Мета: поглибити знання учнів про незмінювані іменники, навчити визначати в них рід, розвивати вміння вживати незмінювані іменники у зв'язному мовленні, розвивати творче мислення, виховувати бажання збагачувати свій лексикон.
Тип уроку: комбінований
 Обладнання: підручник, дидактичний матеріал

Хід уроку
 І Актуалізація опорних знань учнів
1. Лінгвістичний двобій
( Двоє учнів по черзі ставлять, підготовлені вдома питання)
* - Яка частина мови називається іменником?
* - За чим змінюється іменник?
* - Як визначити рід іменника?
* - Які іменники належать до власних назв?
* - Як пишуться власні назви?
* - До якого роду належать назви осіб за професією чи посадою?
* - У якому роді вживаються при таких іменниках означення-прикметники?
* - Які іменники належать до спільного роду?

 2. Дібрати до іменників прикметники і поставити утворені словосполучення у давальному відмінку.
Зразок: професор Корчагіна - відомому професору Корчагіній (Д. в)
Директор Олена Михайлівна Пасічникова, секретар Ольга Шевченко, касир Віра Павлова, лікар Василь Головенко.
-У чому переконались ми, виконавши це завдання?
 ( Прикметники при іменниках на позначення осіб за професією чи посадою ставляться тільки у формі чоловічого роду)

 3. Перекласти українською мовою, у дужках вказати рід
 Зразок: песчаная насыпь ( ж. р ) - піщаний насип ( ч. р ).
Широкая степь, памятная запись, осенняя ярмарка, высокий тополь, новый филиал. (Зіставте рід іменників і зробіть висновок)
 ІІ Мотивація навчальної діяльності учнів
 -А зараз, діти, послухайте, що трапилось одного разу з вашим однолітком Миколкою.
В останній день тижня учителька Марія Іванівна порадила дітям відвідати зоопарк і про своє враження написати твір.
Настав понеділок. Миколка з нетерпінням чекав уроку, щоб прочитати свій твір. Діти уважно слухали хлопця.
Твір Миколки
Зоопарк. Яке це диво! Я так давно мріяв про зустріч із різними звірятками. Нарешті моя мрія здійснилась.
У неділю ми з татом поїхали до зоопарку. Спочатку автобус мчав нас шосем, а потім ми їхали метром. І ось довгождана зустріч. Перш за все ми побачили велике шимпанзе. Воно, здавалось, байдуже дивилось на нас, а коли я пригостив його смачним ескімом, то зразу зраділо і кумедно бігало по вольєру. Чубата какаду вражала своїми строкатими барвами. А якою чудовою була маленька колібра. Потім нашу увагу привернула незграбна кенгуру. Зачарований я був і рожевим фламінгом.
Стомлені, але щасливі ми повернулись додому, розповідали мамі про цікавих звірів, а вона пригощала нас смачною какавою.
-Діти сміялись разом з Марією Іванівною, а Миколка нічого не розумів: він же так старався.
Учитель.

-Чому ж сміялись діти?
 -Тому що Миколка не знає, що є незмінювані іменники.

ІІІ Повідомлення теми, мети і завдань уроку

 ІV Усвідомлення нового матеріалу практично

 1.Робота в парах ( учні читають правила на с. 31-32, аналізують, ставлячи один одному питання і наводячи приклади)

2.Евристична бесіда
-Які ж іменники належать до незмінюваних?
 -До якого роду належать незмінювані іменники назви неістот?
 -Назви людей?
-Назви тварин і птахів?
 Учитель. А зараз повертаємось до Миколчиного твору (він записаний на дошці або спроектований). Які іменники вжито неправильно?
-Як потрібно сказати? Поясніть лексичне значення слів. Записати до зошитів ці іменники в правильній формі.

3.Робота з підручником.
Вправа 78 (Списати, додаючи пропущені закінчення і розкриваючи дужки. Визначити рід виділених слів).

 4.Робота біля дошки.
 Замість крапок ввести слово таксі і визначити його відмінок у кожному з речень.
Таксі - найкращий вид міського транспорту.
... довелось чекати недовго. Біля стоянки ... утворилась черга. У ... було тепло та затишно.
 Висновок: відмінок незмінюваних іменників визначається за контекстом.

 V Закріплення нового матеріалу

 1. Замінити словосполучення незмінюваним іменником.
Автомобільна дорога ( шосе ), стоянка паровозів ( депо ), поїздка за кордон ( турне ), теплий шарф ( кашне ), маленький гаманець ( портмоне ), швейна майстерня ( ательє ) .

 2. Творча робота "У кафе"
 Складаємо асоціативний кущ.
 Складаємо асоціативний кущ. Створюємо матрицю - добираємо до цих іменників прикметники. - Конспект уроку з української мови у 6 класі
 Створюємо матрицю - добираємо до цих іменників прикметники.
 Наприклад.
 * Меню - багате, бідне, обмежене.
* Ситро - свіже, солодке, газоване.
* Какао - смачне, гаряче, солодке.
* Рагу - овочеве, м ясне, свіже.
* Пюре - рідке, густе, гаряче, смачне.
* Олів є - запашне, дороге.
 Диференційоване завдання: учням І - ІІ рівнів скласти речення, ІІІ - ІV рівнів - написати твір-мініатюру, використовуючи подані словосполучення.

 VІ Підсумки уроку
 1. -Що сподобалось на уроці?
2. -Що нового дізнались?
3. -Де можна знайти лексичне значення незнайомого слова?
4. -Якими вміннями і навичками оволоділи?

 VІІ Оцінювання знань, коментування оцінок.

VІІІ Домашнє завдання