Мета. Ознайомити учнів з термінами "імен­ник", "назви істот", "назви неістот". Вчити розпізна­вати іменники — назви істот та іменники — назви неістот, групувати слова за питаннями. Розвивати увагу, зв'язне мовлення, логічне мислення, пам'ять, читацький інтерес.

Обладнання: таблиця, тлумачний словник, предметні малюнки, запис на дошці, мультимедійна презентація.

Хід уроку

 І. Організація класу.

 ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

--- Який розділ ми зараз вивчаємо?

--- Що вивчали на попередньому уроці?

  1. Каліграфічна хвилинка.

--- Каліграфічно запишемо букви і буквосполучення:

          Кк Кк В в Ввв ки ил лим ве ед мі дь

  •          --- Які слова можна утворити? (Килим, ведмідь).
  •          --- Яке питання поставимо до слова килим? (Що?)
  •          --- Що ж означають слова килим і ведмідь, дізнає­мося із довідкової скриньки.

(Килим — тканий виріб із візерунками для оздоб­лення стін, покривання підлоги). Слайд.

  •          --- Складімо словосполучення з цим словом (ки­лим тканий, ворсистий, оксамитовий, дорогий, квіт­частий).
  •          --- Введімо це слово в речення. (Усе в дворі вкрив білий сніжний килим. У кімнаті над ліжком висить дорогий килим).
  •          --- Запишімо одне речення на дошці та в зошитах (на вибір). Підкреслимо орфограму у словниковому слові.
  •          --- На яке питання відповідає слово ведмідь? (X т о?)
  •          --- Прочитаймо тлумачення слова.

(Ведмідь — великий хижий звір із густою буро*>> білою чи чорною шерстю, що живе у дрімучих лісах, високих горах та на Півночі). Слайд.

  •          --- Побудуймо словосполучення (побачити ведмедя, зустрітися з ведмедем, ведмідь ричить).
  •          --- Складімо речення з цим словом. (Бурий вед­мідь водиться в Карпатах. Білого ведмедя ми бачили в зоопарку).
  • --- Запишіть самостійно одне речення, підкрес­літь орфограму.

Гра "Розтлумачуємо". Слайд.

Ведмежа послуга...                       бути злим, насупленим

Ведмідь на вухо наступив...         сповільнена хода

Ведмежа хода...                            невміла послуга

Дивитися ведмедем ...                  відсутність слуху

Ведмежий куток...                        глухе місце

  1. Розподільний диктант.

--- Запишіть у дві колонки слова:

Дід, хатинка, баба, насіння, внучка, ріпка, город, мишка.

         --- Прочитайте, які слова записали в першій ко­лонці. На яке питання вони відповідають? З якої казки ці герої? Як здогадались?

 --- Прочитайте слова другої колонки. На яке питання відповідають? В якій казці зустрічаються ці слова?

         --- Отже, слова у першій колонці — це назви людей і тварин. Вони відповідають на питання хто? Слова у другій колонці — назви неживих предметів. Вони відповідають на питання щ о?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

 --- Сьогодні ми продовжимо вивчати слова, які відповідають на питання X т о? Що? Дізнаємось, як правильно називаються такі слова, і зустрінемось із зовсім новим для вас словом, яке подорожуватиме з нами країною знань. Що це за слово — дізнаєтесь трішки пізніше, після нашої подорожі. А мандруємо ми сьогодні до веселого і людного місця — ярмарку.

  • Мотивація навчальної діяльності.
  • На ярмарок прошу гуртом чи поодинці,
  • Чекають на всіх там чудові гостинці!
  • На ярмарку нашім веселім, багатім Є чим дивуватись і є що придбати.
  • Тут щедрі дарунки і саду, | городу,
  • Тут пісні і жарти — усім в нагороду.
  • Тут речі умільців ні з чим незрівнянні,
  • Барвисті стрічки, рушники вишивані.
  • Полив'яний' посуд — тарелі, горнятка,
  • Сопілки — хлоп'ятам, намисто — дівчаткам.
  • Мерщій-бо на ярмарок всі поспішайте,
  • Купуйте, милуйтесь, танцюйте і грайте!

         --- Що таке ярмарок? Чи доводилося вам бути на ярмарку? Розкажіть.

Ярмарок (нім. слово — річний ринок) — періодич­ні торги та місце, де відбувалася гуртова і роздрібна торгівля різними товарами; продавці й покупці з'їжджалися на ярмарок з різних місць, зокрема й із-за кордону.

         IV.Сприймання і первинне усвідомлення матеріалу.

1.Робота з підручником. (Авт. М.Захарійчук). Впр. 1 с. 65.

         --- На ярмарку багато людей, одні з них щось про­дають, інші — купують. Уявіть, що ми з вами на ярмарку, де звідусіль чути голоси продавців.

  1. Читання тексту в особах.
  2. Словникова робота.

Ярмарок — ринок.

Полив'яна — покрита поливою.

Полива — особливий склоподібний сплав.

Глечик — висока, кругла, переважно глиняна посудина.

         --- Що продають на ярмарку?

 --- Продовжіть речення.

На ярмарку продавали: писанки, килими, ковдри, хустки, намисто, віночки, тарелі, глечики.

         --- Яке питання можна поставити до виписаних слів?

--- Це слова, що означають неживі предмети, або неістоти.

Отже, слова-неістоти відповідають на питання щ о?

Заучування правила на с. 66.

  1. Робота з підручником. (Впр. 2, с. 66).

         --- Прочитайте текст.

--- Хто повертався з ярмарку? (Ведмідь, лисиця, їжак).

         --- Які з цих слів словникові?

 --- Продовжіть речення.

З ярмарку поверталися: ведмідь,..., ... .

--- Яке питання можна поставити до цих слів? (Хто?)

         --- Що означають ці слова? (Живі предмети).

         --- Тобто істоти. Отже, слова-істоти відповідають на питання хто?

Заучування правила.

  1. Виконання практичної роботи учнями.

         --- Дайте відповіді на питання впр. 3.

         --- Що купив ведмідь? (Ведмідь купив діжку меду).

         --- Що несе лисиця? (Лисиця несе солодкого півника на паличці).

         --- Хто купив нитки? (Нитки купив їжак).

(Речення учні записують у зошитах і на дошці).

  1. Ознайомлення учнів з терміном "іменник".

--- Настав час дати ім'я словам — назвам істот та словам — назвам неістот. Яке саме? Дізнаємось з кросворда. Слайд.

  1. V. Осмислення нових знань.

Аналіз змісту правил.

         --- Послухай вірш про іменник.

Який співець, поет, письменник

Уперше слово вигадав - іменник?

Іменник. Він узяв собі на плечі

Велику справу — називати речі;

Ім'я, найменування і наймення,

Робота, біль і радість, і натхнення.

         --- Яку ж роботу виконує іменник? (Він називає речі).

Заучування правила за підручником.

  1. VI. Закріплення поняття "іменник".

Робота в групах. Ігрова вправа "Добери словечко".

1 група добирає слова — назви істот із казки "Горобець і билина".

(Горобець, коза, вовк, люди, воли, шуліка, кури).

         2 група добирає слова — назви неістот із казки "Як дівчина короля перехитрила".

(Нитки, куделя, веретено, сито, глечик).

         3 група добирає слова — назви істот з казки "Міньба".

(Кінь, віл, баран, порося).

         4 група добирає слова — назви неістот з казки "Горобець та билина".

(Билина, вогонь, вода, довбня).

VII. Підсумок уроку.

--- Продавці збираються додому, а нам час до класу.

         --- На які питання відповідають слова - назви не­істот та істот?

Гра  «Перетворімо істоту на неістоту».

  • 3 м на полі він росте, а з р у воді живе? (Мак - рак).
  • 3 у смачний пшеничний білий хліб, а замініть у на і — лісовий звірок, який стрибає по деревах (Булка — білка).
  • 3 л — риба прехороша, а з т —звичайна огорожа. (Лин — тин).

 VIII. Домашнє завдання.

Джерело : науково-методичний журнал «Початкова школа» № 6 2017, Лідія Вітковська, старший вчительЛуцького НВК « Гімназія №14 імені Василя Сухомлинського»