Мета уроку:

1. Сформувати уявлення про річку, її частинах, частинах річкової системи.

2. Навчити характеризувати ріку по фізичній карті, визначати ліві й праві притоки.

3. Виховувати вміння працювати в колективі.

Обладнання: карта півкуль, фізична карта України, атласи 5 класу, контурні карти з атласу. (Бажано мати комп'ютер, мультимедійний проектор для більш кращого унаочнення матеріалів теми)

Тип уроку: вивчення нового матеріалу з елементами казковості

Хід уроку.

1. Організаційний момент.

2. Вивчення нового матеріалу.

Тема нашого уроку «Ріка. Частини ріки, річкова система».

Сьогодні на уроці нам потрібно виконати наступні завдання:

Ми повинні довідатися:

- що таке річка;

- з яких частин вона складається;

- де перебувають ліві й праві притоки;

- притоки першого й другого порядку.

- навчитися характеризувати ріку, використовуючи фізичну карту.

У деякому царстві, у деякому государстві жила-була-протікала красуня Річка. І все в неї було: і джерело, і устя, і русло, по якому бігла чиста, прозора вода, а притоки несли до неї свої сріблясті води. Але трапилося жахливе! Розлютила наша красуня злого чарівника, відмовилася бути в нього в служінні. Розгнівався тоді чаклун і наказав: «Відтепер назви всіх твоїх частин переплутаються, горда красуня! Джерело буде устям, а русло притоком. І бути цьому доти, поки не найдуться сміливці й правильно назвуть все своїми іменами». Що, діти, не залишимо річку в біді? Допоможемо їй?

Тільки попереджаю відразу: важко буде дуже, чаклун заважати буде сильно. Але ми з вами будемо уважні й допоможемо, не залишимо в біді нашу горду красуню Річку.

І насамперед, ми визначемо, що таке ріка?

Завдання:

1. Думають самі.

2. Шукають у підручнику.

(Слухаємо версії, завершуємо визначенням з підручника: ріка – водний потік, що протікає у виробленому їм поглибленні. )

Ключове слово записуємо в зошит, а вчитель на дошку.

Річка складається із джерела, русла й устя. Що таке джерело?

( Діти висувають версії. Джерело – це початок ріки.)

Завдання: знайти на фізичній карті початок річки Дніпро й показати її на карті біля дошки.

Джерело – це початок ріки. А з яких місць ріка може брати початок?

( джерело, болото, озеро, гори)

Як називається те місце, де вона закінчується, упадаючи в іншу водойму? Якщо діти затрудняються, то звертаємо увагу на с. 88 підручника.

Устя - місце впадання ріки в іншу водойму.

Існують різні види усть.

Русло.

Подивитеся на картинки й спробуйте дати визначення русла.

( Русло - найнижча частина, по якій відбувається стік води).

Ключове слово.

На карті кілька рік, чим вони відрізняються?

(Одна з них більше, головніше).

Вона називається головною рікою.

А як називаються інші ріки? (притоки).

Скільки притоків вийшло? (три)

Як ми їх будемо розрізняти? (Діти висувають версії доти, поки хтось не скаже, що є праві й ліві притоки).

Виникає ще питання: як визначити де лівий, а де правий приток?

(Потрібно встати по напрямку плину, обличчям до устя. Якщо ріка впадає праворуч, то це правий приток, а, якщо ліворуч - лівий).

Діти, прийшов час відповідь отримати. Як не намагався злий чарівник заплутати, як не туманив він наші вічка, а добралися ми до кінця.

Завдання. У робочому зошиті знайдіть на схемі й визначите, під якими цифрами сховалися:

- джерело; (діти називають цифри)

- устя;

- правий приток;

- лівий приток;

- русло;

- головна ріка;

Діти а в річці бувають проблеми?

Як ви вважаєте, що могли б зробити люди, щоб урятувати нашу річку?

Д\З параграф, творче - « Я -ріка...», «Як потрібно поводитися на березі ріки?»