Подорож  до Києва

Тема. Букви «Ї, ї», звуки [йі]

Мета. Ознайомити дітей з буквами «Ї,ї». Організувати спостереження за звуковим значенням букви, формувати навички читання діалогічного тексту, розвивати зв'язне мовлення, мислення, прищеплювати почуття патріотизму, любові до рідного краю.

Обладнання. Підручники, індивідуальні картки, карта-маршрут, ілюстрації на тему «Київ», іграшковий поїзд, азбука в малюнках, розрізні склади.

Хід уроку

І.Організація класу.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності й оголошення теми і мети уроку.

Вчитель. Діти, сьогодні у нас незвичайний урок, це урок-подорож. Наш шлях проляже від нашого рідного міста Синельникового до столиці нашої держави, славного міста Києва. Ми вивчимо нову букву, будемо вчитися читати з нею слова, речення. Вирушаємо ми в дорогу на цьому казковому поїзді. Я буду екскурсоводом, а ви - екскурсантами. Що треба придбати, щоб зайняти місця у вагоні?

Учні. Квиток.

Вчитель. Так. Квитка одержить кожен, хто відповість на мої запитання.

ІІІ. Повторення і закріплення вивченого матеріалу.

  1. Читання тесту «Поспішай, синичко».
  • Хто зустрівся у лісі?
  • Чим вирішила поживитися одна із синичок?
  • Що їй порадила інша синичка?
  • Що приготували школярі для своїх друзів?
  • Що в оповіданні справжнє, а що казкове?
  1. Демонстрація годівниць, які виготовили учні.
  2. Виразне читання вірша П. Воронька «Кожушок».
  3. Для дітей, що не відповіли, завдання: придумати слова з буквою «ша» у різних позиціях.
  4. IV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.

Вчитель. Квитки придбали всі. Сідайте всі на місця. Наш поїзд вирушає. Перед вами карта - маршрут, по якій ми будемо подорожувати. Поки ми в дорозі, відгадайте загадку.

Лісом котиться клубок,

Весь з колючок та голок.

Він полює за мишами

Дуже темними ночами.

(їжак)

  1. Звуковий аналіз слова «їжак»: = • — • —

Зупинка перша.

-Сьогодні ми навчимося позначати однією буквою два звуки [й] та [і]. Без цієї букви ми не можемо прочитати такі слова, як «Київ», «Україна».

  1. Ознайомлення з буквою. Ця буква буває великою і малою (демонстрація друкованої букви).
  2. Знаходження у касі букв  «ї», «Ї».
  3. Друкування «ї», «їл», ін», «їм», «їр», «їс».
  4. Читання складів із буквою «ї».
  5. Добір учнями слів із буквою «ї» у різни позиціях.

Вчитель. Увага! Поїзд рушає. Що ви знаєте про Київ?

(Бесіда з учнями)

  1. Первинне закріплення вивченого матеріалу.

 Зупинка друга.

-Діти, розгляньте звукову модель слова «Київ і давайте назвемо у ньому послідовно усі звуки.

(Поскладове читання).

- Скільки звуків у першому складі? А букв?

- Скільки звуків у другому складі? (2 б„ 3 за.)

Чому звуків більше?

Діти. Буква «ї» позначає два звуки [йі].

Вчитель. Стоянка закінчилася. Поїзд у дорозі. Як називається наша держава? Покажіть її на карті.

Зупинка третя.

Вчитель. Букву «ї» ми вивчили, а тепер прочитаємо слова з цією буквою і пояснимо їхнє значення.

Словникова робота.

Київ           Україна

кияни         український

киянка        українка

(Діти придумують речення зі словами. Малюють моделі речень. Повторюють правила написання цих слів),

Вчитель. Стоянка закінчилася, і ми знову в путі.

Зупинка четверта.

  1. VI. Фізкультхвилинка.

Каруселі - каруселі!

В поїзд сіли ми веселі!

Зупинка п’ята.

Ми під'їжджаємо до Києва. А поки прочитаємо оповідання про те, як Леся і Петрик приїхали у гості до свого товариша Василька.

VII. Закріплення вивченого матеріалу.

  1. Читання тексту вчителем.
  2. Бесіда за змістом.

-У якому місті живе Василько?

- Хто приїхав до нього в гості?

- Що вирішив показати Василько гостям?

- Чому Київ старий?

- Де ще побували діти?

  1. Самостійне читання.

Вчитель. Увага, наш поїзд прибуває до столиці України - міста-героя Києва. Діти, на чому ми приїхали?

Діти. На поїзді.

Вчитель. А на чому ще можна подорожувати?

Діти. На кораблі, на літаку.

Вчитель. По якій річці ми могли попливти до Києва?

Діти. По Дніпру.

Вчитель. Вірш про Дніпро ми зараз і прочитаємо.

(Читання вчителем вірша, хорове читання, інтонування вірша).

Вчитель. А зараз давайте ближче познайомимося із цим давнім містом і оглянемо старий Київ.

(Демонстрація ілюстрацій, репродукцій? Києво - Печерська лавра, Софійський собор, пам’ятник Кию, Щеку, Хориву та їхній сестрі Либідь, вид на Дніпро, Володимирська гірка,         пам’ятник Богдану Хмельницькому, Хрещатик, парк Слави).

VIII. Підсумок уроку.

-Яку букву вивчили? Які звуки вона позначає? В якому місті побували? Які слова з буквою «ї» знаєте? Хто заробив картки за активну роботу на уроці? Молодці. Повертаємося додому на поїзді. Слово «поїзд» викладемо з розрізної азбуки та складемо його модель. Подорож закінчилася. Чи сподобалася вона вам? Що запам’яталося?

Джерело - часопис «Розкажіть онуку»(05 травня 2010)

Автор – Н.М.Соловей,вчитель; Дніпропетровська обл.