УКРАЇНСЬКА МОВА, 2 КЛАС. ЗАНЯТТЯ 5
Мета: удосконалювати навички каліграфічного письма літер Ее, Єє; поглиблювати знання про слова, що означають назви предметів (іменники); розвивати мовлення та логічне мислення школярів; виховувати культуру записів у зошитах.
Обладнання: зразки написання літер; предметні малюнки.
Обладнання: зразки написання літер; предметні малюнки.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності
- Здрастуйте, діти!
- Діти, а ви сміливі?
- А ви вмілі?
- А чи любите ви свою рідну мову?
- Щоб стати справжніми громадянами своєї держави, ми маємо гарно працювати на сьогоднішньому занятті.
ІІ. Робота над темою заняття
1. Розгадування кросворда
1) Зі мною ви знайомі, діти:
Я — шоста літера в алфавіті. (Е)
Я — шоста літера в алфавіті. (Е)
2) А він працює на будові
І носить плити стопудові. (Кран)
3) Якщо з'єднати нас в одно,
То ми побачимо кіно. (Екран)
- Яку літеру писатимемо?
- Який звук вона позначає?
2. Проспівування пісеньки про літеру Е
Е-е-е —
Де то мама, де?
Нема мами,— пішла в поле,
Там бур'ян по полю поле.
Е-е-е —
Он вже мама йде.
Де то мама, де?
Нема мами,— пішла в поле,
Там бур'ян по полю поле.
Е-е-е —
Он вже мама йде.
3. Повторення алгоритму написання літери Ее
- Петля рядкової літери е не виходить за межі рядка. Починаємо її писати трохи нижче від середини рядка, ведемо праворуч, заокруглюємо біля верхньої рядкової лінії ліворуч і ведемо півовалом вниз до нижньої рядкової лінії, де знову заокруглюємо праворуч.
Для написання великої літери Е під міжрядковою лінією описуємо верхній лівий півовал, що закінчуємо над верхньою рядковою лінією, не заокруглюючи вгору. Безвідривно рукою ліворуч і вниз описуємо більший нижній півовал, що торкається нижньої рядкової лінії.
- Петля рядкової літери е не виходить за межі рядка. Починаємо її писати трохи нижче від середини рядка, ведемо праворуч, заокруглюємо біля верхньої рядкової лінії ліворуч і ведемо півовалом вниз до нижньої рядкової лінії, де знову заокруглюємо праворуч.
Для написання великої літери Е під міжрядковою лінією описуємо верхній лівий півовал, що закінчуємо над верхньою рядковою лінією, не заокруглюючи вгору. Безвідривно рукою ліворуч і вниз описуємо більший нижній півовал, що торкається нижньої рядкової лінії.
4. Робота в зошиті
Завдання 1. Письмо літери Ее, складів і слів із нею.
Ее Ее Едуард Емма
Елла Ев ее ме емєное ел
5. Робота над скоромовкою «Єва»
Визначення найчастіше уживаного звука.
Єва малює, Єва співає,
Єва танцює і вишиває.
Страви готує,
Брата годує,
Підлогу миє —
Все Єва вміє.
6. Спостереження за артикуляцією парних твердих та м'яких приголосних
- Викладіть склади парами та зобразіть їх звукові моделі.
- Пригадаймо і повторімо, як ми вчилися розрізняти тверді та м'які приголосні звуки у 1-му класі. Вимовте звуки [т], [л], [н], [д], спостерігаючи, у якому положенні перебуватиме язик. Під час вимови цих звуків кінчик язика впирається у передні зуби і ділянку піднебіння над ними.
- Вимовте звуки [т'], [л'], [н'], [д']. Під час вимови цих звуків передня частинка спинки язика впирається у піднебіння. Отже, за артикуляцією можна розрізнити, твердий чи м'який приголосний звук.
- Викладіть склади парами та зобразіть їх звукові моделі.
- Пригадаймо і повторімо, як ми вчилися розрізняти тверді та м'які приголосні звуки у 1-му класі. Вимовте звуки [т], [л], [н], [д], спостерігаючи, у якому положенні перебуватиме язик. Під час вимови цих звуків кінчик язика впирається у передні зуби і ділянку піднебіння над ними.
- Вимовте звуки [т'], [л'], [н'], [д']. Під час вимови цих звуків передня частинка спинки язика впирається у піднебіння. Отже, за артикуляцією можна розрізнити, твердий чи м'який приголосний звук.
7. Повторення алгоритму написання літер Єє
- Рядкову літеру є починаємо писати трохи нижче від верхньої рядкової лінії, заокруглюємо ліворуч під рядковою лінією і ведемо, заокруглюючи, вниз до нижньої рядкової лінії, де знову заокруглюємо і закінчуємо на середині рядка. Буква Є — це півовал, верхнє заокруглення слід писати вужче, ніж нижнє. Посередині праворуч робимо невелику пряму лінію.
Велику літеру Є починаємо писати із заокругленням, що торкається верхньої міжрядкової лінії, і закінчуємо нижнім заокругленням на нижній рядковій лінії. Не вище від верхньої рядкової лінії ставиться поперечна пряма лінія.
8. Робота в зошиті
Завдання 2. Письмо літери Єє, слів і складів із нею.
?? Фізкультхвилинка
9. Добирання і запис слів із записаними складами
Учні записують біля дошки та зображують звукову схему.
10. Робота у зошиті
Завдання 3. Запис слів парами.
- Поясніть різницю між словами
Ліс — лис.
Сила — сіла.
Сім — син.
ІІІ. Повторення раніше вивченого матеріалу
Хто? — живі предмети.
ІЦо? — неживі предмети.
Один Багато
село села
верба
сестра
зерно
земля
IV. Списування з друкованого тексту
1. Читання тексту вчителем (з таблиці)
ЕКСКУРСІЯ ДО КИЄВА
Цього літа Гриць уперше побачив Київ. Йому скрізь було цікаво: на Дніпрі, у метро, біля високої цегляної церкви. Та особливо сподобалось у цирку. Гарна столиця України!
2. Словникова робота
1) Пояснення лексичного значення слів та словосполучень: уперше, скрізь, у метро, у цирку, столиця України.
2) Пояснення граматичного значення слів: цього, уперше, скрізь, столиця, України, Київ.
3) Пояснення вживання великої літери у власних назвах: Гриць, Київ, Дніпро, Україна.
4) Пояснення написання розділових знаків.
3. Списування.
V. Підсумок заняття
- Скільки є голосних звуків?
- Скільки літер, що їх позначають?
- Яка із вправ вам найбільше сподобалася?
- Ми завершуємо своє заняття грою «Прощання».
Передаючи кульку своєму однокласникові, попрощайтеся і скажіть йому комплімент або побажання.
Навчальне видання «КОРЕКЦІЙНІ ЗАНЯТТЯ. 2 КЛАС».
Серія «Бібліотека журналу "Початкове навчання та виховання"»,
випуск 9 (129), Харків, Видавнича група «Основа», 2014
Серія «Бібліотека журналу "Початкове навчання та виховання"»,
випуск 9 (129), Харків, Видавнича група «Основа», 2014