Мета: навчити добирати асоціативне слово до трьох заданих слів; будувати асоціативні ланцюжки шляхом вільних асоціацій; розгадувати загадки, шаради; розвивати вербальне логічне мислення, уміння спостерігати, аналізувати; виховувати уважність.

Обладнання: посібник «Планета Міркувань. 4-й клас» (с. 7—14); завдання на картках для груп, папір, олівці, демонстраційні таблиці.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

Дзвінок покликав на урок

Тож працювати час:

Цікаві вправи і завдання

Уже чекають нас.

 ІІ. Актуалзація опорних знань та умінь учнів

Розумова розминка

Учитель. У третьому класі ви дізналися, що таке асоціативне мислення. Давайте пригадаємо, що ми знаємо. Асоціація — це те, що пов'язане в нашій пам'яті чи уяві з якоюсь річчю.

Вправа «Перевір себе»

Учитель зачитує всі пари слів, в яких два слова пов'язані між собою за смислом. Через хвилину зачитує лише перше слово, а учні повинні згадати і дописати друге.

 Варіант 1

Перерва — урок;

шум — вода;

футбол — м’яч;

щоденник — оцінка;

голка — нитка;

дерево —листя;

річка — купатися;

сонце — окуляри;

ручка — чорнило.

 Варіант 2

Замок — ключ;

дошка — крейда;

постіль —сон;

підлога — килим;

обід — борщ;

щітка — зуби;

яблуко — компот;

хлопчик — м’яч;

олівець — папір;

дерево —листя.

 Інтерактивна вправа «Мікрофон»

(Учні один за одним підходять до столу, дістають із «чарівного мішечка» картоплину із завданням та відгадують слово за асоціаціями.)

1). Пальма, молоко, горіх — (кокос).

2). Шапка, ліс, кошик, суп — (гриб).

3). Відпочинок, море, канікули — (літо).

4). Сумка, тварина, Австралія — (кенгуру).

5). Портфель, зошит, дитина — (учень).

6). Солдати, дисципліна, генерал — (армія).

Технологія «Бліц-контроль»

Загадки

Підручник «Планета Міркувань» (с. 7—8).

(За відгадування загадок із кожної таблички учні отримують певну кількість балів.)

 Перша табличка (1 бал)

1. У домі замерзає, а на вулиці — ні.

2. Надворі горою, а в хаті — водою.

3. Біжать чотири брати, не можуть один одного наздогнати.

4. Біле, як сніг, надуте, як міх, лопатами ходить. а рогом стоїть.

5. Хто трьома зубами сіно їсть?

6. Плету хлівець на четверо овець, а на п’ятий — окремо.

7. Іншим шиє, а сама — гола.

8. Що вниз вершиною росте?

9. Удень спочиваю, а вночі літаю.

Маю круглі очі — бачу серед ночі.

10. Нема ніг, а біжить, нема рук, а з рукавами, постійно рухається, а сама не пересувається.

11. Спершу блиск, за блиском тріск, за тріском хлоп.

12. Боїться звір гілок моїх,

гнізд не будує птах на них,

в гіллі уся краса моя.

Скажіть швиденько,

хто ж то я?

 Друга табличка (2 бали)

1. Сам не біжить, а стояти не дозволяє.

2. Що без леза та без зуба

Розтина міцного дуба?

3. Хто все чує. та нічого не розказує?

4. З ногами, та без рук; зі спиною, та без голови.

5. У дерев'яних грудях біле серденько.

6. Без рук, без ніг, а всіх вкладає у постіль.

 Третя табличка (3 бали)

1. Живуть в одній хаті. Один думає, один говорить, один нюхає, двоє дивляться, двоє слухають. Що то за хата і хто у ній живе?

2. Не стукне, не грюкне, не брякне, а через вікно зайде.

3. Тисяча братів підперезані одним поясом.

4. Коло носа в'ється, а в руки не дається.

5. Чотири ходаки, два бодаки, один помахайло.

6. У чубатих дочок по сімсот сорочок,

По сімсот спідничок, а без черевичок.

7. На виделці сидять,

Жовті ніжки висять.

8. Починає він копати, заміняє три лопати.

9. Чорний Іван, дерев'яний каптан.

Де носом проведе, там помітку кладе.

10. Білий, як сніг, живе в океані, голова — над водою, живіт — під водою, гроза кораблів.

Четверта табличка (4 бали)

1. Ніг нема, а йде, очей нема, а плаче, пливе, а не корабель.

2. Крил не має, а навколо Землі літає.

3. Крилами махає, а полетіти не може.

4. Яке взуття у вогні гнеться, а з ніг не скидається?

5. Не розбивши горщика, не з’їсти кашки.

6. У животі — лазня, у носі — сито, на голові — ґудзик, одна рука — і та на спині.

7. Що за гість, що сам себе їсть?

 П’ята табличка (5 балів)

1. Крута гора, що не крок, то й нора.

2. Самі — верхи, а ноги — за вухами.

3. Живий по неживому б’є, живий мовчить, а неживий звучить.

4. Як ходять, то повні, як стоять, то порожні.

5. П'ятдесят два орли, а тільки одне яйце знесли.

6. Живе без тіла, говорить без язика, ніхто його не бачить, а всякий чує.

7. Шість ніг, дві голови, чотири ока, два носи, один хвіст. Хто це?

8. Він і гріє, і пече,

і, як зайчик, грається.

Схочеш взять його — втече

і мерщій сховається.

9. Сопе, хропе, часом чхає,

сюди-туди зазирає,

на морозі замерзає,

бо одежини не має.

10. По дорозі я йшов,

дві дороги знайшов,

по обох пішов.

11. По залізу залізо біжить,

а під залізом дерево лежить.

 ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Повідомлення теми і мети уроку

Учитель. Сьогодні ми закріпимо знання про асоціативне мислення, навчимося будувати асоціативні ланцюжки шляхом вільних асоціацій.

Вправа «Мозковий штурм»

16.09.2014-1-3

Колективна робота

Учитель. Яка подібність між словами, що внизу. Знайди прикметник, що підійде до кожного з цих слів:

Сон — стіл — цукерка

(Сон - солодкий, коли хочеш спати; цукерка солодка від цукру; стіл солодкий, коли на столі солодощі.)

  • Ніж, слово, їжа — (гострі)
  • Кропива, біль, перець — (пекучі)
  • Думка, слово, постріл — (влучні)

 Самостійна робота

Вправа «Знайди пару»

(Користуємося підручником «Планета Міркувань» (с. 12, № 2).)

Наприклад. Гроші — гаманець, дерево — гілки.

— Об'єднай у пари слова за їх асоціативним зв'язком. Назви слово, що не має пари.

1). Гроші, дерево, зима, вірш, сметана, дівчина, гаманець, грім, молоко, екран, гілки, плаття, сніг, блискавка, фільм.

2). Світло, будинок, скрипка, футбол, пустеля, музика, цегла, гора, дівчинка, вершина, картина, лялька, м'яч, день, фарби.

3). Очі, школа, волосся, стрижка, спека, окуляри, велосипед, тісто, урок, цвях, булочка, телефон, педаль, молоток, літо.

 Релаксаційна хвилина

Учитель. Оленка нарахувала на подвір’ї 3 голови кролів і 4 голови котів. Скільки ніг нарахувала дівчинка у всіх тварин?

(Ніскільки, тому що у тварин — лапи.)

 IV. Узагальнення й систематизація знань та умінь учнів

Учитель. Ми сьогодні на уроці добре працювали. Навчилися за асоціаціями розв'язувати задачі, утворювати вільні асоціації. Тож давайте узагальнимо й систематизуємо наші знання у вправі «Асоціативні ланцюжки».

 Вправа—гра «Подумай»

Учитель. Знайди зв'язок між двома сусідніми малюнками в ланцюжку. Поясни свої міркування.

16.09.2014-1-4

16.09.2014-1-5

Міркуй так: У лісі росте гриб лисинка, а також живе тварина лисичка, лисичка ловить мишей, миша любить сир, хробачок у яблуку робить дірки, схожі на дірки у сирі, хробачок також любить дірявити гриби, боровик також гриб, як і гриб лисичка.

Тренувальні вправи

Робота в групах

Вправа «Намалюй свій ланцюжок»

(Клас поділяється на групи. Кожна група вибирає лідера, який одержує картку з малюнком, що є стартовим словом у логічному ланцюжку.)

а) пролісок;

б) мед;

в) дубок.

Весела хвилинка

Подорож у країну Шарад (с. 10)

16.09.2014-1-6

Учитель. Відгадайте шаради, вписавши частини слова у клітинки.

 1. На початку — це тварина,

Що океани борознить.

Далі — вигук, зойк дитини,

Як у неї щось болить.

А разом — країна східна,

І могутня, і привітна.

Якщо зможеш — відгадай.

Звуть її усі   ? ? ? ? ?

  2. Перший склад — це вигук пташки.

Триста літ живе вона.

Другий склад — звичайна карта,

У колоді головна. ? ? ? ? ? ?

  3. Ноти дві разом складеш —

Свій життєвий шлях знайдеш. ? ? ? ?

  4. Три займенники складіть,

Руки чистими зробіть. ? ? ? ? ? ?

  5. Займенник першим виступає.

Далі нота щось співає.

А як разом їх складеш,

Морську віддаль враз знайдеш. ? ? ? ?

  6. Два займенники склади —

В них дерева посади. ? ? ?

  7. Перший склад — це третя нота.

Другий склад — число, вже сотня.

Разом їх коли складеш,

То поселення знайдеш.

Чи велике, чи мале,

Всякий люд у нім живе. ? ? ? ? ?

  8. Перший склад — остання нота.

Вже весна — іде робота.

Два займенники додай —

І у поле вирушай.

Годі, друже, мріяти.

Зерно треба ? ? ? ? ?

  9. Назва гір — власний іменник

містить в собі три частини:

Рибу, сполучник, займенник.

Відгадай за півхвилини. ? ? ? ? ? ? ?

  10. Назву річки й голос дужий якщо разом об’єднати,

Ти на сході України назву краю зможеш дати. ? ? ? ? ? ?

 1) Китай, 2) картуз, 3) доля, 4) вимити, 5) миляями, 7) місто, 8) сіяти, 9) Карпати, 10) Донбас.

V. Підсумок уроку

Учитель. Давайте підіб’ємо підсумок «Мозковим штурмом». Про що ми говорили на уроці?

(Учитель звертає увагу на побудований на дошці «Асоціативний ланцюжок». Учні повторюють і пояснюють, як об'єднати у пари слова з їх асоціативним зв'язком; що таке вільні асоціації.)

Учитель. Підрахуємо кількість індивідуальних фішок.

Рекомендації:

  •  Кожне завдання має свою «вартість» у балах. Так, наприклад, вправи 1, 2, 3 можна оцінити у 1 бал, вправу 4 «Асоціативні ланцюжки» — у 3 бали.
  • Групи працюють в індивідуальному темпі. Учитель перевіряє й обговорює з групами кожне виконане завдання, пояснює образні порівняння. Якщо є помилка, то надається шанс її виправити, але після цього команда отримує тільки півбала.
  • Можна відзначити додатковим балом команду, члени якої жодного разу не сварилися, працювали тихо й поважали працю інших.
  • Можна роздати наліпки учням, які мають найкращі результати роботи.
Марія СИДОР,
учитель початкових класів ЗОШ № 97, м. Львів
Перша всеукраїнська газета для першого вчителя
«Початкова освіта» № 7 (727), квітень 2014