблять? які?) сніжинки.
(Хто? що зробили? у чиї?) хатинки.
Наприклад:
Прийшла зима біла,
Срібним снігом землю вкрила.
Із неба летять яскраві сніжинки,
Вони заглядають у наші хатинки.
Зачитування учнями складених віршів, редагування їх.
3. Складання тексту «Зима»
- Зима приносить багато радості дітям. Пригадайте зимові розваги.
- Запишіть текст «Зима», використовуючи допоміжні слова та малюнок. Доберіть заголовок.
- Запишіть текст «Зима», використовуючи допоміжні слова та малюнок. Доберіть заголовок.
___________________________________
Прийшла ______________ ____________ .
Випав _________________ ____________.
Діти _______________ ____ ___________.
Вони ________________ ______________.
Чудова ________________ ____________ - зима !
Слухання складених текстів.
ІХ. Підсумок уроку
- Оберіть прислів'я, що найточніше відповідає головній думці тексту «Зимова пригода»? Чому?
? Вірний друг — то найбільший скарб.
? Людина без друзів, що дерево без коріння.
? Справжній друг пізнається в біді. (+)
- Чого вас навчив учинок Вовчура? (Бути сміливими, допомагати іншим у біді.)
Демонстрування фото пам'ятників собакам-рятівникам.
Прийшла ______________ ____________ .
Випав _________________ ____________.
Діти _______________ ____ ___________.
Вони ________________ ______________.
Чудова ________________ ____________ - зима !
Слухання складених текстів.
ІХ. Підсумок уроку
- Оберіть прислів'я, що найточніше відповідає головній думці тексту «Зимова пригода»? Чому?
? Вірний друг — то найбільший скарб.
? Людина без друзів, що дерево без коріння.
? Справжній друг пізнається в біді. (+)
- Чого вас навчив учинок Вовчура? (Бути сміливими, допомагати іншим у біді.)
Демонстрування фото пам'ятників собакам-рятівникам.
- Хто із вас колись уже допомагав людям чи тваринам у небезпеці?
Х. Домашнє завдання
Переказувати текст «Зимова пригода» за Іваном Бондарчуком (с. 106-107).
Варіативне додаткове завдання
Придумати вірш за новими римами:
________________________________ сніжинки,
________________________________ прудкі.
________________________________ ялинки,
________________________________ гілки.
Знайти фотографії та інформацію про пам'ятники собакам-рятівникам.
ХІ. Прощання
Додаток до уроку
________________________________ прудкі.
________________________________ ялинки,
________________________________ гілки.
Знайти фотографії та інформацію про пам'ятники собакам-рятівникам.
ХІ. Прощання
Додаток до уроку
ЗИМОВА ПРИГОДА
За Іваном Бондарчуком
За Іваном Бондарчуком
Зима. Випало багато снігу. Замерзли озера й річки. Почорніли дерева. Тільки сосни та ялинки зеленіли. На засніженому високому березі річки зібралися діти із санчатами та лижами. Між дітьми була і Юлечка зі своїм собакою Вовчуром. Вона проганяла його додому, але він не послухався. Щоразу, коли дівчинка з'їжджала з гірки, собака гнався за нею. Якось розігналась Юля санчатами і — просто в річку. А на середині її лід був ще не дуже міцний. Він прогнувся, затріщав, і саночки почали провалюватися у воду. - Ой, рятуйте, бо потону! — закричала дівчинка. Хлопці кинулися на допомогу, але під ногами тріщав лід, і вони змушені були повернутися до берега. А під Юлею вже проломився лід. Та тут з'явився Вовчур, який гнався за санчатами. На шиї в собаки був ремінець, і дівчинка схопилася за нього рукою. Вовчур витяг Юлечку на міцний лід, і вони разом повернулися на берег. Доки наспіла допомога від дорослих, дівчинка вже стояла серед друзів. Вона вдячно гладила й обнімала Вовчура.
Навчальне видання «Формування літературної компетентності учнів початкових класів» / Скоблікова О. В. – Х. : Вид. група «Основа», 2014. – 112 с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання та виховання»; Вип. 12 (132)).