Урок  літературного читання у 4-му класі

Опрацювання науково-пізнавальної літератури грає  важливу роль у формуванні  світогляду молодших школярів, але водночас вимагає від педагога серйозної підготовчої роботи та володіння методикою подання учням наукових фактів. Про особливості ознайомлення дітей з науково-популярними та науково-художніми оповіданнями йшлося в попередніх випусках журналу (див. "УПШ" 2015. № 11; 2016. №8). Нині продемонструємо, як організувати таку роботу, на прикладі розкриття однієї з тем курсу ' Літературне читання ’

Тема. Паола Утевська “Гості з далеких берегів".

Мета. Ознайомити учнів з науково-художнім твором Паоли Утевської “ Гості з далеких берегів “. Учити розуміти, аналізувати науково-художній твір. Розширювати знання дітей з історії виникнення паперу. Розвивати критичне мислення та мовлення школярів. Удосконалювати вміння працювати в групі, доводити власну думку. Виховувати читацьку культуру.

Матеріали та обладнання: мульти­медійний комплект, презентація до уроку; підручник "Літературне читання. 4-й клас"(авт В. О. Науменко): портрет П. Утевської; таблички з назвами квітів, кім­натні рослини; картки з опорними словами; картки для відновлення послідовності фактів.

Хід уроку

 Актуалізація опорних знань учнів (2-3хв) Вправа "Букви переплутались"

 Прочитайте слова.

Педагог демонструє на екрані запис.

кавиручка, глімау, ратінобу, коникбогор

 Яким одним словом можна узагальнити ці слова? (Казки).

 Яке слово серед них зайве? (“ Рукавичка *).

 Чому? (Це народна казка, а решта — літературні ).

 Перевірка домашнього завдання (6-7хв)

і.    Бесіда

 Над якою казкою ви працювали вдома? (Над літературною казкою "Бідні привиди").

 Хто її автор?

 На якій планеті відбуваються події казки?

 Чим вона незвичайна?

 Вибіркове читання

 Доведіть свої відповіді на запитання рядками з твору. Що заважало жити привидам?

 Що запропонував наймудріший привид?

 Чому вони вирішили полетіти саме на Землю?

 Як розпочався політ на Землю?

 Який художній прийом Джанні Родарі використовує у цій частині твору? (Чотири кінцівки однієї казки).

 Стратегів "Займи позицію"

У різних місцях класу розміщено картки з цифрами 1,2,3, 4.

 Яку кінцівку, на вашу думку, варто обрати? Проголосуймо. Підійдіть до картки з порядковим номером кінцівки, яку вважаєте найвдалішою.

Учні розподіляються на групи залежно від того, яку кінцівку обрали. Свій вибір треба обґрунтувати. Допускається перехід учнів з групи в групу, якщо їхні переконання а ході обговорення змінилися.

Повідомлення теми і мети уроку (2-3хв)

І. Емоційне налаштування на сприйняття теми

 У якому розділі розмішено цю казку?

 Що допомагає дійовим особам подолати всі перешкоди, не потрапити у пастку, вийти з випробувань переможцями? (Розум і сила).

 Що сильніше за силу? (Розум).

 Де ж вони набратися розуму? (У Країні знань).

Тож помандруємо і ми до Країни знань. Це назва розділу. Прочитайте вступ до теми. Пригадайте що таке оповідання.

Повідомлення теми уроку Сьогодні ви ознайомитеся з науково-художнім твором. У чому особливість цього жанру? Прочитайте

в підручнику.

Тож помандруємо і  ми до Країни знань. Це назва

наступного розділу Прочитайте вступ до теми. Пригадайте, що таке оповідання, I. Повідомлення теми уроку

Сьогодні ви ознайомитесь з науково-художнім ' у чому особливість цього жанру? Прочитайте

Педагог демонструє завдання уроку.

 I.Повідомлення вчителя про життя і творчість Паоли Утевської

2.Ознайомлення зі змістом твору:

учні закривають книжки і слухають твір у виконанні однокласників, які підготувалися до уроку заздалегідь . дівчинка читає текст від імені автора, а двоє  хлопчиків відтворюють діалог між дідусем і онуком.

З Повторяє сприймання тексту. Складання плану учні перечитують твір повторно. Педагог зупиняє читання у найважливіших місцях оповідання і пропонує зафіксувати головну думку прочитаної частини [таким чином на дошці поступово з’явиться складний  план твору). Робота проводиться поетапно. Кожну частину вчитель унаочнює відповідним слайдом.

_ 3 чого все почалося?

— Озвучте розмову Костика і дідуся.

- Про що розповідає ця частина тексту? (Учень розставляє таблички з назвами квітів на підвіконні біля відповідних рослин: алое, фікуса, водяної пальми)..

Тут і далі педагог фіксує план на дошці. І План

  1. Незвичайний ліс на малюнку!

а) рослини на вікні;

Читання з позначками

--- Прочитайте текст, починаючи з другого абзацу. Олівцем на полях ставте позначку"+” поряд з новою інформацією, шукайте у творі наукові факти.

— Де батьківщина фікуса? Сформулюйте наступний пункт плану.

б) далека Індія — батьківщина фікуса;

— Додайте до плану нові наукові факти.

в) використання листків фікуса для записів.

Читання з передбаченням

 — Розгляньте малюнки до твору. Спробуйте передбачити, про що йтиметься далі.

  1. На чому люди писали:

Заповнення таблиці *Що знаю? Що дізнався? Що Дізнатися?”

- Пригадайте проект “ Людина без книги — як криниця без води ”, над яким ми працювали в 3-му.

Учні за трьома варіантами (по радах) опрацьовують по сторінці тексту. По завершенні роботи розповідають про результати пошуку. Педагог фіксує відповіді у таблиці за допомогою карток з опорними словами. Новими знаннями діляться учні І ряду.

Як обробляли єгиптяни матеріал для писання? Чи єна малюнку стародавні книжки? Доведіть це словами тексту.

Об’єднайте опорні слова у речення. Додають іще один пункт плану.

а) єгиптяни винайшли папірус;

Учні змінюють табличку біля рослини “ Водяна пальма" на" Циперус папірус".

Про свої відкриття нового розповідають учні II ряду.

 Які наукові факти ви знайшли в тексті?

 Про яку країну розповіла автор?

 Яким попередником паперу користувалися в Єгипті?

 Чому до таблиці слід внести слово “ книга ”? Додають іще один пункт плану.

б) греки виготовляли пергамент;

Учні III ряду діляться своїми відкриттями.

 Прочитайте, як експериментував Цай Лунь.

 Розкажіть про виготовлення сучасного паперу. Продовження складання плану.

в)   винахід китайця Цай Луня.

  1. Виготовлення сучасного паперу:

а) сировина для паперу;

 З чого виготовляють папір?

 Який пристрій головний у цьому процесі?

б) папероробна машина.

— Об’єднайте опорні слова у речення.

  1. Обговорення плану

Педагог привертає увагу учнів до створеного плану.

 Як можна назвати такий запис? (План).

 Що у ньому незвичного? (Наявність підпунктів). — Такий план називають складним. Він допомагає

детально відтворити зміст великого твору.

 Що ви хотіли б іще дізнатися про гостей з далеких берегів?

Заповнюють у таблиці графу “ Що хочу дізнатися?".

  1. Узагальнення набутих знань (3-4 хв.)

Вправа “ Віднови послідовність"

Учні працюють у групах. Отримують конверти з картками і виконують завдання: відновити послідов­ність викладу фактів у прочитаному творі. Правильний варіант виконання завдання

Індія, фікус, Єгипет, папірус, Греція, пергамент, Китай, Цай Лунь, папір.

Домашнє завдання за вибором учнів: переказу­вати текст за планом; написати есе “ Що я знаю про рослини ”; створити презентацію “ Як виготовляють папір ”. •

Джерело: Галина КЛИМОВА вчитель-методист. учитель початкових класів Мелітопольський НВК №16. Запорізької обл. © «Учитель початкової школи», 2017, №1