Складання усної розповіді за опорними словами і науковим світоглядом про Сонце.
Мета: Формування ключових компетентностей:
- - вміння вчитися:
навчально-організаційні: включається в роботу відразу після вказівки вчителя;
загальномовленнєві: говорить в повільному темпі, чітко, вільно, виразно, з відповідною силою голосу; зосереджено слухає вчителя, відповідає на запитання за відомою і вільною моделлю; з повагою звертається до вчителя, учнів;
загальнопізнавальні: виділяє в предмета певні ознаки.
- - інформаційно-комунікативна: знаходить необхідну інформацію з додаткових джерел знань; обговорює отриману інформацію;
- - громадянська: прагне бути культурним у спілкуванні з однокласниками;
здоров’язбережувальна – формувати навички здорового способу життя, потребу в дотриманні гігієни одягу відповідно до температурного режиму навколо.
Формувати предметну ІКТ компетентності:
Мета: сформувати уявлення дітей про Сонце, як небесну зірку Сонце-джерело тепла і любові.
Вдосконалювати навики роботи в графічному редакторі Paint.
Розвивати творчі мовленнєві здібності, слух, голос. Виховувати інтерес до наукових знань, почуття любові до прекрасного.
Обладнання: комп’ютери з акустичною системою, малюнки.
Хід уроку
І . Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Читання вірша учнями.
Веди нас, сонечко, в політ
Більше дізнаємось про світ.
Ми діти світла, діти сонця
І лиш заглянем у віконце,
Лише прокинемося рано,
Зразу нам світленько стане.
- Повідомлення вчителя:
- - Сьогодні ми познайомимося із новою наукою-астрономією.(На моніторі записано це слово.)
Всі діти мріють про політ у космос, а для цього необхідно багато знати.
- Повідомлення учнів.
1-й учень. Астрономія-це наука про Всесвіт, тобто планети та зірки. Вона зародилася в сиву давнину, бо вже тоді за сонцем і зірками людина навчилася визначати час доби.
2-й учень. Орієнтувалися на суші та морі. Людину завжди цікавить те, що її оточує. Люди почали спостерігати за Сонцем і зірками, створюючи нові і нові можливості для їх вивчення.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
На уроці ми здійснимо уявну подорож у Всесвіт і зустрінемося з найяскравішою зіркою Всесвіту-Сонцем, а потім розповімо свої думки і враження один одному. А на допомогу прийде вам постійний помічник - “Пісне Знайка”.
Пісня про літосферу з серії “Пісне Знайка”
“Пісне Знайці“ завдяки
Ми вчимося залюбки
Нам знання даються легко!
Нами тішаться батьки!
- - А ще допомагатимуть на уроці нам електронні друзі - це комп’ютери.
Девіз уроку:
З інформатикою дружити.
Отримувати12-ки і не тужити,
Бути різнобарвними, як монітор,
Бути багатослівними ,як принтер,
Бути швидкими як “мишка”
Бути спритними , як клавіші клавіатури.
Бути гідними комп’ютерної країни.
ІY. Робота над усвідомленням нового матеріалу.
- Загадка
Золоте барилечко,
Вранці покотилося,
Ністукоту , нігрюкоту,
Впало не розбилося.
Коли ж накрасувалося,
За темний бір сховалося
(Сонце)
- Фенологічні спостереження.
- Як змінюється висота Сонця на небосхилі?
- Яка тривалість дня і ночі?
- О котрій годині сьогодні зійшло Сонце і о котрій зайде?
- Яка тривалість дня?
3. Робота за комп‘ютером.
Виконання гри із ППЗ «Сходинки до інформатики» - Математичний космодром. З‘ясування правил правильного сидіння за комп’ютером. Виконання гри відбувається через розв‘язування виразів з математики.
4 . Бесіда з елементами розповіді
- Ви всі бачили Сонце.
- Що це таке?
- Чи знаєте Ви, як звучить це слово різними мовами?
( Російською - солнце, англійською - thesun, німецькою - sonne, французькою-soley, польською - slonecz, португальською-soln).
5. Робота за комп‘ютером.
Перегляд і робота з енциклопедією «Всесвіт» із серії МТП “Пісне Знайка”.
Завдання:
Знайти і зачитати інформацію:
1.Сонце – зіронька.
- Розміри Сонця.
- Що є джерелом світла і тепла?
- Як малювали предки-слов'яни Сонце?
5.Будова Сонця.
Учні по черзі зачитують, гортаючи сторінки електронного помічника.
Фізпауза для очей.
6. Первинне закріплення вивченого матеріалу.
- - Для чого нам потрібне Сонце?
Варіанти відповідей:
- Ми кожен день зустрічаємось з сонечком, але не задумувались над тим, яке його значення для життя на Землі. Воно безперервно посилає нам на Землю світло і тепло.
- Якщо уявити собі, що Сонце враз зникло, тоді Земля потоне в мороці. Рослини загинуть, тварини помруть з голоду. На щастя, таке не може трапитись.
- Сонце-джерело життя на Землі і знаходиться дуже далеко від нас. Щоб до нього доїхати швидким поїздом, то на це й життя не вистачить. А маленькому промінчику Сонця потрібно всього 8 хвилин, щоб спуститись до нас на Землю.
Розповідь учителя :
І ось ці промінчики доторкнулись до дитячих щічок і носиків. І на них з‘явились маленькі крапочки-веснянки або ластовиння.
( На комп‘ютері записано слово і малюнок дитини з веснянками). А з’явились вони у того, хто сонечко любить. Діти ці веселі і допитливі. Воно зазирає до дітей у віконечко і цікавиться: «Як тут діти поживають, чи багато про мене знають ?»
- Закріплення вивченого.
1) Пісня про Сонце із серії “ Пісне Знайка” з рухами і показом озвучуваного.
2) Робота за комп‘ютером.
Тести:
- 1) Сонце-це…
- a) планета;
- b) вогняна куля;
- c) зірка.
2) Сонце – це зірка
- a) найбільша;
- b) найменша;
- c) середня.
3) “ Енергія Сонця жене…”
- a) вітер;
- b) підземні явища;
- c) літаки.
4) Сонце у небі палає
- a) Тисячі років;
- b) Мільярди років;
- c) Сотні років.
VI. Розвиток зв‘язного мовлення.
Завдання 1
Користуючись графічним редактором Paint, намалювати Сонячну систему.
Завдання 2
Користуючись текстовим редактором Word, надписати опорні слова, які є необхідними для малюнка.
Завдання 3
Скласти усну розповідь за малюнком і опорними словами на тему:
« Що несе нам Сонце».
Варіанти відповідей:
Працю. Перші весняні промінчики запрошують людей до праці. Тільки в дружбі з Сонечком матимемо щедрий урожай.
Красу. Різнобарвним килимом вкривається Земля. Тягнуться до Сонця пишні гілки дерев, голівки квітів, колоски жита. А Сонце всіх пестить і цілує.
Здоров’я. Сонячним промінням нагріта вода, политі соком овочі, фрукти – це здоров’я. Природа живиться сонячною енергією.
Любов. Воно одночасно любить і пестить добрих і злих, дорослих і малих.
Щастя. Краплина цього щастя Твоя, зумій зберегти її на все життя.
Достаток. Щедрий врожай зернових, фруктів, овочів, соковиті трави, густі ліси – все це виплекане, вигріте сонцем, його теплом, ласкою.
Тепло. Воно вливається в твою душу. Візьми іскринку цього тепла і зігрій людину, якій холодно і самотньо. Тепло твого серця розтопить кригу її душі.
Мир. Воно ласкаво оберігає і білих, і чорних. Живи і ти дружно з дітьми усіх країн!
VII. Підсумок уроку
Рефлексія
- Чи сподобався урок?
- Що найбільше?
- Які емоції переважають у Вас зараз? Чому?
- Що допомогло Вам їх одержати?
Виставлення оцінок.
VIII. Домашнє завдання (диференційоване): учням з високим і достатнім рівнем скласти твір – мініатюру “Моє місце під сонцем”, учням з середнім – підготувати повідомлення про Сонячну систему.
Джерело : журнал “Початкова школа”,2017,№4 Автор статті Новиченко Ольга Василівна, вчитель початкових класів Новоград-Волинської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів №3