Трудове навчання (обслуговуюча праця)
5 клас
Тема: Технологія виготовлення органайзера для швейного приладдя
Мета:
- систематизація та узагальнення знань про види аплікації; повторення технології виконання ручних швів; розширення знань з технологічного процесу виготовлення аплікації; формування вмінь виконувати органайзер.
- розвиток спостережливості, уваги;
- виховання працелюбності, посидючості, наполегливості, позитивного ставлення до трудової діяльності.
Обладнання, матеріли, інструменти: ножиці, голка, нитки, олівець, лінійка, нетканий матеріал, картон, стрічка, гудзики.
Тип уроку: комбінований.
План уроку
- 1.Організаційна частина (2 хв.)
- 2.Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів (або повторення раніше вивченого матеріалу)(2 хв.)
- 3.Повідомлення теми, мети та завдань уроку (очікуваних результатів) (2 хв.)
- 4.Мотивація навчально-трудової діяльності учнів (2 хв.)
- 5.Вивчення нового матеріалу (10 хв.)
- 6.Закріплення вивченого матеріалу (3 хв.)
- 7.Практична робота (20 хв.)
- 8.Заключна частина (4 хв.)
Хід уроку
- 1.Організаційна частина
Доброго дня! Всі зосередились на уроці. Хто у нас сьогодні черговий? (якщо немає-призначити). Будь ласка, скажіть хто відсутній.
- 2.Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів
Давайте пригадаємо що ми вивчали на минулому уроці? (технологію виконання початкових швів).
Закінчіть речення:
- 1.Шов «уперед голку» виконується……………………..(справа на ліво)
- 2.У шві «уперед голку» лицьова і виворітна сторона……….(однакові)
- 3.Довжина стібка у шві «уперед голку»……………………….(0.5-1см)
- 3.Мотивація навчально-трудової діяльності учнів
В сучасному житті важливе місце займають вироби, які призначенні для комфортної праці людини. Щоб вони були неповторними та оригінальними найкраще їх виготовляти самостійно.
- 4.Повідомлення теми, мети та завдань уроку
На сьогоднішньому уроці ми будемо виготовляти органайзер для швейного приладдя, де ви будете зберігати найнеобхідніші матеріали та інструменти, які потрібні на уроках трудового навчання.
- 5.
Бесіда
Давайте пригадаємо що таке аплікація? (аплікація - вид художнього оформлення виробів, коли на основний матеріал відповідно до узору нашиваються або наклеюються клаптики іншого кольору або волокнистого вмісту). Аплікація буває плоскою, об'ємною, одноколірною та багатоколірною(презентація «види аплікації»).
Яка ж послідовність виготовлення аплікації?
- виготовлення шаблонів;
- виготовлення деталей аплікації (обведення шаблонів та вирізання);
- механічне з'єднання деталей аплікації із основою;
- оздоблення аплікації.
- 6.Закріплення вивченого матеріалу (фронтальне опитування)
- 1)Що таке аплікація?
- 2)На які види поділяється аплікація?
- 3)Загальна послідовність виготовлення аплікації.
- 7.Практична робота (демонстрація поетапного виготовлення органайзера)
Подивіться уважно зі скількох елементів складається цей органайзер (основа, оздоблення, кишені)?
Поетапне виготовлення органайзера
- 1.Виготовлення основи органайзера. Для цього обводимо шаблони на тканині і вирізаємо їх;
- 2.Виготовлення оздоблення. За шаблонами вирізати деталі оздоблення, закріпити їх на основній деталі швом «уперед голка». Пришиваємо ґудзик. Для цього закріплюємо нитку на тканині 2-3 стібками, всиляємо ґудзик на голку і пришиваємо 5-6 стібками. Виводимо голку на виворітню сторону, закріплюємо нитку і обрізаємо її;
- 3.Виготовлення внутрішньої частини. Накладаємо дрібні деталі, з'єднуємо їх швом «уперед голка» та пришиваємо стрічку для фіксації ножиць; клапан для кишені пришивається на 1 см. вище ніж кишеня).
- 4.З’єднання внутрішньої частини органайзера з основою швом «уперед голку». Не забуваємо вставити цупкий папір. Для цього коли пришиваємо внутрішню деталь залишаємо місце для картону,а потім зашиваємо. На дошці замалювати як правильно вставити папір і його зашити.
7.1. Зверніть увагу на:
- виготовлення деталей аплікації (розмічання виконується тільки олівцем і вирізається рівно);
- шов «уперед голку» (довжина стібків однакова 0.5-1см, строчка рівна);
- розміщення деталей (вони повинні знаходитися рівно).
- дрібні деталі можуть розміщуватися за вашим задумом;
- оздоблення може бути плоске або об'ємне.
Давайте повторимо правила техніки безпеки та правильність організації робочого місця.
- 1)Як потрібно передавати ножиці? (зімкнутими лезами кільцями від себе)
- 2)Де повинні зберігатися ножиці? (в чохлі)
- 3)Де повинні зберігатися голки? (в гольниці)
Організація робочого місця
2 |
3 |
1 |
4 |
1- виріб ;
2- ножиці,гольниця;
3- інструкційна карта;
4- тканина, нитки,шаблони.
7.2. Самостійна робота учнів. Поточний інструктаж
- контроль якості виконуваних робіт (охайність, правильність виконання швів, розміщення деталей)
- вказати на недоліки в роботі і шляхи усунення.
№ |
Можливий недолік |
Спосіб усунення |
1 |
Не однакова відстань між стібками |
Переробити |
2 |
Не однакова довжина шва |
Переробити
|
3 |
Не рівно вирізані деталі |
Переробити або вирівняти |
7.4. Заключний інструктаж
Отже, ми сьогодні виготовили органайзер, у якому будуть зберігатися ваші швейні матеріали та інструменти.
Аналіз кращих робіт.
Виставлення оцінок.
Мотивація оцінок.
- 8.Заключна частина:
Рефлексія
- 1)Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
- 2)Як ви вважаєте, наскільки правильно ви виконали виріб?
- 3)Чи будете ви надалі працювати з серветками?
Прибирання робочих місць.
Повідомлення домашнього завдання.