Мета: ознайомити учнів із методами проектування, а саме – фантазуванням; використанням біоформ у створенні виробів; навчити проводити маркетингові дослідження шляхом анкетування; визначати потребу у даному виробі.
Оснащення уроку: журнали, підручники, альбоми, зошити, олівці, анкети. Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Повідомлення теми і мети.
ІІІ. Мотивація навчання.
- З яких інформаційних джерел можна дізнатися про розвиток техніки?
- Які об’єкти технологічної діяльності вам відомі?
IV. Викладання нового матеріалу.
Методи проектування: фантазування. Використання біоформ у створені виробу.
У процесі створення різних побутових предметів, під час будівництва та оформлення житла людина завжди зверталась по допомогу до природи. Форма посуду, меблів, одягу, іграшок, елементів житла часто нагадує нам природні форми. В оздобленні речей, що оточують людину, ми часто знаходимо зображення рослин, тварин, птахів, комах тощо.
Знання про форми і конструкції природних об’єктів покладені в основу науки – біоніки. Це прикладна наука про застосування в технічних пристроях й інших речах властивостей, функцій, структур живої природи. Людина завжди спостерігала, як влаштовують своє житло птахи і звірі, а ці знання застосовувала, будуючи власне житло. Для створення літальних апаратів люди запозичили форму птаха, будову його крила, а для плавальних засобів – форму тулуба, плавця і хвоста риби. Багато промислових виробів, споруд нагадують форму раковини, яйця, шишки, кукурудзяного качана, гриба тощо.
В легкій промисловості також часто застосовують природні форми, кольори, фактуру у створені одягу. Це спідниця «тюльпан», брюки «банани», рукав «летюча миша», малюнок тканини «курячі лапки», леопардовий тощо.
Усі речі та предмети, що нас оточують, - пристрої, що полегшують працю, машини, меблі, книги, одяг, взуття тощо – є результатом праці тобто технологічної діяльності людини. На підприємствах люди різних професій перебувають у постійному пошуку, вдосконалюючи техніку та технології виробництва, задля задоволення потреб споживачів. У створенні нових зразків технологічних об’єктів широко застосовують метод фантазування. Він полягає в тому, що персонажі, події та техніка переносяться до інших умов існування або використання, до яких їх треба заново пристосувати. Визначивши відмінності в умовах використання, слід внести зміни у форму, конструкцію того виробу, що потребує змін. Так, відомо багато прикладів, коли письменники-фантасти передбачали наукові відкриття, винайдення нових видів техніки, приладів тощо.
Маркетингові дослідження - це вид діяльності, який за допомогою інфор-мації пов’язує маркетолога з споживачами, покупцями і суспільством. Інфор-мація в даному випадку використовується для виявлення і встановлення маркетингових можливостей та проблем; для виробітку, вдосконалення і оцінки маркетологових дій; для відслідковування результатів маркетингової діяльності; а також для покращення розуміння процесу управління маркетин-гом. Маркетингові дослідники класифікують інформацію, необхідну для дослідження, визначають метод її збирання, розробляють і здійснюють його, аналізують результати і передають отримані дані замовнику.
Методи збору первинної інформації.
Первинна інформація в сучасних умовах є основним джерелом маркетингових даних. Незважаючи на складність і тривалість її збирання, потребу у підготовці та використанні висококваліфікованих кадрів, досить великі витрати, первинна інформація має значні переваги над вторинною: конкретну спрямованість на вирішення потрібних маркетингових проблем, доступність і надійність. Основними методами збирання первинної інформації є опитування, анкетування, спостереження, експеримент та імітація (моделювання).
Найважливішим з них є опитування. Цей метод , як і раніше, відіграє основну роль у забезпеченні фірми відповідною маркетинговою інформацією. Опитування можна проводити особисто, телефоном чи поштою. Результати дослідження, в залежності від побажань замовника, надаються у наступних форматах:
Аналітичний звіт. Технічний та дескриптивний звіт. Масиви даних у спеціалізованій програмі обробки даних (SPSS, ОСА тощо.). Одновимірні та двовимірні таблиці даних. Результати спеціальних методів аналізу даних (таблиці).
Варіанти надання аналітичного звіту:
Роздрукований та електронний вигляд (*.doc або *.pdf на диску або на електронну адресу Замовника). Роздрукована та електронна презентація у форматі MSPowerPoint.
Усі дослідження можуть проводитися як у всеукраїнському, так і в регіональному контекстах.
V. Узагальнення і систематизація знань.
Практична робота. Застосування методу фантазії у створенні нового виробу.
Інструменти та матеріали: зошит, папір, олівці, фломастери, фарби, кольоровий папір, ножиці, клей.
Послідовність виконання роботи:
- Ознайомся із об’єктами технологічної діяльності, або відшукай у книгах, журналах чи інших джерелах.
- Вивчи будову та призначення обраного виробу.
- За власним планом удоскональ модель або конструкцію цього виробу.
- Визнач, на власний розсуд, розміри виробу та його складові елементи.
- Продумай з яких матеріалів можна зробити задуманий виріб.
VI. Підсумки уроку.
VII. Повідомлення домашнього завдання.