УКРАЇНСЬКА МОВА.
КОРЕКЦІЙНІ ЗАНЯТТЯ. 4 КЛАС
КОРЕКЦІЙНІ ЗАНЯТТЯ. 4 КЛАС
Мета: закріплювати в учнів уміння і навички розрізняти відмінки іменників; розвивати вміння міркувати, викладати думку, робити висновки; виховувати шану та повагу до хліба.
Хід заняття
І. Організаційний момент
Стали, діти, підтягнулись,
Одне одному щиро посміхнулись.
Починаймо працювати,
Знання відмінні здобувати.
Одне одному щиро посміхнулись.
Починаймо працювати,
Знання відмінні здобувати.
ІІ. Основна частина
1. Каліграфічна хвилинка
- Запишіть каліграфічно слово держава.
2. Виконання практичних завдань
1) Прочитайте текст. Випишіть іменники. Визначте їх рід і число. Хліб. Яке коротке слово! Усього чотири літери, а скільки в ньому тепла. З хлібом пов'язано так багато у нашому житті, цей необхідний продукт харчування став символом праці та миру. Яке це щастя бути хліборобом, сіяти зерно у щедру землю!
2) Доповніть прислів'я синонімами до іменника праця.
Праця робить людину розумною.
Пташку пізнають у польоті, а людину — ...
Посій ..., а слава вродить.
- Визначте відмінки іменників-синонімів.
- Яку роль відіграють синоніми у мові?
?? Фізкультхвилинка
Повз в садочку їжачок,
В нього шубка з голочок.
Ніс багато грушечок,
Аж болів йому бочок.
Раз! Два! Три! Чотири! П'ять!
Зупинився спочивать.
Піклувався їжачок
Про маленьких діточок —
Чарівних, непосидючих,
Дуже милих і колючих.
Десять! Дев'ять! Вісім! Сім!
Грушечки ці ніс він їм.
В нього шубка з голочок.
Ніс багато грушечок,
Аж болів йому бочок.
Раз! Два! Три! Чотири! П'ять!
Зупинився спочивать.
Піклувався їжачок
Про маленьких діточок —
Чарівних, непосидючих,
Дуже милих і колючих.
Десять! Дев'ять! Вісім! Сім!
Грушечки ці ніс він їм.
3) Спишіть текст, розкривши дужки. Іменники поставте у потрібній формі. Визначте відмінки іменників.
Українські ліплені (пиріг) — справа унікальна. Крім наших (пращур) пирогів не ліпив і не пік жоден народ. Пиріг в (українець) — символ (місяць). Згодом вони здобули визнання і в інших (народ).
4) До поданих слів доберіть антоніми. Визначте їх рід. З одною парою слів складіть речення.
Зразок: день (ч. р.) — ніч (ж. р.)
Ранок
щастя
холод
відпочинок
- Якою є роль антонімів у мові?
5) Прочитайте. Допишіть закінчення. Над іменниками надпишіть відмінок.
Здавна хліб? надавали круглої форм?, порівнюючи його із сонц?. Якщо у дом? пахне хліб? — тут злагод? і щаст?.
Якщо в держав? колосяться хлібні поля — тут мир і достаток. Хліб? — це честь, хліб? — це рук? допомоги, хліб? — це сил? держав?.
6) Подані іменники запишіть в орудному відмінку однини.
Зозуля —
тиша —
осінь —
любов —
батько —
край —
місто —
7) Прочитайте. Вставте пропущені літери. Визначте відмінок іменників.
Як виконуєш завдання, не забудь про чергування:
Як поріг — то на поро?і, ну а ріг — пиши на ро?і.
Коли вухо — то у ву?і, а кожух — то на кожу?і,
Як урок — то на уро?і, око — порошинка в о?і.
ІІІ. Підсумок заняття
- Яка частина мови називається іменником?
- Навіщо в мові використовують синоніми та антоніми?
Навчальне видання «Корекційні заняття. 4 клас» / Упоряд.
Муращик Е. М. – К66 Х. : Вид. група «Основа», 2014. – 94,[2]с. –
(Б-ка журн. «Початкове навчання та виховання»; Вип. 11 (131)).
Муращик Е. М. – К66 Х. : Вид. група «Основа», 2014. – 94,[2]с. –
(Б-ка журн. «Початкове навчання та виховання»; Вип. 11 (131)).