Тема. Узагальнення знань за темою "Речення".

Мета. Узагальнити вивчене про речення, формувати вміння застосовувати набуті знання під час виконання практичних вправ, учити аналізувати свої досягнення та досягнення своїх однокласників на уроці; створювати ситуацію успіху для всіх учнів класу; розвивати мовлення учнів, збагачувати словниковий запас, виховувати любов до мами та любов до природи.

Обладнання: схеми-опори, папки з індивідуаль­ними завданнями, малюнок із зображенням сонечка, маленькі малюнки сонечка.

                                              Хід уроку

         І. Організаційний момент.

  • Промовляння заклинки до сонечка (хором).
  • Сонечко, сонечко, ми — твої діти,
  • Ми хочемо жити, рости і радіти.
  • Купатись у теплих твоїх промінцях,
  • Радість і щастя нести у серцях!
  • Даруй нам яскраві свої промінці —
  • Всі будемо розумники і молодці!

ІІ.Повідомлення теми уроку.

Наш сьогоднішній урок — сонячний. Щойно ми за­просили у гості сонечко, яке буде з нами на уроці. Разом із сонечком повторимо все, що вивчили про речення. Подивіться на сонечко, спіймайте його усмішку і поселіть її у себе на обличчі.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

(На дошці паперове сонечко, завішене паперовими хмарами).

Як бачите, сонечко наше затягнуте хмарками. Давайте визволимо сонечко — проженемо хмари. Для цього потрібно дати відповіді на запитання, які є на хмаринках. Працюймо активно, щоб швидше засяяло сонечко.

IV.Повторення вивченого про речення (запитання на хмарках).

  • Що ви знаєте про речення?
  • Які бувають речення?
  • Що ви знаєте про розповідні речення?
  • Коли в кінці розповідного речення ставиться знак оклику?
  • Навести приклади розповідних речень.
  • Які речення називають питальними?
  • Навести приклади питальних речень.
  • Які речення називають спонукальними?
  • Коли в кінці спонукального речення ставиться знак оклику?
  • Навести приклади спонукальних речень.
  • Як підкреслюються головні слова в реченні?

--- Ось і засяяло наше сонечко. Перші весняні промінці ласкаво зігрівають землю, припрошуючи людей до праці. То ж сонечко принесло на своїх промінчиках працю. А я пропоную вам старанно попрацювати в зошитах, виконавши хвилинку каліграфії. (До сонечка прикріплюю промінчик зі словом праця).

V.Каліграфічна хвилинка.

С ссо он еч чк ко сонечко Складіть речення зі словом сонечко. Підкресліть у ньому головні слова.

--- Ви старанно попрацювали, тому сонечко дарує вам усмішку.

(До сонечка прикріплюю промінчик із написом усмішка).

  1. VI. Вправи на закріплення знань про речення.

Завдання 1.

Подивіться на дошку і визначте, чи всі висловлювання є реченнями? Чому?

  • Кожна людина може
  • Для мами найбільшим щастям є її діти.
  • Для українців найбільшим щастям є
  • А ти почуваєшся щасливим?
  • Будьте щасливими і робіть щасливими інших!

Хто з вас почувається щасливим? Чому? (Учні будують

свої відповіді, користуючись схемою-опорою Я думаю... Тому що ... Отже...).

Сонечко подарувало нам щастя. Кожному із вас діста­лося по краплині щастя від сонечка, а ви умійте його зберегти, щоб почуватися щасливим. (Прикріплюю наступний промінчикщастя).

Завдання 2.

Прочитайте вірш у своїх папках для самостійної роботи.

Коли нам весело буває?

Як пташка в гаї заспіває І співом серце звеселяє.

Коли ми деревце маленьке

Посадимо, старанно обкопаємо.

Коли ми зробимо щось гарне.

Тоді нам весело буває.

І ти не виростай байдужим.

Неси у світ цей радість, друже!

--- До чого нас закликає автор цих рядків?

Отже, сонечко дарує нам радість. Адже сходу сонця радіє і людина, і пташина, і деревина. Все, що є на землі. (До сонечка прикріплюється промінчик радість).

Завданнядля самостійної роботи.

Виписати із вірша питальне речення (хлопці), роз­повідне речення (дівчатка І ряду), спонукальне (дівчатка II ряду).

Фізкультхвилинка. (Вправа "Дощик").

--- Отже, сонечко нам дарує здоров'я.

Робота з підручником (автор М.Захарійчук).

Вправа 1, с. 14.

  • Читання тексту.

--- Про кого цей текст?

--- Хто його автор?

--- Чого боялася маленька Зоя?

  • Прочитайте останній рядочок тексту. Чому Зоя перестала боятися?

--- Так, Зої допомогла мамина любов. Вона така ж сильна і гаряча, як сонечко.

Сонечко і мама дарують нам любов. (Прикріплюю промінчик любов).

Завдання 3.

Списати із вправи 1 (с. 14) речення, виділені темним шрифтом. Виділити головні слова і встановити зв'язок слів у реченнях.

Завдання 4.

На дошці вивішую плакат із віршем.

Я — весна! Я для всіх чарівна й запашна!

Я — найкраща у світі пора!

Дуже любить мене дітвора!

Я природу усю обійду!

Приголублю я вишню в саду!

І поснулих жучків розбуджу!

І фіалкам цвісти накажу!

Скільки людям краси я дарую!

Я усіх їх щороку дивую!

--- Подивіться уважно на кожен рядочок цього вірша. Чим він цікавий? (Укінці кожного речення стоїть знак оклику).

--- Чому весна — найкраща пора?

--- Сонечко дбайливо прогріває землю, і вона вкрива­ється різнобарвним квітковим килимом. До сонечка тягнуться голівки квітів і гілочки дерев, кожна стеблинка і травинка. Сонечко несе на своїх промінцях красу — красу всього живого. (Прикріплюю промінчик краса).

--- Складіть спонукальне речення зі словом весна, висловлюючи прохання або наказ (користуючись віршем як підказкою). (Усно).

VII. Підсумок уроку (рефлексія).

  • От і добігає кінця наш урок. Давайте перевіримо, як ми повторили правила. Виправте неточності, якщо помітите У моїх твердженнях.
  • --- Речення виражає ... питальну інтонацію.
  • --- У кінці розповідного речення ставиться ... знак питання.
  • --- Питальне речення — речення, в якому про щось розповідається.
  • --- У спонукальному реченні виражається ... запитання
  • --- Головні слова у реченні підкреслюються ... хвиляс­тими лініями.
  • ? Який вид роботи на уроці вам найбільше сподобався?
  • ? Чи були такі моменти, коли ви відчували певні труднощі? Які саме?
  • ? Кому з учнів ви б хотіли зробити комплімент за роботу на уроці?
  • Сонечко подарувало нам красу, тепло, радість, щастя, працю, любов, адже Сонце — джерело життя на землі.
  •  Сонечко ясне нам світить і гріє,
  •  Землю леліє материнським теплом.
  •  В негоду дбайливо і ніжно укриє,
  •  Мов тонким серпанком, теплим крилом.
  •  Від сонечка вся ця краса незрівнянна —
  •  Барвиста веселка і дощик рясний,
  • Пахуча фіалка й суничка рум’яна,
  • Озера й річки погляд ясний.
  • Від сонечка діти ростуть і сміються.
  • Радіють ліси і річки, і поля.
  • Виблискують роси, і дощики ллються,
  • І сяє-квітує умита земля.
  • Ми дякуєм сонцю за радість, здоров'я —
  • їх щедро дарує усім нам щоднини,
  • І просимо щиро — даруй нам любові,
  • Миру і щастя пошли Україні!

                                                                      АІ.Терещук

На сьогоднішньому уроці ви показали себе розумни­ками. Ви були активними, мудрими, старанними, друж­ними. Дякую вам за співпрацю на уроці! На екрані успіш­ності сьогодні вивісимо фото тих учнів, яким робили компліменти за роботу на уроці, і тим, хто отримав оцінки високого рівня. А також школярам, яким я хочу зробити комплімент. Виставлення оцінок найактивнішим учням у щоденники з індивідуальними коментарями на перерві.

VIII.Домашнє завдання.

--- Сонечко дарує вам маленькі сонечка, на звороті яких записано по одному слову. Складіть розповідне, питальне і спонукальне речення із цим словом.

Джерело : науково-методичний журнал «Початкова школа», №4 2017, Алла Терещук, вчитель початкових класів вищої категорії ЗОШ І-ІІІ ст. с. Деревок Любешівського р-ну Волинської обл.