Тема: Еритроцити. Переливання крові
Клас: 9
Мета уроку
1. Навчальна:
- Формування поняття про еритроцити, як формені елементи крові;
- формування поняття про групи крові;
- формування поняття про взаємозв’язок біологічних явищ з математичними діями.
2. Розвивальна:
- Розвиток логічного мислення;
- розвиток вміння пошуку причинно-наслідкових зв’язків;
- розвиток комунікативної компетентності;
- розвиток вміння роботи з різними джерелами інформації;
- розвиток вміння працювати з лабораторним обладнанням;
- розвиток вміння розв’язання пропорцій, побудови графіків залежності.
3. Виховна:
- формування інтересу до вивчення біології і математики;
- формування здорового способу життя;
- профорієнтація;
- розширення кругозору учнів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Форма уроку: урок-лабораторія
Обладнання: мікрокопи, постійні мікропрепарати крові людини та жаби, таблиця «Групи крові»
Міжпредметний зв’язок: біологія тварин, історія, математика, статистика, географія, фізика
Технологічна карта уроку
№ |
Етап урока |
Форма реалізації |
Кінцевий результат |
1. |
Організаційний момент |
Привітання класу, перевірка наявності всього необхідного для урока |
Налаштування класу на роботу |
2. |
Цільова установа та мотивація навчальної діяльності |
Розповідь вчителя |
Формування в учнів мотиваційного поля |
3. |
Вхідний контроль |
Робота з умовним кодом |
Повторення основних характеристик крові людини, перевірка домашнього завдання |
4. |
Вивчення нового матеріалу |
|
|
4.1. |
Мотивація навчальної діяльності |
Історична довідка |
Створення проблемної ситуації для підвищення інтересу пізнання нового |
4.2. |
Практикум |
Лабораторна робота |
Вивчення будови еритроцитів людини та жаби, проведення порівняння |
4.3. |
Робота в лабораторіях |
Складання спільного проекту |
Вивчення ключових питань нової теми |
5. |
Первинне засвоєння набутих знань |
Цифровий диктант
|
Перевірка вміння фільтрувати необхідну інформацію з поданого об’єму |
6. |
Заключний контроль |
Розв’язок математичних задач, які дозволяють уявити масштабність вивчених питань |
Розвиток вміння використовувати математичні навички при розв’язування біологічних задач |
7. |
Підведення підсумків уроку |
Рефлексія |
Перевірка емоційного настрою учнів наприкінці урока. |
8. |
Домашнє завдання |
Робота з матеріалом параграфа, творче завдання на вибір учнів |
Індивідуалізація навчання, розвиток творчих здібностей учнів на уроці біології |
Конспект уроку
1. Організаційний момент
2. Цільова установа та мотивація навчальної діяльності
Розповідь вчителя
Довгий час за кров’ю визнавали могутню та виключно силу: з її допомогою скріпляли священні клятви, древні греки приносили кров в жертву своїм богам. Деякі філософи Давньої Греції вважали кров носієм душі. Давньогрецький лікар Гипократ призначав душевнохворим кров здорових людей. Він вважав, що в крові здорових людей – здорова душа. Дійсно, кров – найдивна тканина нашого тіла. Рухливість крові – це найважливіша умова життєдіяльності організма. Як не можна представити державу без електромереж, так не можна зрозуміти існування людини та тварини без руху крові по судинам.
З розвитком науки людський розум все глубже пірнає в таємниці крові. Упірнемо ж і ми з вами в її таємниці і познайомимось ближче з Його Величністю Еритроцитом.
3. Вхідний контроль (самостійна робота)
3.1. Робота з умовним кодом
Завдання: випишіть номери тільки правильних тверджень.
- З крові в тканинну рідину поступає кисень, вода, поживні речовини.
- Транспортуючи гормони, кров виконує видільну функцію.
- Кров належить до сполучної тканини.
- Кров складається з плазми і формених елементів.
- 9%-ий розчин солей називають фізіологічним.
- У плазмі домінує суха речовина.
- Кров знищує віруси та мікроорганізми.
- Еритроцити, лейкоцити та тромбоцити входять до складу плазми.
- До кровотворчих органів відносяться серце та легені.
10. Сталість внутрішнього середовища – необхідна умова життя.
Код для перевірки роботи:
1+3+4+5+7+10=30=3+0=3
3.2. Розв’язування математичної задачі
Визначте масу крові у власному організмі, якщо відомо, що вона складає 1/3 маси тіла. Найдіть середньоарифметичне в парах.
(вчитель перевіряє правильність рішення)
4. Вивчення нового матеріалу
4.1. Історична довідка (зачитує вчитель)
А тепер – увага! Історичний факт!
Перенесемося у ХVІІ століття. Травень 1692 року. Річкою Іш, недалеко від міста Дельфта, пливе яхта з прапором російського царя Петра І на кормі. Правитель держави російської пливе у Дельфт на зустріч з голандським дослідником Антонієм ван Левенгуком.
Зустріч відбулася. Левенгук продемонстрував мікроскоп власної конструкції і пояснив принцип його дії. А потім розповів про свої спостереження:
«Одного разу під час своїх дослідів я випадково порізав палець склом. Тоді я вирішив розглянути кров під мікроскопом. Замість однорідної червоної рідини я побачив велику кількість якихось рожевих утворень, які нагадували кульки. В центрі вони були світлішими, ніж по краях. Виявляється, що кров людини складається ось з таких рожевих кульок. А з чого тоді складається кров жаби? І кров цих тварин також містила рожеві тільця, але мали вони не кулеподібну, а овальну форму».
Левенгук вколов свій палець і продемонстрував Петру І кров під мікроскопом. Подивіться в мікрокоп і ви побачите те, що побачив російський цар у ХVІІ столітті.
4.2. Виконання лабораторної роботи №3.
Перед початком роботи з учнями проводиться інструктаж з ТБ «Правила роботи з мікроскопом»
Учні виконують лабораторну роботу за інструктивними картками.
Інструктивна картка
Тема: Мікроскопічна будова крові людини.
Мета роботи: вивчити особливості будови еритроцитів крові, порівняти будову еритроцитів людини та жаби.
Обладнання: мікропрепарати крові людини та жаби, мікроскопи.
Хід роботи
1. Малюнок «Будова еритроцитів людини»
2. Малюнок «Будова еритроцитів жаби»
Висновок: Заповніть таблицю «Порівняльна характеристика еритроцитів людини та жаби»
Ознаки |
Еритроцити людини |
Еритроцити жаби |
Забарвлення |
|
|
Форма |
|
|
Розміри |
|
|
Наявність ядра |
|
|
4.3. Формулюровка проблемного питання:
Які зміни в обміні речовин пояснюють відмінності в еритроцитах людини та жаби?
4.4. Робота в лабораторіях
Для здійснення основної мети урока вчитель пропонує групам самостійно вивчити слідуючі питання.
1 лабораторія – «Цитологи»
Скориставшись матеріалом підручника заповніть паспортні дані еритроцита людини:
Назва форменого елемента |
|
Забарвлення |
|
Форма |
|
Наявність ядра |
|
Кількість в 1 мм3 крові |
|
Речовина, що входить до складу |
|
Місце утворення |
|
Місце руйнування |
|
Час існування |
|
Основні функції |
|
2 лабораторія – «Гематологи»
Скориставшись довідниковою літературою, розв’яжіть проблемну ситуацію:
«Кількість еритроцитів в крові людини визначається рівнем гемоглобіну в крові при сдачі аналізів (норма гемоглобіну для чоловіків 130-160 г/л, для жінок 124-144 г/л.) Який діагноз поставить лікар пацієнту, якщо у нього рівень гемоглобіну – 90 г/л. Пацієнт скаржиться на загальну слабкість, головний біль, різке похудіння. Поясніть причину цього захворювання. Які рекомендації щодо лікування можна надати хворому?»
3 лабораторія – «Спеціалісти станції переливання крові»
Скориставшись матеріалом підручника, зробіть аналіз таблиці «Групи крові». Поясніть механізм переливання крові. Заповніть схему «Резус-фактор»
4 лабораторія – « Дослідники»
Учні даної групи отримали випереджальне завдання.
Завдання: Проведіть соціальне опитування учнів свого класу та їх батьків щодо груп крові та резус-фактора. Побудуйте стовбчасту діаграму отриманих результатів. Зробіть висновки щодо розповсюдженості груп крові серед населення.
4.5. Захист напрацьованих результатів
Захист першої лабораторії
Анкета еритроцитів
Назва форменого елемента |
еритроцит |
Забарвлення |
Червоне |
Форма |
Диск, увігнутий посередині, що збільшує площу його поверхні |
Наявність ядра |
- |
Кількість в 1 мм3 крові |
5,5 млн |
Речовина, що входить до складу |
Гемоглобін |
Місце утворення |
Червоний кістковий мозок |
Місце руйнування |
Печінка, селезенка |
Час існування |
120 діб |
Основні функції |
Транспорт кисню від легенів до всіх органів, транспорт вуглекислого газу від тканин до легенів |
Захист другої лабораторії
Наявність в результатах цифри 90 свідчить про те, що у пацієнта в крові низький рівень гемоглобіну. Таке захворювання називається анемією. Наявність малої кількості еритроцитів веде до недостатнього транспортування кисня до клітин, особливо клітин мозку. Характерними ознаками анемії є: бліде обличчя і шкіра, загальна слабкість, похудіння, фізична та умова втома, серцебиття, головний біль.
Лікування повинно бути направленим на причину анемії.
Поради лікаря:
- вживати продукти насичені залізом, який є складовою частиною гемоглобіну (гранатовий сік, м’ясо, печінка, масло, вершки, молоко, горіхи, яблука);
- прогулянки на свіжому повітрі.
Захист третьої лабораторії
Імуногенетичні ознаки, які зумовлені специфічними антигенами, дозволяють поділити кров на групи. При розподілі крові на групи враховується вміст у формених елементах антигенів та антитіл. Наявність в крові антитіл та антигенів дозволяє поділити кров на 4 групи системи АВО. Ця система була відкрита в 1901 році австрійським вченим К.Ландштейнером.
Група крові |
Комбінація |
Відносна сумісність |
||
Антигени |
Антитіла плазми |
донор |
реціпієнт |
|
0 (І) |
- |
?, ? |
І,ІІ, ІІІ, ІV |
І |
А (ІІ) |
А |
? |
ІІ, ІV |
І, ІІ |
В (ІІІ) |
В |
? |
ІІІ, ІV |
І, ІІІ |
АВ (IV) |
АВ |
- |
ІV |
І,ІІ, ІІІ, ІV |
Окрім поділу крові на групи існує ще специфічний ген, який отримав назву «резус- фактор». 15% населення світу не мають специфічного гена в крові, тому є «резус-негативними», а вся остання частина населення є «резус-позитивними».
Захист четвертої лабораторії
Для виконання завдань дослідження нами було опитано 76 учнів та їх батьків. Результати опитування занесено в таблицю:
І група |
ІІ група |
ІІІ група |
ІV група |
||||||||||||
0 (І) Rh+ |
% |
0 (І) Rh- |
% |
А (ІІ) Rh+ |
% |
А (ІІ) Rh- |
% |
В (ІІІ) Rh+ |
% |
В (ІІІ) Rh- |
% |
АВ (IV) Rh+ |
% |
АВ (IV) Rh- |
% |
25 |
33% |
5 |
7% |
18 |
24% |
9 |
12% |
10 |
13% |
3 |
4% |
4 |
5% |
2 |
2% |
За даними таблиці було побудовано діаграму:
Проаналізувавши діаграму нами було сформульовано висновки:
- найбільш поширеною групою крові є перша;
- найменш поширеною є четверта група крові;
- Rh+ людей більше, ніж Rh-.
5. Первинне засвоєння отриманих знань – цифровий диктант
Завдання: З поданого переліку ознак виберіть тільки ті, що стосуються еритроцитів.
- Форма вогнутого диска.
- Цитоплазма не має забарвлення.
- Ядро відсутнє.
- Містять гемоглобін.
- Підвищення рівня гемоглобіна – анемія.
- Тривалість життя – 120 діб.
- Четверту групу можна переливати в першу.
- Rh- людей більше, ніж Rh+.
- Основна функція – транспорт газів.
10. Має ядро.
11. Цитоплазма забарвлена у червоний колір.
12. Основна функція – захисна.
13. В 1 мм3 крові міститься 5-5,5 млн клітин.
14. Еритроцити людини менші за розміром, ніж у жаби.
Умовний код: 1,3, 4, 6, 9, 11, 13, 14.
6. Заключний контроль
Розв’язування математичних задач
1. Визначте кількість гемоглобіна у вашій крові, якщо відомо, що 100 г крові містить в середньому 16,7 г гемоглобіну.
Розв’язок
Відомо, що на кров припадає 1/13 маси тіла. У підлітка (середня маса – 50 кг) –
3800 г крові. Для знаходження кількості гемоглобіна складаємо пропорцію:
100г крові – 16,7 г гемоглобіна
3800 г крові – Х
Х = 634,6 г
2. Загальна кількість гемоглобіну в крові людини 600-700 г. Яку кількість кисню він зможе зв’язати, якщо відомо, що 1 г гемоглобіна зв’язує 1,34 г кисня.
Розв’язок
1,34 г * 600 г = 804 г
1,34 г * 700 г = 938 г
Гемоглобін може зв’язати в середньому 804 – 938 г кисня.
3. Кількість еритроцитів / розрахунок на мм3/ в крові людини складає на рівні моря 5 млн, на висоті 1700 м над рівнем моря – 7 млн, на висоті 4400 м – 8 млн. Побудуйте відповідний графік і поясніть, чому зі збільшенням висоти в крові збільшується кількість еритроцитів?
Розв’язок
Відомо, що з висотою розріджується повітря, тобто воно має менший вміст кисня. І для того, щоб забезпечити організм достатньою кількістю газу, в крові людини збільшується кількість еритроцитів.
7. Рефлексія
Вчитель пропонує оцінити свою роботу на уроці рейтинговими картками:
червона – 10-12 б
зелена – 7-9 б
синя – 4-6 б
чорна – 1-3 б.
8. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника
Завдання на вибір:
- скласти кросворд за темою «Формені елементи крові»
- підготувати шпаргалку за вивченою темою.