Мета уроку:

- розвиток індивідуальної творчої роботи, розвиток мислення, здібності порівнювати й аналізувати, формулювати висновки;

- показати єдність біологічного походження рас, сформувати підняття раса, расознавство, расизм;

- довести неспроможність і антигуманність расизму, виховувати расову толерантність.

Технологія: проектне навчання, комунікативно - діалогове навчання .

Форма уроку - круглий стіл.

План уроку:

1.Нащадки одного виду

1)Поняття антропологія, расознавство, раси.

2)Єдність походження рас.

2.Систематика рас

1)негроїдна

2)европеоїдна

3)монголоїдна

3.Расизм.

1)Історія расизму.

2)Расизм у світовій історії.

3)Расизм у сучасній Росії.

4)Неспроможність расизму.

Хід уроку:

1.) організаційний момент.

- Діти, сьогодні в нас не зовсім звичайний урок, ми постараємося сполучити на ваш погляд несумісні речі, але насправді нерозривно зв'язані.

Ми пропонуємо вам сьогодні не просто познайомитися з поняттям про раси й расові відмінності й не тільки з поняттям расизм, а вирішити наступні проблеми:

 Довести, що расизм опирається на неспроможні й несуттєві зовнішні відмінності між расами.

 Довести, що зовнішні расові ознаки не дають можливість визначити якості представників різних рас, і не є ведучими для визначення здатностей людини.

Скажіть, хлопці, актуально це на сьогоднішній день або ці проблеми надумані? ( діти міркують і все разом доходять висновку, що сьогодні дійсно важливо говорити й знати ці речі)

2.) Біологічна частина. Бесіда про походження людини.

5 Людина пройшла тривалий еволюційний шлях. Загальними предками всіх нині живучих людей є людиноподібні мавпи, які багато мільйонів років тому вирвалися зі звичного середовища перебування, устали на дві кінцівки, навчилися трудитися, спілкуватися. Але процес був тривалий і важкий.

- які рушійні сили характерні для початкових етапів еволюції людини?

-якими вони стали пізніше?

-Що придбали люди на своєму еволюційному шляху?

-А що вони втратили?

6 -Що можна привести як докази єдиного походження всіх людей планети ?

7 Зараз на планеті проживають представники п'яти основних рас. Учені виділяють безліч проміжних рас, що неминуче, тому що між людьми постійно відбувається змішання, схрещування, говорячи біологічною мовою.

8 Виберіть фактори, які сприяють поділу рас.

Правильним є: географічне розселення, географічна ізоляція, адаптивний характер расових ознак.

9 Європеоїдна раса: адаптивні особливості, розміщення й походження

10 Негроїдна раса

Робимо висновок по біологічній частині:

Всі расові розходження носять винятково пристосувальний характер. Ніякі зовнішні ознаки не вказують на переваги або переваги представників який - або раси. Але звідки ж тоді виникають розмови на тему расових розбіжностей? Які явища нашого життя можна віднести до расових проблем? Пошукаємо відповіді в другій частині уроку.

4.) Висновок

- Давайте повернемося до проблематики уроку. Які висновки можна зробити?

 зовнішні расові ознаки не дають можливість визначити якості представників різних рас, і не є ведучими для визначення здатностей людини.

 расизм опирається на неспроможні й несуттєві зовнішні відмінності між расами.

На доказ нашої правоти давайте згадаємо імена великих діячів політики, які, незважаючи на свою расову приналежність, зіграли не останню роль в історії.

5.) Висновок, виставляння оцінок.