Тема. Запорізька Січ.

Мета: з’ясувати становище Запорізької Січі  у складі Гетьманщини, ознайомити із життям та діяльністю І.Сірка та економічним розвитком Запорізької Січі ІІ половини XVII ст.;

Виховувати  почуття патріотизму, гордості за минуле українського народу.

Обладнання: карта «Запорізька Січ у XVI – XVII ст.», історичні документи, легенди, роздатковим матеріал до теми; сигнальні картки; хронологічні таблиці, портрети видатних діячів козацтва; експозиція картини «Запорожці пишуть лист турецькому султану».І Рєпіна.

Епіграф: « Так ось вона Січ. Ось те гніздо звідки  вилітають усі ті горді і дужі як леви. Ось звідки розливається воля  і козацтво на всю Україну.» М. Гоголь

Ключові поняття: гетьман, рада, республіка, полк, піхота.

Тип уроку: інтегрований.

Структура уроку

І. Вступна частина.

1. Вітання.

2. Мотивація навчальної діяльності учнів.

3. Представлення теми уроку і очікуваних результатів.

4. Актуалізація опорних знань.

ІІ. Основні частина.

План уроку

 1. Запорізька  січ у складі Гетьманщини.
 1. Участь запорожців у війнах з Османською імперією та Кримським ханством.
 1. Іван Сірко.
 1. Економічне життя Запорожжя.

ІІІ. Заключна частина.

Висновки.

ІV. Домашнє завдання.

Хід уроку

І. Вступна частина

1. Вітання

- Здрастуйте, діти.

2. Мотивація навчальної  діяльності учнів 

Історія будь-якого народу, як і життя людини, має героїчні і трагічні, щасливі й нещасливі сторінки. І оскільки саме  в героїзмі  найповніше виявляються національний характер народу, його душевна краса, його талант; ці сторінки особливо хвилюють і викликають почуття національної гордості. В історичному минулому  українського народу було неповторне й легендарне явище, його святиня – Запорізька Січ,що стала синонімом свободи, незалежності, людської і національної гідності. Це про неї так писав М.Гоголь: «Так ось вона Січ. Ось те гніздо звідки  вилітають усі ті горді і дужі як леви. Ось звідки розливається воля  і козацтво на всю Україну» ( епіграф уроку)

А поет  Дмитро Павличко так сказав про козаків:

« Забули ясні зорі козацький хоровід,

Бої на Чорнім морі, гармати Жовтих Вод

Забула вже Європа ту силу молоду,

що  біля Конотопа розбила вщент Орду.

Забули вже портати в Парижі та Москві,

Як шану віддавати козацькій хоругві.

Забули,тугодуми, як воля січова

Творила віщі думи, збирала в кров слова.

А ми заспіваймо, забути не даймо,

Що слава козацька жива.

3. Представлення теми, мети і завдань уроку 

З цією метою ми сьогодні проводимо наш урок – уявну мандрівку на Запоріжжя. Запишіть в зошитах  тему уроку: « Запорізька Січ в ІІ половині XVII  ст… Іван Сірко.»

Мета нашого уроку:з’ясувати становище  Запорізької Січі  у складі Гетьманщини, ознайомитись з життям та діяльністю   Івана  Сірка  та економічним  розвитком Запорізької Січі цього періоду.

Проблемне завдання уроку. Яку  роль відіграли  козаки у XVII  ст.

4. Актуалізація опорних знань

Релаксаційна хвилинка

А зараз заплющіть очі, Я пропоную вам, під звуки козацької музики, здійснити уявний політ по маршруту « Нововолинськ – Запорізька Січ». Я бажаю вам щасливої дороги, аби ви ще більше поглибили знання  про минуле нашого народу. ( Звучить мелодія). Ми наближаємося до Запорізької Січі. Розплющіть очі та скажіть, що ви побачили перелітаючи, яка картина  постала у вашій уяві? ( Відповіді учнів)Та для того, щоб увійти  до святині української історії, вам потрібна перепустка. Це – бочка медовухи та макітра вареників – улюблена страва козаків. Але отримати її ви зможете лише в тому випадку, коли відтворите  в пам’яті вивчений матеріал про козацтво.

Завдання складається з трьох геймів

 1. Міні – тести.
 1. «темна конячка» або « відгадай  історичну особу»
 1. Чи знаєте ви історичну особу?

Для роботи ми розділимося на дві команди «Побратим» та «Булава». Питання для членів кожної  команди даються  по черзі. Система оцінювання  проста – за кожну правильну відповідь команда  отримує жетон у вигляді  козацької печатки. Отже приступаймо.

І  гейм

« П»  Назвіть острів, на якому була заснована Запорізька Січ ( Хортиця)

«Б» Засновник першої Січі. ( Вишневецький)

«П» Вищий орган влади Січі. ( Рада)

«Б»Вища посадова особа на Січі. ( Гетьман)

«П»Форма козацької держави. (Республіка)

«Б» Гетьман, який створив  Українську державу ( Б.Хмельницький)

«П» Що було  атрибутом козака? ( Оселедець)

«Б» Що було атрибутом гетьманської  влади (Булава)

«П» Назвіть основну одиницю козацького війська. ( Полк)

«Б» Що становило основну частину  козацького війська: кіннота чи піхота? ( Піхота)

Отже, результати першого гейму.

ІІ гейм

Пропоную вам за характеристикою визначити історичну особу.

«Булава»

« Він – найвидатнішиій полководець після Б.Хмельницького на 1-му етапі національно- - визвольної війни. Свій хист полководця він виявив у всіх битвах 1648 року. Постійно виступав  проти будь – яких угод Речі Посполитої задля цілковитого звільнення України. ( М. Кривоніс)

«Побратим»

« Він – найвидатніший стратег національно – визвольної війни. Брав участь у всіх великих битвах. Відзначався  хоробрістю, неперевершеною волею. Він уособлював ту частину козацтва, яка завжди, підтримуючи  ідею незалежності України, прагнула « не бути ані  під королем польським, ані під урядом  московським.» (Іван Богун)

Підбиття підсумків гейму.

ІІІ гейм

«Булава»

Покажіть на карті місто, біля якого відбулася найбільша битва національно – визвольної війни ( м. Берестечко)

«Побратим»

Покадіть на карті місто, в якому  була підписана найважливіша московсько – українська угода часів національно -  визвольної війни (м. Переяслав)

Підведення підсумків гейму.

Я вітаю вас, ви всі отримали перепустки на Запорізьку Січ.


ІІ. Основна частина. 

 1.  Запорізька січ у складі Гетьманщини.

Ми з вами знаходимося на священній землі, землі козацької слави, де потягом декількох століть, жили і боролися славні лицарі – козаки. А зараз, діти, ми з’ясуємо як же складалися стосунки Запорізької Січі  з Гетьманщиною. Отже, аналізуємо перше питання. Ваше завдання: уважно слідкувати за моєю  розповіддю і дати відповідь на питання:

«Побратим»

- Як запорожці сприймали умови Білоцерківського та  Зборівського договорів.

( Договори спричинили  невдоволення  запорожців  та загострили їх стосунки з Гетьманщиною.

« Булава»

- Які наслідки мало підписання Зборівського та Білоцерківського договорів для запорожців?

( Запорожці змінили місце розташування Запорізької Січі ближче до Дніпровських плавнів, неподалік гирла річки Чортомлих).

Але насамперед давайте пригадаємо, коли були підписані Білоцерківський та Зборівський договори?  Пропоную з двох поданих дат вибрати дві правильні.

( Вчитель розміщує на дошці сигнальні картки з датами на назвами договорів та пропонує нагадати також умови кожного з договорів.)

Отже, Білоцерківський договір був підписаний 18 вересня 1651 року, а Зборівський – 8 серпня 1648 року.

Розповідь вчителя

Запорізькій січі, як ви знаєте, належала провідна роль у підготовці та розгортанні національно – визвольної війни українського народу  порти польського панування. Запорожці брали участь у військових діях проти Речі Посполитої. Досвід державного життя, який десятиліттями нагромаджувався на Запоріжжі, був творчо використаний Богданом Хмельницьким. На звільнених територіях впроваджувався козацький устрій. Однак, за умовами Зборівського договору  1648 року багато запорожців опинилися поза козацьким реєстром. Це спричинило незадоволення січовиків та  загострення їх стосунків з гетьманською владою. Не оминув запорожців тяжкий для України Білоцерківський договір. Невипадково січовики брали участь у виступах козацтва проти Гетьмана та старшини.  Напружені стосунки Запорізької Січі з гетьманом спричинили  зміну її місця розташування. У 1652 році запорожці перенесли свою столицю ближче до Дніпрових плавнів неподалік гирла річки Чортомлих.

Прояви невдоволення на Запорізькій Січі за часів Богдана Хмельницького вдавалося пригасити, вони ніколи не набували загрозливого характеру. Однак надалі стосунки Запорізької Січі з гетьманською владою. Складалися непросто, часом загострювалися аж до збройних виступів, особливо після смерті Богдана Хмельницького, коли посилилося втручання іноземних держав у внутрішню політику  України, коли почалася боротьба за гетьманську булаву.

- Отож, повернемося до запитань, поставлених мною на початку розповіді. ( Учні дають відповіді на поставлені питання). Давайте ще раз узагальнимо, як складалися стосунки Запорізької Січі з гетьманатом?

 1. 1) Дуже непросто, часом загострювалися до збройних виступів.
 1. 2) Запоріжжя постійно прагнуло бути вільним від Гетьманщини. Головним його заняттям була боротьба поти турків і татар.
 1.  Участь запорожців у війнах з Османською імперією та Кримським ханством

- Давайте пройдемось цією землею і побачимо, як боролись козаки з Османською імперією та Кримським ханством.

- Пригадайте, коли розпочалися турецько – татарські походи на українські землі? Які наслідки вони мали для України?

Розповідь вчителя

Запорізька Січ у такій ситуації стала на захист своєї країни, запорожці ніколи не зраджували своєму прагненню – боротися з загарбниками українських земель. Загальнолюдським ідеалом на довгі часи став запорозький козак – лицар честі і мужній захисник незалежної України. На своїх кораблях «галерах» та великих  човнах « чайках» вони досягли берегів Туреччини, палили її столицю, громили її військо, визволяли полонених. Запорізька Січ за цей період уславилася  своєю участю у численних військових операціях,зокрема у Кримських походах 1687й 1689 рр.; в Азов – Дніпровських походах 1665 – 1669 р.

- Скажіть, то у чому полягала  історична місія З.С.?

-

3. Іван  Сірко

Відомо, що у таких походах козаки показували чудеса героїзму. Були в козацькому війську і свої спартанці, які  полягли всі, але ворога не попустили.; були мудрі полководці. Про одного з них Івана Сірка ми сьогодні поговоримо. Це – найвидатніша постать  серед визначних вождів козацтва.

Переходимо до наступного питання. Наше завдання  - якнайбільше дізнатися про славетного вождя. Послухайте коротке  повідомлення про  Івана Сірка. ( Розповідь учня)

- Вам всім відомо, що Сірко герой багатьох народних дум, легенд та переказів. І на сьогодні окремі учнів нам підготували легенди по нього.( Розповіді учнів)

- А зараз попрацюємо з історичними документами – джерелами інформації, в яких записані перекази легенд катеринославським етнографом Новицьким  у 1894 році (Додаток1)

Працюємо у групах. Кожна з команд отримує тексти інформаційних повідомлень і ознайомлюється з ними. Ви повинні дати відповідь на питання: чи боялися вороги Івана Сірка. Свої відповіді підтвердіть цитатами  з документу.

Сіркові не страшна була ніяка сила. 22 рази обирали його козаки своїм кошовим отаманом. Ніхто крім нього не заслуговував такої шани. Протягом 22 років він боровся поти турків і татар. Провів 55 битв, з яких, за винятком однієї, виходив переможцем. Військову славу і талант Івана Сірка історики ставлять поряд з вмінням Чингізхана і Олександра Македонського. Пізніше Сірко очолив повстання поти царських воєвод і був за це засланий царем  у Сибір. Але коли стало відомо, що турки готуються до великого походу на Україну, за вимогою козаків – запорожців цар звільнив Івана Сірка. Він провів блискучий похід на південь, зруйнований Крим. У 1676 р. турецький султан Мухамед 4 написав лист до Запорожців. Запросимо їхнього писаря почитати цей лист.  ( Додаток 2)

А козаки дали йому відповідь. Запросимо козацького писаря для того аби він зачитав цей лист.

( Додаток 3)

А чи відомо вам, що відомий російський художник Ілля Рєпін написав знамениту картину « Запорожці пишуть лист турецькому султану», де зобразив дану історичну подію. 15 років художник працював над пошуком образів та вивченням історичних джерел. Картину ще не було закінчено, як до Яворницького (історик, « запорозький батько», в центрі його уваги  була історія Запорожжя) прийшов Рєпін: « Я хочу посадити вас на картині за писаря!» Яворницький довго опирався, але потім згодився.

А зараз я оголошую « Картинний ярмарок». Ви можете придбати цю картину. Ціна – це ваша правильна відповідь  на питання за листами, прочитаними нашими писарями.

1. В листі хана  перераховано багато держав. Що цим хотів сказати турецький султан?

2. Що він вимагав від козаків?

3. Що відповіли козаки йому на вимогу? Який висновок можна зробити з даних документів?

За правильну відповідь ви отримаєте по одному жетону.

У 1680 році Сірко провів свій останній похід і того ж року помер.

«Багато літ отаманував Сірко, прийшов час спочити. Тож вклонімося йому хутко, подякуймо щиро, що батьком був стільки років. Нехай земля пухом. Спи спокійно, козацький отамане., адже всі знають, що не було на Січі більшого лицаря ніж ти!»

« То не вітер в полі грає, то орел літає, - от Сірка з товариством по степу гуляє....

- Скажіть, про яку славетну історичну постать ми говорили? Як ви думаєте, які характерні риси йому притаманні і яких з них ви хотіли б набути? Для цього використаймо мікрофон.

4.Економічне життя Запорожжя.

Козаки не лише воювали. Вони вміли і господарювати. А як саме вони це робили ми зараз з’ясуємо. Команда побратим самостійно  опрацьовує параграф у підручнику, який має назву « Основні галузі господарства козаків», команда «Булава» розгляне інформацію про «розвиток торгівлі на Січі.»

Гра «Навчаючись вчимо» ( Учитель ставить учням запитання уточнюючого характеру)

Команда «Побратим»

 1. Яка галузь господарства була панівною на Січі?
 1. Чи займалися козаки хліборобством?
 1. Які саме промисли розвивалися на Січі?
 1. Чим славилося ремісниче виробництво на Січі?

Команда»Булава»

 1. Що, крім хліба, купували запорожці?
 1. Що вони продавали?
 1. Що сприяло розвитку торгівлі на Січі?
 1. Хто були головними торгівельними партерами на Січі?

Давайте ще раз проаналізуємо:

- Як називалася основна галузь козацького господарства?

- Які допоміжні галузі господарства козаків вам відомі?

- Чим торгували козаки і що купували?

-

ІІІ. Заключна частина. Висновки.

Наша уявна мандрівка підходить до кінця і потрібно повертатися і для цього нам знову потрібна перепустка. Щоб  її отримати необхідно відновити в пам’яті матеріал, вивчений на сьогоднішньому  уроці.

 1. Як складалися стосунки Запорізької Січі з Гетьманщиною?
 2. У чому полягала історична роль Запорізької Січі?
 3. Хто був найвидатнішим вождем козацтва?
 4. Чим характеризувалося господарство на Запорізькій Січі у ІІ половині XVII ст.?

За активну участь у подорожі кошова рада присуджує кожному з вас звання почесного козака. Прошу отримати грамоти. Гадаю, наш сьогоднішній урок збагатив вас знанням про славних запорожців. А для того, щоб краще знати історію свого народу необхідно багато читати. А на закінчення прослухайте слова Д.Павличка:

« Чи ти галичанин, чи ти волиняк,

Чи син гайдамацького степу,

На шапку візьми Володимирів знак,

А в серце Сірка чи Мазепу.

Домашнє завдання.

Підготувати реферат на тему « Життя та діяльність Івана Сірка»


Писар ( читає  лист)

« Султан Мухамед IV Запорозьким козакам.

Я, султан Мухамед, брат сонця і місяця, онук і намісник Божий, державець царств Македонського, Вавилонського, Єрусалимського, Великого та Малого Єгипту, Цар над Царями, державець над державцями, надзвичайний лицар, ніким не побори мий вояка, не вступний оборонець гробу Ісуса Христа, пестун самого Бога, надія і утіха мусульман, острах і великий оборонець християнів, наказую вам, запорожські козаки, з доброї волі піддайтеся мені без суперечки і мене вашими наскоками не беріться турбувати. Султан Турецький Мухамед ІV» 


«Запорізькі козаки турецькому султану. 

Ти – шайтан турецький, проклятого чорта  брат і товариш і самого люципера секретар! Який ти в чорта лицар? Чорт викидає, а твоє військо пожирає. Не будеш ти годен синів християнських під собою мати; твого війська ми не боїмося, землею і водою будем битися  с тобою. Вавилонський ти кухар, македонський колесник, єрусалимський броварник, Великого і Малого Єгипту  свинар, татарський сагайдак, кам’янецький кат, всього світу й підсвіту блазень, а нашого Бога  дурень. Отак тобі козаки відказали плюгавче. Невгоден єси матері вірних християн!

Числа не знаєм, бо календаря не маєм, місяць у небі, год у книзі, а день – такий у нас, як і вас, поцілуй за те ось куди нас …!

Кошовий отаман Іван Сірко зо всім кошем запорізьким».