Вправи на змінювання дієслів минулого часу за родами. Неозначена форма дієслова. Написання частки не з дієсловамиУКРАЇНСЬКА МОВА. ЗАНЯТТЯ 15
 
Мета: удосконалювати вміння учнів змінювати дієслова минулого часу за родами, розпізнавати неозначену форму дієслова; розвивати вміння аналізувати, узагальнювати; виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання: картки із завданнями.
 
Хід заняття

І. Організаційний момент
 
Здрастуйте, сонечко ласкаве
І хороший настрій!
Нам здоров'я побажайте,
Урок з нами починайте.
 
ІІ. Робота над темою заняття

1. Хвилина каліграфії
Щоб правильно писати,
Хвилинку каліграфії треба розпочинати.
Сядемо рівненько,
Букви виведем гарненько.
У слові кипіти
Букву и вставити зумійте.
 
 
- Складіть та запишіть каліграфічно речення зі словом кипіти.
 
?? Проблемна ситуація
- Визначте час у слові кипіти.
- Чому не можемо визначити? (Неозначена форма дієслова)
- На які питання відповідають такі дієслова?
 
2. Повідомлення теми і мети заняття
- Сьогодні ми закріпимо знання про неозначену форму дієслова та вдосконалюватимемо вміння змінювати дієслова минулого часу за родами.
 
3. Гра на увагу
- Прочитайте і випишіть дієслова в неозначеній формі, доберіть до них антоніми.
Наступати, прийшов, підійти, лечу, вивести, прибіг, сказав, замкнути, проговорив.
- З-поміж поданих слів знайдіть дієслова-синоніми і запишіть їх.
 
4. Фізкультхвилинка
Хмарка сонечко закрила,
Слізки срібнії зронила.
Ми ті слізки пошукаєм,
У травичці позбираєм.
Пострибаєм, як зайчата.
Політаєм, як пташата.
Потанцюємо ще трішки,
Щоб спочили ручки, ніжки.
Всі веселі? От чудово!
А тепер до праці знову.
 
5. Робота над текстом
- Спишіть текст. Підкресліть дієслова, визначте час.
Весна все більше входила у свої права. Ожив, задзюрчав, заспівав спочатку тоненький струмочок води. Вибіг із розталого снігу, захопив з собою ще іншого, влився в трохи більший від себе, і вже побіг справжній потічок.
- У якому часі вжиті дієслова?
- Визначте рід дієслів.
- У якому часі можна визначити рід дієслів?

6. Творча робота
- Прочитайте текст.
Весна (боротися) із зимою. Уночі (налітати) холодний вітер. Зранку густий туман (встати), а пізніше (вигулькнути) сонце і (починати) парувати земля.
- Які дієслова вжито у дужках?
- Як їх змінити, щоб можна було б визначити рід?
- Запишіть текст, змінюючи у дужках дієслова. Визначте їх рід.

7. Робота над віршем
- Прочитайте вірш. Які речення переважають у ньому? Випишіть дієслова, що виражають спонукання.
 
              ЗВЕРТАННЯ
До вас, мої рідні, звертаюся я —
Найменший у вашій сім'ї.
Стоїть на узліссі ялинка моя —
Не зрубайте її!
На озері плаває пташка моя —
Не убийте її!
Ясніє на небі зірка моя —
Не згасіть її!
Світ-казку будує мрія моя —
Не спиняйте її!
 
- Як пишеться частка не з дієсловами?

8. Творче списування
- Спишіть. Знайдіть дієслова минулого часу, змініть їх за родами. Підкресліть у кожному реченні головні члени.
1) Надвечір знявся великий вітер. 2) Ліворуч від лісу грав на сонці сріблом ставок. 3) Вузенька стежка здіймалася вгору. 4) Хлопець відвів коня набік. 5) Віра одхилила маленьку кватирку. 6) Хлопці йшли широкою вулицею. 7) Надворі вітер крутив снігом. 8) Здалеку долетів гуркіт потяга. 9) Зрідка між кущами ліщини пробігав прудкий зайчик.

ІІІ. Підсумок заняття

- Чим ми збагатили сьогодні свої знання?
- Про що мріє хлопчик із вірша «Звертання»?
- А тепер ми помріємо. Що потрібно зробити, щоб природа нашого краю стала багатшою, кращою.
 
Навчальне видання «КОРЕКЦІЙНІ ЗАНЯТТЯ. 3 КЛАС».
Серія «Бібліотека журналу "Початкове навчання та виховання"»,
випуск 10 (130), Харків, Видавнича група «Основа», 2014