ЗДОРОВ'Я ДІТЕЙ – БАГАТСТВО НАЦІЇ.
РОЗДІЛ II. РОЗРОБКИ ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ
ДО УРОКІВ КУРСУ «ОСНОВИ ЗДОРОВ'Я»,
ВИХОВНИХ ГОДИН
РОЗДІЛ II. РОЗРОБКИ ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ
ДО УРОКІВ КУРСУ «ОСНОВИ ЗДОРОВ'Я»,
ВИХОВНИХ ГОДИН
Мета: ознайомити учнів із правилами догляду за тілом та руками; розширити знання про шкіру людини, її роль у життєдіяльності всього організму; ознайомити з основними правилами загартування організму; розвивати уважність, активність, мовлення; виховувати дбайливе ставлення до свого здоров'я.
Обладнання: демонстраційний матеріал; малюнки; лупа; діафільм «Мийдодір»; мікроскоп.
Хід заняття
І. Організаційний момент
Дзвоник нас усіх покликав, бо до праці час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
На урок з охорони життя поспішаймо,
Бо здоров'я — основа усього на світі,
Здоровими бажають бути всі діти.
Для цього потрібно щоденно вмиватись,
Робити зарядку і тепло вдягатись,
Себе гартувати водою і сонцем
І солодко спати з відчиненим віконцем.
Діти дарують одне одному посмішку.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
- На попередньому занятті ми вивчали тему «Правила особистої гігієни (догляд за очима)».
Пригадайте ці правила. (Учні по черзі пригадують правила, що вивчили на попередньому занятті.)
Вікторина «Так чи ні?»
1) Уранці, прокинувшись, я вмиваюсь. (Так)
2) Прийшовши до школи, я рівно сиджу. (Так)
3) Спинку намагаюсь нерівно тримати, щоб легше з сусідом було задиратись. (Ні)
4) Люблю телевізор дивитись щодня по пів дня. (Ні)
5) Коли залетить до ока смітинка, швиденько шукаю брудненьку ганчірку. (Ні)
6) Очима я бачу. (Так)
7) Очима я чую. (Ні)
8) Очима сприймаю навколишній світ. (Так)
ІІІ. Підготовка до сприймання нового матеріалу
- Відгадайте, хто це говорить.
? Я — друг у справі чистоти
Але я худну від води. (Мило)
? Свої чорні ручку і ніжки
Не потер він мною й трішки. (Мочалка)
? Я прозора, холодненька,
А буваю ще й тепленька.
Мною, діточки, вмивайтесь
І здоровими зростайте. (Вода)
- Діти, чи користуєтеся ви милом, мочалкою, рушником, водою?
- Навіщо ви їх використовуєте?
IV. Повідомлення теми та завдань заняття
- Сьогодні ми дізнаємося про правила догляду за своїм тілом та руками. Навчимося дотримувати цих правил, адже без них ви не будете здоровими.
Завдання
1) Розширити свої знання про шкіру людини, її роль у житті всього організму.
2) Навчитися дотримувати правил гігієни тіла та рук.
3) Ознайомитися з правилами загартування свого тіла.
4) Удосконалити навички особистої гігієни кожного.
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Практична робота
Учні розглядають свою шкіру на руках за допомогою лупи.
- Що ви бачите на шкірі? (Отвори і багато волосинок)
- Прикладіть руку до парти. Що ви відчули? (Холод)
- Що ви відчуваєте, якщо візьмете до рук лід? (Холод)
- Що ви відчуваєте, приклавши руку до плити? (Тепло)
- Що відчуваєте, якщо берете до рук їжака?
2. Розповідь учителя про шкіру
- Отже, шкіра людини пов'язує нас із навколишнім середовищем. Завдяки дотику до шкіри ми відчуваємо холод, небезпеку тощо.
Тіло людини вкрите шкірою, що захищає його від різноманітних ушкоджень. Крізь шкіру в тіло не можуть проникнути вода, мікроби.
Крізь отвори на поверхню шкіри виступають жир і піт. Жир пом'якшує шкіру, а піт випаровуючись охолоджує наше тіло, унаслідок чого воно не перегрівається. З потом виділяється різні не потрібні речовини.
Коли людина поранить шкіру, на місті ранки утворюються гнійники. Тобто у місці пошкодження з'являються шкідливі для організму часточки. Уявіть, що людина народилася без шкіри. Що тоді було б? Наше тіло нагадувало б суцільну рану. Шкіра ніби щитом захищає організм від хвороботворних бактерій та бруду. Саме вони накопичуються на поверхні тіла. Вони закупорюють пори шкіри, унаслідок чого знижуються шкірне дихання, потовиділення, забруднюється білизна.
3. Гігієнічні вимоги до догляду за тілом та руками
?? Слухання вірша
1) Розширити свої знання про шкіру людини, її роль у житті всього організму.
2) Навчитися дотримувати правил гігієни тіла та рук.
3) Ознайомитися з правилами загартування свого тіла.
4) Удосконалити навички особистої гігієни кожного.
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Практична робота
Учні розглядають свою шкіру на руках за допомогою лупи.
- Що ви бачите на шкірі? (Отвори і багато волосинок)
- Прикладіть руку до парти. Що ви відчули? (Холод)
- Що ви відчуваєте, якщо візьмете до рук лід? (Холод)
- Що ви відчуваєте, приклавши руку до плити? (Тепло)
- Що відчуваєте, якщо берете до рук їжака?
2. Розповідь учителя про шкіру
- Отже, шкіра людини пов'язує нас із навколишнім середовищем. Завдяки дотику до шкіри ми відчуваємо холод, небезпеку тощо.
Тіло людини вкрите шкірою, що захищає його від різноманітних ушкоджень. Крізь шкіру в тіло не можуть проникнути вода, мікроби.
Крізь отвори на поверхню шкіри виступають жир і піт. Жир пом'якшує шкіру, а піт випаровуючись охолоджує наше тіло, унаслідок чого воно не перегрівається. З потом виділяється різні не потрібні речовини.
Коли людина поранить шкіру, на місті ранки утворюються гнійники. Тобто у місці пошкодження з'являються шкідливі для організму часточки. Уявіть, що людина народилася без шкіри. Що тоді було б? Наше тіло нагадувало б суцільну рану. Шкіра ніби щитом захищає організм від хвороботворних бактерій та бруду. Саме вони накопичуються на поверхні тіла. Вони закупорюють пори шкіри, унаслідок чого знижуються шкірне дихання, потовиділення, забруднюється білизна.
3. Гігієнічні вимоги до догляду за тілом та руками
?? Слухання вірша
А як прийде із заводу тато мій — поставлю воду,
Мило й щіточку подам... Ну, а вмиється він сам.
О. Журлива
Мило й щіточку подам... Ну, а вмиється він сам.
О. Журлива
- Діти, навіщо тато буде вмиватися?
- Чи вмиваєтеся ви, зранку, ввечері?
- Навіщо потрібно мити руки? Як часто ви це робите?
- Правильно, діти, адже вода змиває бруд з тіла та рук.
Людина цілий день працює. На руки потрапляє безліч мікробів. Людина їх не бачить. Для цього використовують спеціальний прилад — мікроскоп. (Показ учням приладу.) Крізь нього можна побачити безліч хвороботворних бактерій та бруду. У разі пошкодження тіла вони можуть потрапити в кров і спричинити захворювання. Необхідно дбати про чистоту свого тіла. Відкриті частинки тіла, особливо вуха, шию, руки, потрібно мити щодня.
- Діти, яким милом ви користуєтеся? (Відповіді дітей.)
- Дітям найкраще користуватися милом «Дитяче». Тепла вода з милом ретельно очищує шкіру від бруду та мікробів.
- Послухайте смішинку.
КМІТЛИВИЙ АНДРУСЬ
- Андрусю, скільки в тебе пальчиків на руках? — питає Оля.
- Знаю, — відповів Андрусь.
- Скажи.
- Стільки ж, як і в тебе.
- Діти, як би ви відповіли на це запитання? (Десять пальців)
- Чи любите ви працювати?
- Яку роботу виконуєте вдома? (Відповіді дітей.)
?? Слухання казки «Десять робітників»
- Прослухавши казку, ви, мабуть, зрозуміли, що руки виконують значний обсяг роботи. Вони забруднюються найбільше. Через руки до нашого організму може потрапити безліч мікробів, що знаходяться на руках, під нігтями. Тому нігті потрібно підстригати один раз на тиждень, а руки мити декілька разів на день, зокрема після гри, після туалету, після прогулянки й обов'язково перед їдою.
4. Частівки «Здоровим будь!»
У ч н і (по черзі)
1. З фізкультурою ми дружим, 2. Глянь: без мила і водиці
Різні вправи любим дуже. Умиваються дві киці.
«Раз, два, три, чотири!» — Язичком вмиваються,
Чути з нашої квартири. Лапками втираються.
3. Я до крана сам дістану, 5. А у мене, а у мене
Умиваюсь біля крана. Є гребіночка зелена.
Мию милом щоки, шию Я нікого не прошу, —
І водою добре мию. Сам голівку причешу.
4. Кроленята — глянуть любо: 6. Я коли кінчаю їсти,
Об морквину чистять зуби. На столі у мене чисто.
І тому в них зубки цілі Скатертину не заллю,
Гострі-гострі, білі-білі. Бо порядок я люблю.
Грицько Бойко
?? Фізкультхвилинка
Водичко, водичко, Я по колу стриб та стриб
Умий моє личко, На одній нозі, як гриб.
Щоб і очки ясніли, Ще й на другій стрибу, стрибу...
Щоб і бровки чорніли, Вже мені немає стриму.
Щоб сміявся роток, Вже скачу, скачу, скачу,
Щоб кусався зубок. Наскакаюсь досхочу.
Ось тоді, як я захочу, —
Так підскочу —
Навіть хату перескочу.
VI. Продовження роботи за темою заняття
1. Основні правила загартування
- Відгадайте загадки.
? Нас промінням зігріває ? Ми вдихаєм, видихаєм,
І засмагу з нього маєм І легені розвиваєм,
Відгадайте, що це? З нього ванни не приймаєм,
Ну, звичайно... (сонце). Як же його називаєм? (Повітря)
? Нею миємось щодня.
Це основа є життя.
Як нема її — біда!
Звісно, діти, це... (вода).
Це основа є життя.
Як нема її — біда!
Звісно, діти, це... (вода).
2. Слухання вірша
Сонце стукає в віконце,
Ти не спи, як сходить сонце,
Прокидайся — й на зарядку.
А з зарядки — та й на кладку,
Через кладку на лужок,
А з лужечка — та й в садок.
М. Стельмах
3. Бесіда
- Сонце, повітря і вода допоможуть загартуватися твоєму організму. Загартування запобігає хворобам і поліпшує самопочуття. Щодня після фізичної зарядки приймайте душ або мийтеся до пояса і ретельно обтирайтеся рушником. Водночас стежте за тим, щоб вода щоразу ставала холоднішою.
Гуляйте на свіжому повітрі щодня, а за дощової погоди перебувайте під навісом. Улітку приймайте сонячні ванни.
- Згадайте «Казку про Іллю Муромця та Солов'я-розбійника». Звідки Ілля Муромець брав сили? (Із природи)
- Якщо ми загартовуватимемо свій організм, то будемо здоровими.
4. Виступ лікаря про надання першої допомоги у разі ушкодження тіла
VII. Узагальнення й систематизація знань
1. Гра «Упізнай на дотик»
У мішечку лежать мило, гребінець, рушник, яблуко, ручка. Учні мають за допомогою дотику впізнати речі.
2. Робота над фразеологізмами (в парах)
- Відповідно до зростання чисел викладіть слова. Прочитайте та поясніть їх значення.
Наприклад:
2 1 3
На, легкий, руку. (Легкий на руку)
1 3 4 2
На, руки, майстер, всі. (На всі руки майстер)
3 1 4 2
Не, рукам, давати, волі. (Рукам волі не давати)
2 4 3 1
До, рук, своїх, загарбати. (Загарбати до своїх рук)
3 1 2 4
В, держати, себе, руках (Держати себе в руках)
3 2 1 4
Під, лізти, не, руку. (Не лізти під руку)
2 3 1
Руки, розв'язати, собі. (Собі руки розв'язати)
?? Фізкультхвилинка
3. Розгадування кросворда
1. Всі його люблять, всі його чекають,
А хто подивиться — кожен скривиться.
2. Куди ступиш, всюди маєш,
Хоч не бачиш, а вживаєш.
3. Відома з віку рідина,
Усяк її вживає,
Буває хмаркою вона,
Пушинкою буває,
Бува, як скло, крихка, тверда —
Звичайна, підкажіть...
Відповіді: 1. Сонце. 2. Повітря. 3. Вода.
4. Перегляд діафільму «Мийдодір»
- Переглядаючи стрічку, зверніть увагу на те, що саме допомогло хлопчикові стати чистим.
VIII. Закріплення вивченого матеріалу
- Щойно ми отримали листа від королеви Гігієни. Ось що вона нам пише.
«Любі діти! Ви сьогодні провели урок за темою "Правила догляду за тілом, руками"».
- Якого висновку ви дійшли?
- Як зберегти тіло здоровим?
- Чому саме руки найбрудніші?
- Які правила догляду за руками ви запам'ятали?
IX. Підсумок заняття
- Що вам найбільше сподобалося на занятті?
- Що вам не сподобалося?
- Послухайте вірші, що підготували учні нашого класу.
У ч н і (по черзі)
1. Діти на усій землі — 5. Як за стіл сідають їсти,
Чималенькі і малі — Миють руки чисто-чисто
Знають правила прості: Щоб мікроб хвороботворний,
Треба жити в чистоті! Злий, страшний,
2. Умиватись чисто з милом, Такий потворний
Щоб усі тебе любили, В організм наш не проник,
Мити руки, ноги мити Від води і мила зник.
І охайними ходити. Він для зору недоступний,
3. Перед тим, як ляжеш спати, Бо на шкіру проникає,
Стригти нігті на руках Миті слушної чекає.
І так само, на ногах. 6. Отже, запам'ятайте, діти,
Щоб хорошу мати вроду. Що без мила і води
4. Завжди мило полюбляти, Неможливо в світі жити:
Щоб здоров'я добре мати. Ні туди і ні сюди!
Всі ці правила прості Будьте завжди всі здорові
Знадобляться у житті. Будьте чисті, пречудові
І не можна їх забути, Та з водичкою дружіть
Щоб завжди здоровим бути, І великими ростіть.
Щоб не трапилось біди.
Навчальне видання «Здоров'я дітей – багатство
нації», Ященко Л. В. - Х. : Вид. група «Основа»,
2015. – 126, [2] с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 1 (133)).
нації», Ященко Л. В. - Х. : Вид. група «Основа»,
2015. – 126, [2] с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 1 (133)).