Мета: знайомити дітей з основою слова; формувати вміння знаходити й виділяти у словах основу: закріплювати вміння визначати закінчення у словах; розвивати пам'ять, увагу, уяву; виховували інтерес до дитячої періодики, товариськість, любов до книги.
Обладнання: підручник для 3-го класу «Рідна мова» М. С. Вашуленко, О. І. Мельничайко; зображення Словотвірчика; надрукований текст дитячої пісні, кольорові олівці, дитяча пірамідка; дитячі журнали та газети; картки із завданнями.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Учитель. Перевірте свою готовність до уроку української мови; підручник, пенал, зошит. Усі виконали домашнє завдання?
Тоді разом промовимо:
- Я виконав домашнє завдання!
- Я готовий до уроку!
- Я молодець!
(Промовляючи останні слова, діти виконують жест переможця.)
 
ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
Перевірка домашнього завдання
(Три учні (по одному з кожного ряду) записують на дошці слова, які придумали вдома, та виділяють у цих словах закінчення. У цей час відбувається фронтальне опитування класу.)
Учитель. Прочитайте речення, які ви утворили, розкриваючи дужки. Покажіть капелюшки, які ви виготовили для Словотвірчика.
Погляньмо на дошку й дізнаємося, які слова придумали ваші товариші.
 
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Вправа «Дружне шепотіння»
(Учитель ставить запитання. Учні, які знають відповідь, піднімають руку. За командою вчителя діти разом пошепки відповідають.)
Учитель. Як називається частина слова, з якою ми познайомилися на минулому уроці? (Закінчення.)
- Яка частина слова називається закінченням? (Змінна частина слова називається закінченням.)
- Щоб знайти закінчення, треба ...(змінити слово).
- Закінчення слугують... (для зв'язку слів у реченні).
- Накресліть у повітрі значок, яким позначають закінчення.
Ви молодці! Погладьте себе по голівці та пошепки промовте: «Я молодець!»
 
Проблемна ситуація. Робота в групах
І ряд. Учні отримують слова пісні, яку виконували, коли навчалися в 1-му класі. їм потрібно підготуватися й заспівати цю пісню.
ІІ ряд. Учні отримують олівці й завдання намалювати Словотвірчика.
ІІІ ряд. Учні отримують частинки пірамідки (без основи) й завдання її скласти.
(Виникає проблемна ситуація, адже діти не можуть виконати завдання. Учитель підводить їх до висновку, що:)
ІІІ ряд. Щоб виконати завдання, потрібна основа, на яку вони нанизують частини пірамідки;
II ряд. Щоб виконати завдання, потрібна основа — лист паперу, на якому вони намалюють Словотвірчика;
І ряд. Щоб заспівати пісню, потрібно і послухати мелодію —основу пісні.
(Кожна група отримує свою основу й успішно виконує завдання)

Лексична хвилинка
Учитель. У тлумачному словнику зазначено:
Основа - те, на чому що-небудь ґрунтується, тримається, базується. Головна складова частина чого-небудь.
Учитель. Ви побачили, що основа є в музиці, в художньому мистецтві, в будівництві.
- Де на уроках української мови нам траплялася основа? (Основа речення.)
- Що є основою речення? (Підмет і присудок.)
- Чи є основа у слова?
Сьогодні на уроці ми відповімо на ці запитання.
 
IV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу
(Робота з підручником (впр. 158).)
Учитель. Прочитайте завдання. (Прочитай. У виділених словах назви закінчення. Завдання виконується колективно.)
Учитель. Запишіть у стовпчик словосполучення та позначте закінчення у виділених словах.
І ряд. Словосполучення зі словом книги.
ІІ ряд. Словосполучення зі словом журнали.
ІІІ ряд. Словосполучення зі словом газети.
Учитель. Яка частина залишалася незмінною в кожному з цих слів? Ця незмінна частина називається основою слова.
Доберіть синоніми до слова основа. (Підґрунтя, тло, опора.)
Позначають основу так: - Позначте основу в словах із попередньої вправи.
Із тлумачного словника ми дізналися, що основа — це те, до чого щось кріпиться.
- Що кріпиться до основи слова? (Закінчення.)
- Як визначити основу в слові? (Спочатку визначити закінчення. Частина слова без закінчення - це і є основа.)
Прочитайте правило на с. 71 підручника.
Первинне закріплення (впр. 159)
Учитель. Прочитайте прислів'я, вставляючи у словах пропущені закінчення. Оберіть те, яке вам найбільше сподобалося. Прочитайте його пошепки. Заплющте очі й уявіть своє прислів'я. Уявіть, як ви записуєте слова, а вони оживають і торкаються вас. Запишіть прислів'я, намагаючись не підглядати в підручник. Позначте основу та закінчення у слові, в якому його дописували.

Фізкультхвилинка «Паросток»
(Діти присідають, схиляють голову до колін, охопивши їх руками.)
Учитель. Уявіть, що ви — маленький паросток, який тільки-но виліз із землі. Ви підростаєте, поступово випрямляючись та розкриваючись. Я буду допомагати вам, рахуючи до 5.
1 — випрямляєте ноги.
2 — розслабляєте руки.
3 — вирівнюєте спину.
4 — розводите плечі та вирівнюєте шию.
5 — піднімаєте руки догори й тягнетеся до сонечка.

Вправа «Веселі кроки»
Діти крокують на місці, високо піднімаючи коліна й почергово торкаючись то правою рукою, то лівою до протилежного коліна.

Вправа «Замок»
Схрестити руки, зчепивши пальці в замок. Вивернути руки до себе. Рухати тим пальцем, який називає вчитель.
 
10.11.2014-1-7
Вправа «Молоточок»
Мета: енергетизувати мозок.
(Діти пальцями лівої та правої руки (почергово по 10 разів кожною) легко постукують у ділянці вилочкової залози (на груднині) круговими рухами зліва направо.)

Робота в парах
Учитель. Погляньте на свого друга, усміхніться йому та об'єднайтеся з ним у пару. Сьогодні до нас на урок завітали дитячі газети та журнали: «Пізнайко», «Колосочок», «Казковий вечір». Вони підготували для вас цікаві завдання. Порадьтеся з другом та оберіть завдання для вашої пари від того видання, яке вам найбільше подобається.

Завдання від «Пізнайка»
(Прочитайте текст. Випишіть виділені слова, позначте в них основу та закінчення. Виконайте звуко-буквений аналіз слова м'яч.)
 
Найбільший у світі м'яч, що крутиться на воді, «оселився» в Україні біля донецького стадіону «Донбас Арена». Гранітного велетня, завважки як три слони, обертають два потужні струмені води. Таке диво стало можливим завдяки великому тиску води й ідеально круглій формі м'яча.

Завдання від «Колосочка»
(Прочитайте текст. Випишіть виділені слова, позначте в них основу та закінчення. Доберіть і запишіть синоніми до слова «Україна».)
 
На нашій планеті є рослини, які полюють на комах! В Україні на Поліссі та в Карпатах росте росичка круглолиста. На її листках є залози, які виділяють липку блискучу рідину. Листок здається вкритим росою. Сівши напитися такої «роси», комаха відразу прилипає до листка. Росичка ловить її та з'їдає.
 
Завдання від «Казкового вечора»
(Прочитайте уривок із казки. Пригадайте та запишіть її назву Випишіть виділені слова, позначте в них основу та закінчення.)
... От і почали вони биться — аж земля гуде. Що розбіжиться змій та вхопить зубами Кирила, то так кусок смоли й вирве, що розбіжиться та вхопить, то так жмуток конопель і вирве. А він його здоровенною булавою як улупить, то так і вжене в землю. А змій, як вогонь, горить, — так йому жарко...
 
V. Підсумок уроку
Учитель. На початку уроку я ставила вам запитання, чи буває основа у слові. Як ви на нього відповісте?
- Що таке основа слова?
- Як визначити основу в слові?
- Накресліть пальчиком на парті значок, яким ми позначаємо основу слова.
- Як ви гадаєте, який пальчик у Словотвірчика символізує основу? Спробуймо покласти один із пальчиків так, щоб він «підкреслив» інші. Якому пальчику це вдалося? (Великому.)
- Значить, у Словотвірчика за основу відповідає великий палець. Чому він не достає до мізинчика? (Мізинчик символізує закінчення, а воно не є частиною основи.)
- Погляньте на Словотвірчика і скажіть, зі скількох частин може складатися основа слова? (із трьох.) Із цими частинами ми познайомимося на наступних уроках, а зараз запишімо домашнє завдання.

Домашнє завдання
Учитель. Прочитайте правило на с. 71 та розкажіть його своїм рідним.
Виконайте впр. 162. У ній вам трапляться учень чи учениця, які не люблять читати. Ваше завдання продовжити діалог і переконати свого співбесідника, що читати книжки дуже корисно.
Створіть рекламу вашій улюбленій книжці, газеті чи журналу. Ваша реклама повинна заохотити нас прочитати це видання.
- Ми гарно працювали на уроці?
- Усі активно працювали?
- Тож встаньмо й похвалімо себе. (Діти промовляють слово «Молодці!» та виконують жест переможця.)
 
Марина ПРИСТІНСЬКА, учитель початковий класів спеціалізованої школи № 118 «Всесвіт», м. Київ
Всеукраїнська газета для вчителів початкових класів «Початкова освіта» № 3 (723), лютий 2014