5 клас
Урок – морська подорож
Тема. Узагальнення з теми «Числові та буквені вирази. Формули. Рівняння»
Мета: узагальнити та систематизувати знання, уміння і навички з теми уроку; розвивати інтерес до предмета; виховувати почуття колективізму; формувати уміння працювати групою.
Обладнання: мапа подорожі з островом скарбів (можна зробити їх рухомими), картки із завданнями.
Хід уроку
Учитель. Сьогодні у нас буде незвичайний урок. Ми вирушаємо у плавання. Ви будете піратами. Вас чекає багато несподіваних випробувань. Подолавши їх, ви попадете на острів, де знайдете скарби. Скарби – це оцінки, які ви отримаєте в кінці уроку. Для того, щоб вирушити в море, ви повинні захопити корабель.
Кожна команда отримує конверт з питаннями, на які треба дати усну відповідь.
Питання для першої команди:
- Що значить розв’язати рівняння?
- Сформулюйте властивість віднімання суми від числа.
- Сформулюйте властивість нуля при додаванні.
- Як знайти невідомий від’ємник?
- Як перевірити, чи вірно розв’язано рівняння?
Питання для другої команди:
- Який вираз називають буквеним?
- Сформулюйте властивість нуля при відніманні.
- Як знайти невідомий доданок?
- Сформулюйте сполучну властивість додавання.
- Яка рівність називається рівнянням?
Питання для третьої команди:
- Як знайти невідоме зменшуване?
- Сформулюйте властивість віднімання числа від суми.
- Яке число називають коренем рівняння?
- Чи зміниться число, якщо до нього додати нуль?
- Сформулюйте переставну властивість множення.
Учитель. Нас чекає нелегке плавання. Залишається побажати вам попутного вітру, і нехай допоможе вам фортуна! А ось і перше випробування. За нами погоня. Вам треба втекти від неї.
Кожна команда отримує картку із завданням.
Завдання. З’єднати стрілками ліву частину, що представляє собою буквені вирази, з правою частиною, де записані їх назви. Зверніть увагу, що у правій частині їх менше, ніж у лівій.
1. a – (b + c) = a – b - c |
Переставна властивість додавання |
2. a + b = b + a |
Сполучна властивість додавання |
3. (a + b) – c = b + (a – c) |
Властивість нуля при додаванні |
4. a + b + c = (a + b) + c |
Властивість нуля при відніманні |
5. (a + b) – c = b + (a – c) |
Правило віднімання суми від числа |
6. a + 0 = a |
Правило віднімання числа від суми |
7. a – 0 = a |
|
8. a – a = 0 |
Учитель. Насувається шторм. Треба протриматися.
Завдання. Спростіть вираз:
21 + 14 + х |
48 + n - 27 |
(125 + m) + 75 |
m – 57 - 23 |
(x + 220) - 186 |
56 – a - 38 |
194 – (37 + x) |
81 – a + 29 |
Учитель. Пливемо далі. На горизонті з’являється ворожий корабель. Ви повинні його захопити!
Завдання. Розв’язати рівняння:
x + 24 = 43 |
(24 – x) + 37 = 49 |
136 + x = 300 |
44 + (a – 85) = 105 |
y – 27 = 45 |
243 – (y + 83) = 112 |
760 – y = 690 |
(x + 624) – 276 = 357 |
Учитель. У нас тепер є мапа острова на якому заховано скарби. Ну що, пірати! Вперед!
Завдання. Розв’язати за допомогою рівняння задачу.
- У кошику було декілька яблук. Після того, як у нього поклали ще 15 яблук, у ньому стало 32 яблука. Скільки яблук було у кошику?
- У дівчинки була деяка кількість грошей. Після того, як вона купила своєму улюбленцеві папузі Гоші харч на 83 копійки, у неї залишилося ще 45 копійок. Скільки грошей було у Гошиної господарки спочатку?
- У кошику декілька грибів. Після того, як з нього забрали 10 грибів, а потім поклали у нього 14 грибів, у ньому стало 85 грибів. Скільки грибів було у кошику спочатку?
- У хлопчика було 16 поштових марок. Він купив ще декілька марок, після цього подарував молодшому брату 23 марки, і у нього залишилося 19 марок. Скільки марок купив хлопчик?
Учитель. А ось і таємничий острів! Залишається тільки знайти скарб.
Завдання. Придумайте задачу, яка розв’язувалась би за допомогою рівнянь:
- 1) х + 12 = 26;
- 2)
Підведення підсумків. Виставлення оцінок.
Домашнє завдання: індивідуальні картки.