Болгарська народна казка. 2-й класПРАКТИКА НАВЧАННЯ

 

Мета: формувати навички свідомого виразного читання; удосконалювати вміння учнів правильно інтонувати мову дійових осіб; розвивати зв’язне мовлення, уяву, образне мислення; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до читання, почуття дружби, товариськості.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Вже дзвінок нам дав сигнал

Працювати час настав,

То ж і ми часу не гаймо

Працювати починаймо.

 

Вправа «Подаруй усмішку товаришу»

Учитель. Мене цікавить ваш настрій. Подивіться на мене і передайте його у своїх очах.

У народі кажуть: «Хто свій день починає з усмішки, того весь день буде супроводжувати успіх». Люди, які усміхаються доброю, відвертою усмішкою, добрі. Давайте і ми спробуємо усміхнутися одне одному доброю усмішкою. Нехай сьогодні у нас панує доброта.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань та умінь учнів

Мовна розминка

Робота із скоромовкою

Учитель. Відредагуйте скоромовку.

(Діти отримують картки з деформованим текстом скоромовки, відновлюють текст.)

- Ведмедику-ледащо,

Вліз на пасіку нащо?

Буду джмеликом дзижчати,

Буду меду куштувати.

Учитель. Прочитайте речення.

(На дошці записано речення, учням потрібно розділити його на слова та прочитати.)

Вамказкааменібубликіввязка.

(Вам казка, а мені бубликів в'язка.)

 

Читання «слів-пірамід»

вовк               годувати

голод             смеркати

собака           побачили

весілля         втекти

Учитель. З якої казки ці слова? (Відповіді дітей.)

- На які питання відповідають слова першого стовпчика?

- На які питання відповідають слова другого стовпчика?

 

Інтерактивна вправа «Упізнай казку за ілюстрацією»

(Учитель демонструє ілюстрації до казок, дітям потрібно назвати казку, дійових осіб)

 

Вправа «Пластир» (франц. — об'єднання).

Робота в групах. Учні отримують завдання на картках.

Цитати із прочитаних казок і назви казок їх потрібно об'єднати

Перевірка виконання завдання

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Повідомлення теми уроку

Створення проблемної ситуації

Учитель. Де може жити казка? (Думка, серце, фантазія, книга, бібліотека, сон, емоція.)

Завдання. Створити асоціативний кущ до слова казка.

Учитель. Казка дарує людям чарівність, загадковість, а також застерігає від помилок у житті. Казка — це серце народу, його душа, його крила, це згадка про батьківські заповіти, це мудрість народу...

 

IV. Сприйняття та засвоєння матеріалу уроку

Опрацювання болгарської народної казки «Лихе слово не забувається»

Учитель. Прочитайте заголовок.

- Як ви думаєте, про що буде йти мова в цій казці? (Відповіді дітей.)

Первинне сприймання змісту казки

(Читання казки учителем)

- Хто дійові особи казки?

- Де відбуваються події?

 

Словникова робота

(На дошці картки з написаними на них словами та тлумаченнями. Учитель пропонує учням з'єднати слово та тлумачення.)

Неподалік                              на певному місці

Лихе                                      прикладати силу щось зробити

Силкуватися                         погане

місцина                                 близько

 

Читання казки учнями

Вправа «Ланцюжок»

(Учні читають текст по одному реченню.)

 

Вибіркове читання

(Дітям потрібно прочитати відповідні фрагменти казки, прокоментувати прочитане.)

?Чому дроворуб урятував життя маленькому ведмежаті?

?Про яку рису його характеру це свідчить?

?Знайдіть в тексті і прочитайте, як ведмедиця подякувала чоловікові.

?Чому взаємини чоловіка і ведмедиці склалися не зразу?

?Знайдіть в тексті і зачитайте про дружні відносини дроворуба і ведмедиці.

?Якими словами чоловік образив ведмедицю?

?Чи передбачав він наслідки своїх слів?

?Спробуйте пояснити значення виразу «каменем запали в серце слова»

?Що відчула ведмедиця після слів чоловіка?

?Що було для неї у взаєминах з людиною найважливіше?

?Чому ведмедиця змусила чоловіка вдарити її?

?Подумайте, чи випадково через багато років дроворуб таки зустрів ведмедицю?

?Прочитайте діалог ведмедиці і чоловіка у кінці казки.

?Які слова висвітлюють головну думку казки?

 

Гра «Я почну — ти дочитай»

(Учитель починає читати речення, учень — продовжує)

 

Перевірка розуміння прочитаного

Тестування

1. За що зачепилося ведмежа?

А за гілку калини

Б за гілку малини

В за гілку шипшини

 

2. Що зробив дроворуб?

А продовжував працювати

Б спостерігав за ведмежатком

В відчепив гілку

 

3. Що зробила ведмедиця?

А розгнівалася на чоловіка

Б подякувала чоловікові

В злякалася чоловіка

 

4. Чоловік і ведмедиця:

А здружилися

Б розсварилися

В розійшлися

 

5. Як склалися їхні відносини далі?

А ведмедиця образила чоловіка

Б чоловік образив ведмедицю

В вони більше не бачилися

 

6. Яка головна думка казки?

А Людина без друзів — що дерево без коріння

Б Дружба — як дзеркало: розіб'єш, не складеш

В Найболючіша рана забувається, а лихе слово — ніколи

 

Відповіді: в, в, б, а, б, в.

 

V. Застосування набутих знань

Вправи на розвиток читацьких умінь і навичок

Гра «Чи були у казці такі слова?»

?«В одному селі жили-були чоловікта жінка». (Ні.)

?«Була в лісі печера, а в ній — малі ведмежата». (Так.)

?«Брати побігли до лісу дрова рубати». (Так.)

?«Спочатку дроворуб боявся ведмедицю, але мало-помалу звик до неї».(Так.)

?«Минув рік, минув другий і третій...». (Ні.)

?«Удар мене сокирою по голові, а то я тебе з'їм». (Tак.)

?«Найболючіша рана забувається, а лихе слово — ніколи». (Так.)

 

Робота в парах

Скласти план до казки. Доцільно використати прийом «Порушена послідовність»: учні отримують картки із записаними на них назвами частин казки, їм потрібно розмістити ці картки так, щоб відновити порушену послідовність.

1. Добрий дроворуб.

2. Дружба ведмедиці та чоловіка.

3. Образливі слова.

4. Мудра ведмедиця.

5. Зустріч колишніх друзів.

6. Рана забувається, а лихе слово — ніколи.

 

Узагальнення вивченого

Переказати текст за поданим планом.

 

VI. Підсумок уроку

Учитель. Над якою казкою ми сьогодні працювали?

- Хто, на вашу думку, мудріший: дроворуб чи ведмедиця?

- Яка головна думка казки?

Учитель. Ви підготували багато прислів'їв про добре слово. У вас на партах є квіточки, давайте створимо віночок доброти.

А зараз — сюрприз. Повітряна кулька. Подаруйте одне одному кульку і скажіть добрі побажання.

 

Жанна ВИХРЕСТЕНКО,
вчитель початкових класів Білоцерківської спеціалізованої
школи І—III ст. № 1 із поглибленим вивченням
слов'янських мов, Київська обл.;
Олена ПЛИГАНЬ,
заступник директора з навчально-виховної
роботи, учитель української мови і літератури
Перша всеукраїнська газета для першого вчителя
«Початкова освіта» № 9 (729), травень 2014