УКРАЇНСЬКА МОВА.
КОРЕКЦІЙНІ ЗАНЯТТЯ. 4 КЛАС
КОРЕКЦІЙНІ ЗАНЯТТЯ. 4 КЛАС
Мета: удосконалювати вміння учнів розрізняти прикметники з-поміж інших частин мови; формувати навички вимовляти і писати слова з суфіксами -ськ-, -зьк-, -цьк-; розвивати аналітико-синтетичні вміння; виховувати любов та повагу до української мови. Обладнання: загадки, вірші.
Хід заняття
І. Організаційний момент
1. Хвилинка психологічного налаштування
Люблю я свій розум, увагу і пам'ять,
Працює мій мозок і вчусь я старанно.
Сприймаю все нове і мислю критично,
Учителя слово здійсню я практично.
Працює мій мозок і вчусь я старанно.
Сприймаю все нове і мислю критично,
Учителя слово здійсню я практично.
2. Повторення правил поведінки на занятті
Спитати хочеш — не гукай,
А тільки руку підіймай,
В школі парту бережи
І на парті не лежи.
Щоб заняття пройшло немарно,
Треба сісти рівно, гарно.
А тільки руку підіймай,
В школі парту бережи
І на парті не лежи.
Щоб заняття пройшло немарно,
Треба сісти рівно, гарно.
ІІ. Основна частина
1. Хвилинка каліграфії та орфографії
Всім серцем любіть Україну свою — і вічні ми будемо з нею.
- Які іменники належать до власних?
- Як пишемо іменники, що є власними назвами?
- Випишіть іменники, що є власними назвами.
Володимир, місто Одеса, село Дмитрушки, річка Остер, Христос, свято Різдва, дівчинка Еліза, Щорський район, річка Амазонка.
- Підкресліть початкові літери. Яке слово утворилося? (Водохреща)
- Що це за свято?
Це третє й завершальне свято різдвяно-новорічного циклу. З ним пов'язують хрещення Христа. Відтак в усіх селах, де були церкви, святили воду, змурувавши з льоду та обливши буряковим квасом хрест. Освяченій воді приписувались чудодійні властивості. Її давали зуроченим дітям, хворим, кропили житло, подвір'я, свійських тварин. (Скуратівський В. Обереги пам'яті. — К.: Скарбниця, 1992)
- На яку літеру починається назва свята?
- Яким є перший склад у слові Водохреща?
- Я прокоментую, як пишеться велика літера «ве», маєте написати її у з'єднанні «во» та слові Водохреща за зразком.
Методика написання літери: не торкаючись (трохи нижче) верхньої лінії починаємо писати кожну паличку із заокругленням унизу. Трохи вище середини робочого рядка починаємо писати верхній півовал, а потім плавно приєднуємо другий півовал.
Во
Водохреща
2. Метод «Інтерв'ю»
- Яку частину мови ми вивчаємо?
- Що називають прикметником? На що він вказує?
- Як змінюється прикметник?
- З якою частиною мови пов'язаний?
- Які закінчення мають прикметники з основою на твердий приголосний, м'який приголосний?
3. Виконання практичних завдань
1) Дібрати слова-ознаки до поданих: будинок, береза, котик, лимон, стежка, груша.
Скласти речення з одним словосполученням.
Скласти одне речення й установити зв'язок між словами в реченні.
2) Утворити прикметники від поданих іменників.
Село, Україна, Полтава, Київ, Луцьк, Львів.
3) Утворити словосполучення.
(Хмельницький) область; (Запоріжжя) електростанція; (Україна) мова; (Київ) каштани; (море) берег; (гори) річка; (козак) розваги; село (турботи).
4) Підкреслити суфікси -ськ-, -зьк-, -цьк-.
Хмельницький, запорізький, кременчуцький, кавказький, полтавський, паризький, воронезький, волзький, чернівецький, миколаївський.
?? Фізкультхвилинка
Во
Водохреща
2. Метод «Інтерв'ю»
- Яку частину мови ми вивчаємо?
- Що називають прикметником? На що він вказує?
- Як змінюється прикметник?
- З якою частиною мови пов'язаний?
- Які закінчення мають прикметники з основою на твердий приголосний, м'який приголосний?
3. Виконання практичних завдань
1) Дібрати слова-ознаки до поданих: будинок, береза, котик, лимон, стежка, груша.
Скласти речення з одним словосполученням.
Скласти одне речення й установити зв'язок між словами в реченні.
2) Утворити прикметники від поданих іменників.
Село, Україна, Полтава, Київ, Луцьк, Львів.
3) Утворити словосполучення.
(Хмельницький) область; (Запоріжжя) електростанція; (Україна) мова; (Київ) каштани; (море) берег; (гори) річка; (козак) розваги; село (турботи).
4) Підкреслити суфікси -ськ-, -зьк-, -цьк-.
Хмельницький, запорізький, кременчуцький, кавказький, полтавський, паризький, воронезький, волзький, чернівецький, миколаївський.
?? Фізкультхвилинка
Щось повісили носи...
Із-за парт не вийшли всі...
Вгору добре потяглись,
На носочки піднялись.
Опустились легко вниз,
І подув в обличчя бриз.
Як дерева покачало:
Вправо-вліво, вліво-вправо.
Біля парти всі присіли,
Потім встали й полетіли.
Руки в боки узяли,
На всі боки повели.
Руки вниз всі опустили
І за парти тихо сіли.
Із-за парт не вийшли всі...
Вгору добре потяглись,
На носочки піднялись.
Опустились легко вниз,
І подув в обличчя бриз.
Як дерева покачало:
Вправо-вліво, вліво-вправо.
Біля парти всі присіли,
Потім встали й полетіли.
Руки в боки узяли,
На всі боки повели.
Руки вниз всі опустили
І за парти тихо сіли.
4. Колективна робота
- Утворіть прикметники з суфіксами -ськ-, -зьк-, цьк- від поданих слів.
Козак, ткач, Одеса, грузин, казах, маляр, завод, Крим, село.
5. Вибіркове письмо
- Випишіть прикметники з суфіксами -ськ-, -зьк-, -цьк-.
Ти наше диво калинове,
Кохана материнська мово!
Д. Білоус
Кохана материнська мово!
Д. Білоус
Добре, як рідна земля під ногами,
Батьківське небо над головою.
А. Малишко
Батьківське небо над головою.
А. Малишко
Українська мова — то великий дар.
Мовою твоєю створений «Кобзар».
О. Лупій
Мовою твоєю створений «Кобзар».
О. Лупій
ІІІ. Рефлексія
- Чого ми навчилися сьогодні на занятті?
- Як пишуть суфікси -ськ-, -зьк-, -цьк ?
- Що ви розповісте батькам?
Навчальне видання «Корекційні заняття. 4 клас» / Упоряд.
Муращик Е. М. – К66 Х. : Вид. група «Основа», 2014. – 94,[2]с. –
(Б-ка журн. «Початкове навчання та виховання»; Вип. 11 (131)).
Муращик Е. М. – К66 Х. : Вид. група «Основа», 2014. – 94,[2]с. –
(Б-ка журн. «Початкове навчання та виховання»; Вип. 11 (131)).