Тема: „Пристрої введення-виведення інформації”

Мета: Навчальна:     Сформувати в учнів  знання про основні пристрої введення та виведення інформації, їх класифікацію, будову та призначення.
            Виховна:     Виховувати інтерес до навчання, любов до предмета інформатики, цілеспрямованість, бережливе ставлення до шкільного майна.
            Розвиваюча: Розвивати логічне мислення учнів, розвивати інтерес до комп’ютерної техніки, увагу,  пам’ять.

Тип заняття: Викладення нового матеріалу.

ХІД УРОКУ

І. Організаційна частина
1)    привітання з учнями
2)    перевірка присутності учнів на уроці
3)    призначення чергових

ІІ. Повідомлення теми та  мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
На минулому уроці ми з вами розпочали нову тему «Інформаційні системи». Познайомились з структурою інформаційної системи, розглянули її структуру та  призначення кожного компонента. Дізналися, що інформаційна система складається з двох частин: апаратної та інформаційної. Сьогодні ми продовжимо цю тему і дещо детальніше розглянемо будову та призначення складових апаратної частини інформаційної системи, а саме познайомимося з пристроями введення та виведення інформації. Отже записуємо тему уроку «Пристрої введення та виведення інформації»

III. Викладення нового матеріалу.
Для введення інформації до пам’яті комп’ютера існують спеціальні пристрої. Найуніверсальнішим є клавіатура, котра дозволяє вводити числову та текстову інформацію. Крім того за допомогою клавіатури користувач може керувати роботою комп’ютера. До пристроїв введення також належать маніпулятор типу миша, трекболи та джойстик. Точне введення малюнків можна виконувати за допомогою дигітайзерів. Для оптичного зчитування зображень і перетворення у цифровий код застосовуються сканери. Останнім часом часто використовують цифрові камери та фотоапарати. Для роботи з цими пристроями потрібні спеціальні програми – драйвери. Драйвер – це програма, що керує роботою пристрою.
Клавіатура та основні групи клавіш.
Групи клавіш:
1.    Алфавітно-цифрові
2.    Функціональні
3.    Цифрова клавіатура
4.    Клавіші керування курсором
5.    Керуючі
6.    Спеціальні клавіші
При роботі з сучасним програмним забезпеченням комп’ютер має бути оснащений ще одним пристроєм уведення – мишею. Після появи та широкого поширення програм з графічним інтерфейсом миша стала незмінним та серйозним пристроєм покажчиком. Миша також як і клавіатура оснащена клавішами. Разом з переміщенням миші по екрану рухається покажчик миші. Якщо покажчик навести на об’єкт, то можна виконати низку дій з ним. (Розповісти про функції клавіш). Зараз дуже поширені безпровідні миші.
Трекбол за своєю будовою та принципом роботи схожий на мишу. Відмінність лише у тому, що замість руху пристрою введення відбувається за допомогою вмонтованої кульки.
Джойстик використовують в основному для ігрових програм.
Для введення зображень у комп’ютер використовують сканери:
1.    Ручний
2.    Планшетний
3.    Барабанний
Перші моделі сканерів були чорно-білими. Сучасні сканери розпізнають мільярди відтінків. Здатність сканера розпізнавати кольори називається глибиною розпізнавання кольору. Є спеціальні програми оптичного розпізнання тексту.
Основним пристроєм виведення інформації в ПК є монітор. Він служить для відображення графічної та символьної інформації. У більшості ПК застосовують монітори на електронно-променевих трубках, що нагадують кінескоп сучасних телевізорів. Останнім часом дуже часто застосовують монітори на рідких кристалах.
Розглянемо принцип роботи монітора (ЕПТ). ЕПТ має прозорий екран, на внутрішню поверхню якого нанесене люмінофорне покриття. Люмінофор може світитися, коли на нього потрапляє пучок вільних електронів. Електронна гармата випромінює пучок електронів, які проходять через відхиляючі електроди. Ці електроди можуть змінювати напрямок електронів та інтенсивність їх потоку. Внаслідок потрапляння електронів на екран певні точки люмінофора підсвічуються з необхідною інтенсивністю. Так формується зображення на екрані. Для характеристики зображення на екрані вводять роздільну здатність. Роздільна здатність монітора – це число точок зображення, які відтворюються по горизонталі та вертикалі. Розмір екрана характеризується довжиною його діагоналі, яка виражається в дюймах.
Найпопулярнішим пристроями для виведення інформації на папері є принтери. Вони дають можливість виводити як символьну так і графічну інформацію.
Класифікація принтерів:
1.    За послідовністю друку (посимвольні, порядкові, поаркушеві)
2.    За кількістю відтворюваних кольорів (чорно-білі, кольорові)
3.    За способом дії (ударні, безударні)
4.    За способом отримання інформації на папері (матричні, струменеві, лазерні)

IV. Закріплення одержаних знань.
Питання на закріплення:
1. Які ви запам’ятали пристрої введення інформації?
2. Які групи клавіш є на клавіатурі?
3. Які є види сканерів?
4. Які є пристрої виведення інформації?
5. Як класифікуються принтери?
   
V.Підведення підсумків уроку.
    Отже, підведемо підсумок сьогоднішнього уроку. А сьогодні ми детальніше ознайомились із апаратною складовою інформаційної системи, а саме з пристроями ведення та виведення інформації.

VI. Домашнє завдання.